Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie zawałów i niewydolności serca. Gdzie najlepiej i najszybciej leczą serca w regionie? Wszystkie szpitale i kliniki woj. śląskiego

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Choroby serca wciąż są pierwszą przyczyną śmierci w Polsce. Województwo śląskie jest liderem w leczeniu chorób układu krążenia. Siedemnaście klinik Kardiologii Interwencyjnej gwarantuje najlepsze i najszybsze leczenie. To one znajdą się w "Śląskiej sieci dla serca". To do nich powinna chorego zawieźć karetka. U nas lista wszystkich szpitali i klinik woj. śląskiego, gdzie leczą choroby serca.

Choroby sercowo-naczyniowe niezmiennie stanowią najczęstszą przyczynę umieralności w Polsce i każdego roku odpowiadają za 52 proc. zgonów wśród kobiet i 41 proc. u mężczyzn – dla porównania: z powodu nowotworów umiera odpowiednio 23 proc. i 26 proc. kobiet i mężczyzn.

Najczęstsze przyczyny niewydolności serca i zawału to

  • mała aktywność fizyczna (57 proc.),
  • nadciśnienie tętnicze (33 proc.),
  • palenie papierosów (28 proc.)
  • otyłość (22 proc.)

Spośród wszystkich chorób układu krążenia, zawał serca jest schorzeniem dotykającym około 80 tys. Polaków rocznie.

Co czwarty chory, który umiera z powodu zawału serca, umiera zanim trafi do szpitala, bo zbyt długo zwleka z wezwaniem pomocy. Od pierwszych objawów zawału serca do udzielenia pacjentowi profesjonalnej pomocy mija w Polsce około 2,5 godziny. Dla porównania: średni czas dotarcia karetki pogotowia do szpitala z pacjentem z zawałem wynosi niespełna godzinę.

Epidemią XXI wieku jest niewydolność serca.

Z jej powodu rocznie w województwie trafia do szpitali 27 tys. pacjentów. Niestety aż 31 proc. z nich umiera.

Zobaczcie koniecznie

Śląscy kardiolodzy postanowili wdrożyć "Śląską sieć dla serca", by zmniejszyć śmiertelność w niewydolności serca. W sieci ma od końca stycznia działać 17 ośrodków kardiologii interwencyjnej z województwa śląskiego, gdzie szybciej trafiać będą chorzy.

Leczenie zawałów i niewydolności serca. Gdzie najlepiej i na...

Śląskie ma najlepszy rezultaty jeśli chodzi leczenie chorób serca. Jako pierwsze wprowadziło 24 godzinne dyżury zawałowe już w 1985 roku. W podobny sposób lekarze chcą poradzić sobie z epidemią niewydolności. Kliniki kardiologii interwencyjnej zapewniają nie tylko szybkie leczenie w świeżym zawale, ale wszelką diagnostykę i leczenie np. wszczepianie stentów.

Najwięksi wrogowie naszego serca

  • brak snu,
  • niezdrowa dieta,
  • nadwaga i otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • brak regularnych badań i używki

Przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia jest ważne w walce z chorobami krążenia, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

- Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym negatywnie na serce, a co za tym idzie, na większe ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych mają także tzw. czynniki niemierzalne, takie jak nadmierna praca i nasilenie stresu z nią związane. - ostrzega prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który wymyślił "Śląską sieć dla serca". Region dysponuje ogromnym kardiologicznym potencjałem, by właśnie tu udało się zrealizować założony przez lekarzy cel.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera