Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze katowickiego GCZD będą przeprowadzać więcej operacji zmniejszenia żołądka małym pacjentom. To konieczność. Problem otyłości narasta

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Operacje zmniejszenia żołądka w Katowicach są przeprowadzane od 2016 roku.
Operacje zmniejszenia żołądka w Katowicach są przeprowadzane od 2016 roku. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach będzie przeprowadzało więcej operacji zmniejszania żołądka - informują zatrudnieni w placówce lekarze. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie takimi zabiegami, jak i rosnący problem otyłości wśród młodzieży. Jak podkreślają lekarze GCZD, w przypadku otyłości olbrzymiej, zmniejszenie żołądka to najskuteczniejsza metoda jej przeciwdziałania.

Lekarze katowickiego GCZD będą przeprowadzać więcej operacji zmniejszenia żołądka małym pacjentom. To konieczność. Problem otyłości narasta

W ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzili ich dokładnie 25, a w najbliższym czasie planują wykonywać ich jeszcze więcej. Mowa o lekarzach Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i dokonywanych przez nich zabiegach bariatrycznych, jak fachowo określa się operację zmniejszania żołądka. Katowicka lecznica jest w ich przeprowadzaniu o tyle wyjątkowa, że jako jedna z dwóch w całym kraju wykonuje je u osób poniżej 18 roku życia.

Zwiększenie liczby przeprowadzanych operacji zmniejszania żołądka u najmłodszych to odpowiedź na coraz pilniejsze w tym zakresie potrzeby. Statystyki jasno pokazują, że problem otyłości wśród nieletnich narasta.

- Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej problem nadwagi i otyłości dotyczy w Polsce około 10 proc. małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15 roku życia - mówi Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy GCZD w Katowicach, w oparciu o statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, dodając, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie, a do 2025 roku dotknie 177 milionów 5-17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością.

Metodą zwalczania otyłości - zwłaszcza otyłości olbrzymiej - u najmłodszych są wspomniane zabiegi bariatryczne. Obecnie w "kolejce" do takiej operacji oczekuje kilkunastu młodych pacjentów zmagających się z otyłością. To, jak zapewniają lekarze placówki skuteczna metoda w walce z nadmiarowymi kilogramami, dająca efekt w postaci "zrzucenia" nawet 80 kilogramów.

- Jeśli wskaźnik BMI pacjenta przekracza 40 (kg/m²), najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny - zaznacza, prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, jednocześnie podkreślając, że nie tylko na nim można polegać, gdyż oczywiście musi on być połączony ze zmianą mentalną i modyfikacją stylu życia.

Właśnie dlatego, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, nad pacjentami, u których przeprowadza się operację zmniejszenia żołądka nie czuwają wyłącznie chirurdzy, ale i inni specjaliści. - Nad kwalifikacją i przygotowaniem pacjenta do zabiegu, a także opieką po operacji, czuwa w GCZD interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci - zwraca uwagę Wojciech Gumułka.

Ich opieka ma być - zgodnie z tym co mówią lekarze GCZD - zapewniana nie tylko przez zabiegiem oraz w trakcie tygodniowego pobytu w szpitalu bezpośrednio po jego wykonaniu, ale i w późniejszym czasie.

-Po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności przejścia kilku podstawowych etapów żywieniowych przez okres 6-8 tygodni po operacji - mówi prof. Aneta Gawlik, kierująca Oddziałem Endokrynologii i Pediatrii GCZD oraz Poradnią Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD.

Jak zauważają lekarze GCZD na 25 dotychczas przeprowadzonych operacji zmniejszania żołądka u dzieci, 24 przypadki miały pozytywny finał. - W przypadku jednej z pacjentek nastąpił jednak powrót do wagi wyjściowej. Ale nie poddajemy się – zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, dziewczyna przygotowywana jest do drugiej operacji, która odbędzie się po ustabilizowaniu stanu emocjonalnego u pacjentki - przyznaje prof. Tomasz Koszutski.

Co istotne dla medyków, zadowolenie po przeprowadzonych zabiegach sygnalizują najbardziej zainteresowani, czyli młodzież, u których je wykonano. - Wszystkie dzieci mówią o lepszym samopoczuciu, poprawie jakości życia i lepszych kontaktach z rówieśnikami - wskazuje prof. Koszutski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera