Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listopadowy numer "Naszej Historii" już w kioskach

Jadwiga Jenczelewska
Bracia - Emil, Edward i Gustaw Kramstowie dostąpili zaszczytu używania przed nazwiskiem wyrazu „von” - jako znaku szlachectwa. Mieli też swój herb. Listopadowy numer „Naszej Historii” już w kioskach. Zobacz, dlaczego warto go kupić.

W najnowszej „Naszej Historii”, którą już można kupić w salonikach prasowych, Czytelnicy znajdą m.in. opowieść o kolejnym śląskim rodzie, który miał wielki wpływ na rozwój naszego regionu, w tym przemysłu. To rodzina Kramstów nazywanych śląskimi Rockefellerami, która współtworzyła szlachecko-arystokratyczną mozaikę dawnych Katowic.

- Dość powszechnie uważani są za Niemców, choć oni wywodzą się z Czech. Kojarzymy ich też jako przemysłowców, a byli przede wszystkim kupcami, rzemieślnikami, handlowcami, kuśnierzami - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji w naszym regionie, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Kramstowie dopiero później zaczęli inwestować w przemysł, m.in. w katowicką kopalnię Wujek.

W połowie XIX w. trzej bracia Kramstowie - Edward, Gustaw i Emil - nabyli udziały w kilku katowickich zakładach: połączonych kopalniach Beata i Albert w Brynowie, kopalni Wujek znanej wtedy pod nazwą Oheim, oraz w hucie cynku Emma. Cztery lata później Gustaw kupił jeszcze huty Joanna w Załęskiej Hałdzie oraz Victor w Załężu. Nie ograniczał się tylko do Katowic: w latach 1851-1859 wykupił też udziały w kopalniach Amalienwünsch w Wirku i Henrietta w Bielszowicach. Ponadto zaangażował rodzinny kapitał w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie niebawem stał się największym posiadaczem ziemskim.

Nic dziwnego, że otrzymał przydomek „króla cynku”, bo to właśnie on uchodził w XIX stuleciu za największego producenta tego metalu na Śląsku. Od rodziny Mycielskich z Gzichowa kupił w 1863 r. jego majątek ziemski wraz z pałacem i kopalnią, która otrzymała nazwę Zygmunt. Dawny pałac Mieroszew-skich w Gzichowie do 1890 r. był rezydencją von Kramstów. Więcej o tej rodzinie, a także inne publikacje można przeczytać w nowej „Naszej Historii”.

Listopadowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów.

  • Górnośląscy Niemcy czekali na Niemcy. Doczekali III Rzeszy.
  • Kramstowie, zwani śląskimi Rockefellerami, mieli swoje gwarectwo w Katowicach.
  • Stary dworzec z ulicy Dworcowej. Kiedyś był wizytówką Katowic.
  • Cukiernia „U Janeczki”, czyli ponad trzy dekady bardzo słodkiego życia.
  • Tajemnica śmierci turysty w Tatrach. Stał się ofiarą dezertera-zbrodniarza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera