Ważne
  List do DZ: Doceńmy ginące tradycje i dziedzictwo kulturowe

  List do DZ: Doceńmy ginące tradycje i dziedzictwo kulturowe

  Marta Kawulok

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W dwóch felietonach Fryderyka J. Drala zamieszczonych w cieszyńskim dodatku „Dziennika Zachodniego” z 13 i 20 maja br. oberwało się Domowi Ludowemu na Mnisztwie, Kołu Gospodyń Wiejskich, Kółku Rolniczemu itd. Informujemy, że koła gospodyń wiejskich ustawowo po-dlegają kółkom rolniczym i działają na podstawie ustawy o społe-czno-zawodowych organizac-jach rolników. Pierwsze kółka rolnicze powstały na ziemiach polskich w 1862 r., a pierwsze KGW - w 1866 r., zatem w tym roku przypada jubileusz ich 150-lecia.

  Cieszyn i Mnisztwa żyją zgodnie dzięki bezinteresownym ludziom


  Na Mnisztwie - dawnej wiosce włączonej w latach 70. do miasta Cieszyna - KR i KGW działają od 1960 r. i choć dziś nie spełniają już funkcji gospodarczych (wynajmowanie maszyn i urządzeń, świadczenie usług rolniczych), nadal pełnią bardzo ważną i potrzebną funkcję społeczno-kulturalną, a fakt, że działają już w granicach administracyjnych miasta, nie ma tu nic do rzeczy.


  Wiejskie dziedzictwo


  Dzielnica Cieszyna - Mnisztwo ma charakter peryferyjny, nadal funkcjonują tu gospodarstwa rolne, ogrodnicze, przydomowe zagrody. Nasi mieszkańcy cieszą się z tego wiejskiego dziedzictwa i nie mają kompleksów. Są oddani społecznie, udzielają się, pomagają innym. Dzięki temu na Mnisztwie działają i współpracują zgodnie Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze, Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, a także Ochotnicza Straż Pożarna. Dzięki temu jesteśmy najaktywniejszą społecznie, a przy tym najspokojniejszą dzielnicą Cieszyna, do której chętnie przeprowadzają się mieszkańcy z centrum czy innych miast, bo jest tu ładnie, spokojnie i coś się dzieje, a mieszkańcy nie są anonimowi.

  Co więcej - miasto wcale się nas nie wstydzi. Urząd Miejski oraz mieszkańcy innych dzielnic zapraszają nasze KGW na niemal każdą plenerową imprezę ze stoiskiem z regionalnymi potrawami, bo nikt inny nie piecze tak dobrych kołoczy z makiym czy syrym albo placków z wyrzos-kami, a poprzez tradycyjne cieszyńskie stroje, pieśniczki, potrawy dbamy o zachowanie naszego bogatego i cennego dziedzictwa kulturowego. Panie z naszego KGW zapraszane są do czytania dzieciom w Bibliotece Miejskiej oraz na wyjazdy do miast partnerskich Cieszyna. Organizujemy prelekcje, spotkania, wycieczki, które integrują, uczą i bawią, razem zwiedzamy różne ciekawostki regionalne, a Dom Macierzy Szkolnej, który kiedyś mieszkańcy Mnisztwa sami budowali, jest miejscem, gdzie dziś mogą się spotkać, porozmawiać, pośpiewać, upiec owe wspaniałe kołocze.

  Wspomniany Dom Macierzy Szkolnej jest własnością Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i fakt, na zewnątrz nie jest zbyt okazały, ale nieuczciwe jest użyte przez Pana określenie, że jest to „zapuszczóno chałupa”. W ciągu ostatnich lat wymieniono w nim okna, wykonano nowe ogrodzenie, w środku wyremontowano i pomalowano pomieszczenia, wymieniono instalacje, wyposażono salkę posiedzeń, kuchnię, toalety. Duża część tych remontów została wykonana sporym nakładem kosztów, także dzięki wielkiemu, autentycznie społecznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu użytkowników obiektu oraz mieszkającego tam gospodarza, który dba o obejście i przylegający ogród.

  Jakie są granice krytyki


  Szkoda, że „przyklejając łatkę”, nie zajrzał Pan do środka, tym bardziej że budynek, choć niezbyt okazały, „żyje” intensywniej niż wiele eksponowanych obiektów. Jego użytkownicy, Koło MZC w Cieszynie-Mnisztwie i Koło Gospodyń Wiejskich - to przeważnie te same osoby, bez wątpienia jedne z najbardziej aktywnych, widoczne na niemal wszystkich imprezach miejskich, podczas których promowane są tradycje naszego regionu.

  Przy okazji, tablica poświęcona Teofilowi Tomiczkowi nie jest zardzewiała, natomiast jak większość elementów wykonanych z brązu, z czasem - pod wpływem warunków atmosferycznych - pokryła się śniedzią.

  Satyra i krytyka mogą mieć dydaktyczny wydźwięk, ale pod warunkiem, że nie obrażają i nie krzywdzą. Dumni jesteśmy z tego, że wśród nas są ludzie, którym jeszcze chce się działać społecznie, pracować dla innych. Czasem - nim się komuś cenzurkę wystawi - warto poznać historię i dokonania, poznać poświęcenie i oddanie ludzi, którzy kosztem swojego czasu i pieniędzy, robią coś bezinteresownie dla innych.

  W imieniu Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńs-kiej, Koła MZC w Cieszynie-Mnisztwie, Koła Gospodyń Wiejskich , Kółka Rolniczego - Prezes Zarządu Głównego MZC Marta Kawulok

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama