Ważne
  List do DZ: Kim byli żołnierze-górnicy

  List do DZ: Kim byli żołnierze-górnicy

  Andrzej Piontek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żołnierze górnicy

  Żołnierze górnicy

  Z „Dziennika Zachodniego” z dnia 22-23 X 2016 r. dowiedziałem się, jak straszny był los żołnierzy-górników. Kolejni „ciemiężeni” przez władze PRL-u, czemu przeczą uśmiechnięte twarze ludzi ze zdjęć, których widziałem już wiele, bo temat ten nie jest mi obcy.
  Żołnierze górnicy

  Żołnierze górnicy

  Mój znajomy jako żołnierz trafił do kopalni za sprawą żołnierza wyklętego, który nękał kilka rodzin mieszkających w leśniczówce. Gdy zos-tał aresztowany przez UB, mieszkańcy leśniczówki byli represjonowani. Pewien szabrownik mienia poniemieckiego ze Słupska trafił do kopalni. Kilka lat temu wydrukowano książeczkę z opisem jego cierpień. Po pracy musieli słuchać szkolenia politycznego. „Zwykli” górnicy po pracy robili ręcznie cegły, budowali domy, obrabiali swoje poletka itp.
  Po wojnie kraj był odbudowywany z ruin, bez wsparcia materialnego ze strony Planu Marshalla. W kopalniach pracowały kobiety i więźniowie. Gomułka „wygonił” kobiety z kopalń i żołnierze przestali być górnikami. Aby uzupełnić tę lukę, poborowym dano możliwość „odrobienia wojska” w kopalni. Wtedy okazało się, że poborowi woleli iść do kopalni. Oni również nie mieli przygotowania zawodowego. Dziwne, że żołnierze-górnicy strasznie cierpieli, a ci co pracowali przeszło 30 lat, mieli przywileje. Gdyby teraz wróciły dawne czasy, na pewno do pracy w kopalniach zagoniono by współczesnych kiboli i byłby spokój na stadionach.  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Być może

   EGON (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to w części prawda. Natomiast fakt jest faktem że poborowi z rodzin tzw. niepewnych ( ani narodowościowo ani politycznie ) trafiali do pracy na kopalni. Mój ojciec też tam się dostał i to wcale nie...rozwiń całość

   to w części prawda. Natomiast fakt jest faktem że poborowi z rodzin tzw. niepewnych ( ani narodowościowo ani politycznie ) trafiali do pracy na kopalni. Mój ojciec też tam się dostał i to wcale nie za zasługi. Pracował na kopalni w 1956r. i cudem uniknął tragedii. Poczytaj trochę i nie wsadzaj wszystkich do jednego wora.
   PS Tematu tej wspomnianej ,,niepewności" nie będę rozwijał bo każdy Ślązak to przechodził po wojnie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cwaniactwo

   Anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Polak potrafi - z uśmiechem i śpiewająco cierpiec, z nadzieją na profity.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama