MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lokalny lockdown w Polsce. Minister Kościński: "Może być w dużych miastach, gdzie są duże skupiska ludzi"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Całkowity lockdown jest brany pod uwage lokalnie w dużych miastach, w których teraz wystepuje najwięcej zakażeń koronawirusem.
Całkowity lockdown jest brany pod uwage lokalnie w dużych miastach, w których teraz wystepuje najwięcej zakażeń koronawirusem. Przemyslaw Swiderski
Minister Tadeusz Kościński zapowiedział na antenie Polskiego Radia, że możliwe jest wprowadzenie lokalnego lockdownu w Polsce. - Lockdown może być w dużych miastach, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział. Jednocześnie przyznał, że zamrożenie gospodarki i życia społecznego w całym kraju przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Lokalny lockdown może być w dużych miastach

W czwartek, 29 października, na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Tadeusz Kościński zapowiedział, że możliwe jest wprowadzenie w Polsce lokalnego lockdownu.

- Mam nadzieję, że unikniemy ogólnokrajowego lockdownu, lokalny lockdown może być w dużych miastach, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział Tadeusz Kościński. - To najgorszy, najczarniejszy scenariusz, ale niestety widać że niektóre kraje w Europie już są na takim poziomie. W tym momencie już nic nie można wykluczać, trzymam kciuki, że tak nie będzie u nas w Polsce - dodał w Programie Pierwszym.

Nie przeocz

Minister finansów w tej samej rozmowie jasno stwierdził, że ogólnopolskie zamrożenie gospodarki i życia społecznego przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Z kolei na antenie RMF FM nastroje uspokajał Jacek Sasin.

- Mamy dzisiaj daleko idące ograniczenia. Jak słyszymy o lockdownie we Francji czy Niemczech, to dodatkowym elementem jest zakaz wychodzenia z domu. Nie planujemy tego typu działań - powiedział wicepremier.

Dziś rano rządowy zespół zarządzania kryzysowego ma decydować o nowych obostrzeniach, jakie zostaną ogłoszone w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Decyzję o godz. 12.30 ogłosi premier Mateusz Morawiecki. Pozostawiono ją na ostatnią chwilę, bo zespół czekał na środowe statystyki zakażeń. Te nie są optymistyczne - zakażenie potwierdzono u rekordowej liczby ponad 20 tysięcy osób, a aż 301 osób zmarło. To oznacza, że Polska jest coraz bliżej scenariusza określonego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako "bardziej niż czarny" - czyli sytuacji, w której dziennie jest 25 tysięcy nowych zakażeń.Co wtedy? - Głęboki lockdown - nie pozostawia złudzeń premier Mateusz Morawiecki. Czy rządowy zespół zarządzania kryzysowego zdecyduje się na to już teraz? Oto obostrzenia, jakie są dziś rozważane.Czego możemy się spodziewać? Jakie ograniczenia planuje rząd przy dalszym rozwoju epidemii? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Dziś rząd ogłosi nowe obostrzenia. Będzie lockdown?

Jednocześnie Sasin apelował, aby przestrzegać zasad zasłaniania ust i nosa, a także dystansu społecznego i ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Musisz to wiedzieć

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jego rząd chce powstrzymać się przed wprowadzeniem lockdownu. - Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe – podkreślił. Zwrócił uwagę, że ze względu na sytuację epidemiczną we Francji ogłoszono całkowity lockdown.

Szef rządu zaznaczył, że należy w tym celu zachowywać zasady dyscypliny społecznej – zachowywanie dystansu, noszenie maseczek, dezynfekcja, higiena i warunki sanitarne.

Na czym może polegać lokalny lockdown?

Na czym miałby polegać lokalny lockdown? To pozostaje tylko w kwestii domysłów, które możemy snuć na podstawie zamrożenia gospodarki i życia społecznego, do którego doszło wiosną.

Już teraz zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i baseny, a także restauracje, które mogą wydawać wyłącznie zamówienia na wynos. W tej sytuacji możliwe jest jeszcze zamknięcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych etc.

Najbardziej dotkliwy byłby zakaz w przemieszczaniu się, poza drogą do pracy, apteki, sklepu lub w celu pomocy przy zwalczaniu COVID-19.

W grę wchodzi również zamknięcie szkół i przedszkoli. Przejście na naukę zdalną, według wielu analityków, pozwoliłoby znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo