Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublinerzy opanują miasto! Przed nami kolejna odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Anna Kurkiewicz/archiwum
Po raz czwarty ulice Lublina wypełnią się społecznością i kulturą żydowską. - Cieszę się, że Polska ma tyle wydarzeń związanych z kulturą żydowską - zachęca do udziału w Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej, jego dyrektor Etel Szyc.

Tegoroczny Lubliner Festival będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 6 sierpnia i potrwa do 13 sierpnia. Ideą festiwalu jest zachowanie pamięci o kulturze żydowskiej oraz dobra zabawa. Organizatorzy podkreślają że ważne pokazywanie jest tej społeczności której już nie ma.

- Mamy 75. rocznicę niepodległości Izraela oraz 80. rocznicę powstania w gettcie warszawskim. W wydarzenie wpisuje się także kontekst współpracy z naszym miastem partnerskim Rishon LeZion. Mamy ambicje pokazywania tego, co ważne w tym dziedzictwie kulturalnym Żydów - powiedział podczas konferencji prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Festiwal łączy w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu. Te wydarzenia będą widoczne na ulicach Lublina.

- Bez wsparcia nie udałoby się zrealizować mojego marzenia. W Polsce jest wiele festiwali dotyczących kultury żydowskiej, ale pomyślałam, że ze względu na tak bogatą historię, taki festiwal powinien być także w Lublinie. Warto przybliżyć mieszkańcom miasta tę naszą wspólną historię - mówiła Etel Szyc, organizatorka festiwalu.

Program podporządkowany jest 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dlatego też motywem przewodnim wielu jego punktów jest Holokaust. Stąd w programie znajdzie się spotkanie z Elżbietą Ficowską, która dzięki Irenie Sendlerowej ocalała z Zagłady oraz film o Wilhelmie Brasse, który prowadził tajną dokumentację fotograficzną w KL Auschwitz.

Organizatorzy zapewniają, że "nie ruszając się z Lublina, poczujemy się jak w Izraelu". W programie przewidziano warsztaty z tradycyjnego tańca izraelskiego.

Ponadto, poznamy wpływ polskich kompozytorów na muzykę hebrajską oraz zobaczymy wystawę "Jerozolima jako miasto kultury".

- Ten kto nie miał możliwości pojechać do Jerozolimy, to będzie mógł zobaczyć jej piękno oraz historię. To także może być doskonała zachęta do wyjazdu - zachęca Etel Szyc.

Lubliner Festival to nie tylko pielęgnowanie pamięci, ale także kolorowa kultura i zabawa. Na ulicach miasta rozbrzmiewać będą klezmerzy. W programie znajdą się koncerty guru muzyki klezmerskiej, laureatów nagrody Grammy - Franka Londona i Lorin Sklamber. W muzyczny sposób zostanie oddany także hołd rodzinie Ulmów oraz wszystkim, którzy podczas wojny ratowali Żydów.

Miłośnicy sztuki teatralnej znajdą także propozycję dla siebie. "T. de. Ł. Nienasycona" to spektakl, w którym oglądamy konflikt dialogu pomiędzy "ja" a "mną". W rolach głównych Katarzyna Żak i Ewa Makomaska. Natomiast dla dzieci przewidziany jest spektakl "Kot i pies" na podstawie ludowej żydowskiej bajki.

Na Festiwalu Kultury Żydowskiej nie może zabraknąć żydowskiej kuchni. W programie znajdziemy warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w szabasie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, na niektóre punkty programu obowiązują zapisy w biurze festiwalowym w Centrum Kultury w Lublinie przy Peowiaków 2.

Pełny program imprezy z podziałem na dni oraz godziny dostępny jest na STRONIE INTERNETOWEJ

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski