Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mafia śmieciowa ze Śląska porzuciła 21 ton niebezpiecznych odpadów. Kolejne osoby usłyszały zarzuty. WIDEO

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 18 latprzemoc
Kolejne 5 osób usłyszało prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej. Dwaj zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za kierowanie grupami przestępczymi, które porzuciły aż 21 tys. ton niebezpiecznych odpadów. To kolejna realizacja w wielowątkowym śledztwie, które od 2018 roku prowadzą policjanci z Częstochowy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, a nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach. Dotychczas obejmuje ono 70 osób podejrzanych i 40 miejsc porzucenia odpadów. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości prawie 4 mln złotych.

Mafia śmieciowa na Śląsku porzuciła 21 ton niebezpiecznych odpadów. Nowe zarzuty

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie od 5 lat prowadzą wielowątkowe śledztwo, dotyczące działalności mafii śmieciowej. Efektem pracy śledczych jest przedstawienie prokuratorskich zarzutów kolejnym 5 osobom, w tym 2 mężczyznom podejrzanym o kierowanie grupami przestępczymi. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia.

-18 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przedstawiono zarzuty i przesłuchano kolejne 5 osób biorących udział w zorganizowanych grupach przestępczych, kierowanych przez Jacka B. i Radosława W. Dwie działające obok siebie grupy przestępcze, miały na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów - informuje asp. sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Podejrzanym zarzucono działalność, polegającą na ułatwianiu pozostałym członkom grupy porzucenia ponad 21 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych.

-Są to odpady pochodzące z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego oraz z produkcji materiałów wybuchowych, w tym odpadów kwasów trawiących oraz odpadów tzw. żółtych i czerwonych wód. Proceder polegał na wystawianiu nierzetelnych kart przekazania opadów, w których potwierdzano fikcyjne przyjęcie tych odpadów na stan magazynowy podmiotów gospodarczych nieprowadzących w tym czasie rzeczywistej działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami - informuje asp. sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Zatrzymania podejrzanych były realizowane przez policjantów ze specjalnej grupy dochodzeniowo-śledczej z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz w określonym zakresie przez Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wobec 3 osób sąd zastosował 3-miesięczny areszt, o co wnioskowała prokuratura.

Są to już kolejne zatrzymania w wielopodmiotowym i wielowątkowym śledztwie. Aktualnie występuje w nim ponad 70 osób podejrzanych, a przedmiotem badania postępowania jest blisko 40 miejsc porzucenia niebezpiecznych opadów. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości prawie 4 mln złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera