Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister, czyli przyszły bezrobotny bez konkretnej wiedzy

Justyna Krzyśków
123rf
Kończą dobre kierunki z imponującymi wynikami, ale ustawiają się w długich kolejkach w urzędach pracy. Etatu szukają miesiącami, aż w końcu lądują na garnuszku rodziców. Połowa naszych studentów po ukończeniu uczelni pozostanie bezrobotna. Dlaczego?

Okazuje się, że lata edukacji nie przygotowują młodych ludzi do funkcjonowania na rynku zawodowym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizatorów IV edycji programu Twoja Perspektywa - Orange Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society, polscy studenci sami przyznają, że kompetencje zdobyte podczas studiów nie satysfakcjonują przyszłych pracodawców. Jolanta Trojak-Wrona ze Studia Promocji Fokus w Katowicach jedynie potwierdza obawy młodych absolwentów.

- Studenci jeszcze podczas nauki zaczynają dorabiać w marketach. Niestety po ukończeniu studiów większość z nich w tej pracy zostaje, bo daje pewny zysk. Najtrudniej zdobyć pracę jest absolwentom ekonomii, marketingu i kierunków humanistycznych - tłumaczy Trojak-Wrona.

Optymistycznie nie są również nastawieni sami studenci. Dyplom okazuje się nie być wcale przepustką do lepszego świata, a czas spędzony na nauce wydaje się straconym. Anna Boros, absolwentka dziennikarstwa z Gliwic mówi jasno: studia nie dały mi żadnych konkretnych umiejętności.

- Wiadomości zdobyte na uczelni nie mają nic wspólnego z pracą w redakcji. Wielu z moich kolegów z wydziału zapewne nigdy w zawodzie pracować nie będzie. Niestety, na dziennikarstwie nie sposób nauczyć się dobrze pisać. Dopiero wyjazd za granicę na wymianę studencką pozwolił mi na jakikolwiek rozwój. Plusem jest na pewno to, że na studiach poznałam interesujących ludzi i nauczyłam się dyskutować również na trudne tematy - opowiada Anna Boros.

Wniosek? Nadal na wielką skalę produkujemy "niepotrzebnych" magistrów. Urzędy pracy zalewają filozofowie, poloniści, pedagodzy, socjolodzy, znawcy łaciny i greki. Jedynie 3 proc. maturzystów świadomie decyduje się na przyszłe studia. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. W tym roku na śląskich uczelniach triumfy popularności święciły logistyka, finanse i rachunkowość oraz budownictwo. Według Rafała Mustera, socjologa pracy z Uniwersytetu Śląskiego, studenci coraz częściej przy wyborze studiów kierują się sytuacją na rynku pracy i uczą się po to, by w przyszłości znaleźć zatrudnienie.
Młodzi ludzie walczą jednak o przetrwanie na rynku pracy jak potrafią. Ponad 30 proc. studentów ma już na swoim koncie pierwsze doświadczenia zawodowe. Z kolei aż 70 proc. zdobywa i szlifuje swoje umiejętności praktyczne działając w organizacjach, samorządach czy też uczelnianych kołach naukowych. Wielu studentów w tym względzie wspomina również o praktykach zawodowych zapewnianych przez uczelnię lub o wolontariatach.

Z kolei aż 80 proc. studentów od pracodawców oczekuje w pierwszej kolejności praktyk, staży oraz warsztatów merytorycznych, czyli tych form współpracy, które umożliwią im konfrontację teorii z praktyką. Równie popularną formą okazują się warsztaty i spotkania merytoryczne prowadzone przez doświadczonych pracowników. Takiej formy życzyłoby sobie 49 proc. badanych studentów.

Absolwenci UŚ na rynku pracy

Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
Absolwenci UŚ dobrze radzą sobie na rynku pracy. Dwóch na trzech respondentów szukało jej nie dłużej niż trzy miesiące. W większości przypadków zatrudnienie było związane z umową o pracę, charakteryzowała je więc względna stabilność. Zgodność pracy z uzyskanym wykształceniem różniła się w zależności od kierunku studiów. Średnio jednak 75 procent badanych miało pracę zgodną z wykształceniem. W grupie kierunków o największym odsetku zatrudnionych zgodnie z kierunkiem znalazły się m.in. takie jak: informatyka, chemia, fizyka, prawo, filologie, psychologia i geologia. JK


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!