MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy rozwiązanie testu dla gimnazjum

Katarzyna Piotrowiak
FOT. DARIUSZ GDESZ
Dziś gimnazjaliści pisali test humanistyczny, w środę matematyczno-przyrodniczy, a w czwartek z języka obcego. Pięćdziesiąt tysięcy gimnazjalistów z województwa śląskiego będzie przez trzy dni sprawdzać swoją wiedzę.

Jednak tylko od wyników dwóch testów będzie zależeć ich przyszłość, bo język obcy znowu wypadł poza rekrutacyjny nawias.

Po raz drugi Centralna Komisja Egzaminacyjna uznała, że wyniki z języka obcego nie mogą być brane pod uwagę przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie są więc po raz kolejny skazani na pisanie testu bez znaczenia.

ZOBACZ ARKUSZ EGZAMINU HUMANISTYCZNEGO

- Tak będzie do czasu, dopóki poziom nauczania języków nie będzie porównywalny we wszystkich szkołach - tłumaczy Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.
- Decyzje naszych władz oświatowych są dla nas kompletnie niezrozumiałe, zwłaszcza, że zorganizowanie takiego egzaminu na pewno sporo kosztuje. Uważam, że na takie eksperymenty nas nie stać - mówi Przemysław Fabjański, dyrektor liceum i gimnazjum w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

Odpowiedzi: strona 1
Odpowiedzi: strona 2
Odpowiedzi: strona 3
Odpowiedzi: strona 4
Odpowiedzi: strona 5
Odpowiedzi: strona 6
Odpowiedzi: strona 7
Odpowiedzi: strona 8
Odpowiedzi: strona 9
Odpowiedzi: strona 10
Odpowiedzi: strona 11
Odpowiedzi: strona 12
Odpowiedzi: strona 13

W Wydziale ds. Druku i Dystrybucji Materiałów Egzaminacyjnych wyjaśniają, że w koszt jednego testu dla ucznia wlicza się gażę dla autora pytań i zadań, recenzję, czyli prześwietlenie zgodności z programem, druk oraz dystrybucję. Jeden arkusz egzaminacyjny ma 10-12 stron. Kosztuje ok. 10 zł. Tylko w województwie śląskim pisanie na próbę kosztować będzie przynajmniej pół miliona złotych.

W tym roku gimnazjaliści najchętniej wybierali język angielski i niemiecki, potem francuski i rosyjski. Samorządy i władze oświatowe od lat zachęcają do otwierania gimnazjów dwujęzycznych. Chorzowskie, o profilu angielskim, powstało trzy lata temu. W tym roku egzamin będą pisać pierwsi uczniowie. - Programy pilotażowe nie powinny się ciągnąć latami. Niech uczniowie mają szansę pokazać, w czym są lepsi od innych. Nie można ciągle równać w dół. Staram się jednak nie rozmawiać z uczniami na ten temat, bo nie chcę podważać autorytetu decydentów. Uczniowie nic nie zyskują, a my, dyrektorzy, mamy jedynie w trzecim dniu egzaminów wczesną pobudkę, bo trzeba odebrać testy - dodaje Fabjański.

- Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem wyniki egzaminu z języka obcego będą się liczyły przy rekrutacji w 2012 roku - tłumaczy Teresa Chrostowska, kierownik Wydziału Egzaminów dla Uczniów Gimnazjów w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

To oznacza, że tzw. mała matura obejmie uczniów, którzy obecnie uczą się w klasie pierwszej gimnazjalnej. Egzamin nadal będzie składał się z trzech części pisemnych. Część humanistyczna obejmie zadania z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, w części matematyczno-przyrodniczej będą elementy matematyki i przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia), a część sprawdzająca wiedzę z języka obcego nowożytnego będzie przeprowadzana na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!