Maple Bear - kanadyjska szkoła dla dzieci XXI wieku

Materiał informacyjny Maple Bear
Kanada jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które zmieniły swoją edukację, aby już od najmłodszych lat zapewnić uczniom zajęcia, które są zakorzenione w umiejętnościach uczenia się w XXI wieku, takich jak: komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie, kreatywność, umiejętności cyfrowe i globalne obywatelstwo.

Rewolucja technologiczna nieustannie przekształca krajobraz edukacji, ponieważ dynamika zmian wymaga elastyczności w podejściu do kształcenia młodego pokolenia. W rzeczywistości, w świetle nieustannie ewoluującego rynku pracy, nie możemy przewidzieć wszystkich zawodów, które będą istniały w przyszłości.

Maple Bear, pierwsza kanadyjska szkoła podstawowa i przedszkole w Katowicach, otwarte we wrześniu 2023 r. w praktyce realizują misję edukacji globalnych obywateli XXI wieku i rozwijania tych umiejętności, które już dziś są najbardziej pożądane na rynku pracy.

Od czego zależy przyszły sukces naszych dzieci?

Specjaliści są zgodni, że znakomita większość zawodów (może to być nawet 80%), w których będą pracować nasze dzieci, nie została jeszcze nawet wymyślona. Warto zatem zastanowić się, jak przygotować dzieci na tak nieprzewidywalną przyszłość, zapewnić im jak najlepszy start i późniejszy sukces w życiu.

Raport „Future of Jobs Surveys” publikowany cyklicznie przez World Economic Forum nie pozostawia wątpliwości, że dziś potrzebne i pożądane przez rynek są zupełnie inne umiejętności, niż te, które zdobywaliśmy w szkołach: najbardziej podstawową kompetencją wymaganą od pracowników na świecie jest dziś umiejętność analitycznego myślenia, a zaraz po niej kreatywne myślenie. Te umiejętności należą do zestawu, który został już opisany i funkcjonuje dziś pod nazwą „Kompetencji XXI wieku”.

W ich skutecznym nauczaniu przoduje Kanada, która z myślą o ich rozwijaniu już pod koniec XX wieku rozpoczęła wprowadzanie zmian w swoim systemie edukacyjnym. Efektem tych zmian jest stała pozycja Kanady na szczycie krajów o najlepszych wynikach edukacyjnych, co potwierdza między innymi stabilna pozycja w rankingu Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), gdzie piętnastoletni kanadyjscy uczniowie konsekwentnie uzyskują znakomite wyniki w czytaniu ze zrozumieniem, matematyce i naukach ścisłych. Kanada plasuje się w pierwszej piątce krajów o najlepszych wynikach na świecie i na pierwszym miejscu wśród krajów anglojęzycznych.

Kluczowym aspektem naszego systemu edukacyjnego powinno być ukierunkowanie na rozwijanie elastyczności społeczeństwa, umożliwiającej adaptację do zmieniających się warunków. Istotne jest, aby wzbudzić w młodych ludziach nie tylko chęć do nauki, ale również umiejętność ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań na rynku pracy. Celem edukacji powinno być zaszczepienie w uczniach radości uczenia się a w nauczycielach umiejętności podążania za uczniem, jego zainteresowaniami, pasjami co wiąże się z indywidualizacją procesu edukacyjnego.
Wychodząc naprzeciw temu, musimy skoncentrować się na rozwijaniu kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, współpraca i umiejętność działania w zespole, równolegle z umiejętnościami matematycznymi. To kompleksowe podejście pozwoli młodym ludziom nie tylko odnaleźć się w przyszłym świecie pracy, ale również prosperować w nim, niezależnie od zmieniających się warunków.
- podkreśla Izabela Kotuła dyrektor szkoły Maple Bear w Katowicach.

Dlaczego Kanada jest wzorem nowoczesnej edukacji

Tworząc nowy program nauczania, kanadyjscy edukatorzy uznali, że od najmłodszych lat należy zapewnić uczniom zajęcia, które są zakorzenione w umiejętnościach uczenia się w XXI wieku, takich jak: komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie, kreatywność, umiejętności cyfrowe i globalne obywatelstwo. Chodzi o rozwijanie zdolności i motywacji do identyfikowania, rozumienia, interpretowania, tworzenia i przekazywania wiedzy.

Kanadyjski model edukacji jest oparty na podejściu skoncentrowanym na dziecku. Nie pozostawia nikogo w tyle, pozwala uczniom rozwijać swoje umiejętności i osiągać wysokie wyniki. W kanadyjskiej metodyce szczególnie duży nacisk kładziony jest na rozwijanie kreatywności u uczniów. Nauczyciele wykorzystują różnorodne metody i narzędzia, które pomagają uczniom myśleć poza schematami, rozwiązywać problemy w innowacyjny sposób i wyrażać własne pomysły. Podczas zajęć promują aktywne uczestnictwo uczniów w procesie edukacyjnym. Uczniowie są zachęcani do zadawania pytań, analizowania informacji, formułowania własnych opinii i podejmowania samodzielnych decyzji. To prowadzi do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia, gdyż uczniowie muszą oceniać różne punkty widzenia, analizować argumenty i wyciągać wnioski.

Metodyka nauczania w Kanadzie promuje również współpracę i dialog między uczniami oraz między uczniami a nauczycielami. Uczniowie uczą się pracować w grupach, dyskutować, wymieniać poglądy i wspólnie rozwiązywać problemy. W ten sposób rozwijane są umiejętności komunikacji, współpracy, argumentacji i słuchania innych punktów widzenia - wszystkie te umiejętności są niezbędne do kreatywnego myślenia i krytycznej analizy.

Czym Maple Bear różni się od innych szkół?

Maple Bear - największa prywatna sieć edukacyjna na świecie, która przenosi do innych krajów to, co najlepsze z kanadyjskiej metodyce i edukacji dwujęzycznej, łącząc je skutecznie z lokalną podstawą programową – jest eksportowym produktem kanadyjskiej edukacji.

W Maple Bear edukacja odzwierciedla kanadyjski model, który kładzie równy nacisk na rozwój zarówno umiejętności matematycznych, jak i miękkich kompetencji społecznych. Dzięki temu uczniowie są kompleksowo przygotowywani do dynamicznego świata przyszłości, zdobywając nie tylko wiedzę, ale również umiejętność adaptacji, współpracy i podejmowania decyzji w zespole - mówi Izabela Kotuła dyrektor szkoły Maple Bear w Katowicach.

Jednym z kamieni milowych, na których Maple Bear zbudował sukces na całym świecie jest dwujęzyczność. W polskich szkołach i przedszkolach Maple Bear, podobnie jak w placówkach Maple Bear na całym świecie, edukacja przedszkolna jest prowadzona przy zastosowaniu podejścia immersyjnego: nauczyciele prowadzą zajęcia głównie po angielsku, aby dzieci miały stały kontakt z żywym językiem. W szkole podstawowej program jest realizowany w obu językach: lokalne programy nauczania, takie jak literatura polska czy historia są nauczane prowadzone się w języku polskim.

Ogromną zaletą takiego podejścia jest potwierdzony badaniami fakt, że zaledwie po dwóch lub trzech latach w programie immersyjnym, uczniowie wykazują się płynnością i pewnością siebie w posługiwaniu się językiem immersyjnym, a ich umiejętności słuchania i czytania są porównywalne z umiejętnościami rodzimych użytkowników języka w tym samym wieku (Johnson & Swain, 1997), choć oczywiście na naukę języka obcego i finalny poziom ucznia ma wpływ wiele czynników, w tym osobowość i motywacja uczniów, oczekiwania nauczycieli czy wsparcie rodziców. Najnowsze badania potwierdzają również, że gdy dzieci uczą̨ się̨ więcej niż̇ jednego języka, jednocześnie podnoszą w ten sposób swoje umiejętności w obszarze poznawczym, zwiększając umiejętność rozumienia, kreatywność́ i analityczne myślenie.

Dziecko w centrum uwagi

O wyjątkowości oferty edukacyjnej Maple Bear decyduje jednak dużo więcej niż tylko fakt, że zajęcia prowadzone są w systemie immersyjnym. Misją Maple Bear jest zapewnienie systemu nauczania skoncentrowanego na uczniu w bezpiecznym, pewnym i stymulującym środowisku, które przygotowuje uczniów do sukcesu w dalszej nauce i zaszczepia pasję do uczenia się przez całe życie.

W każdej klasie zajęcia prowadzą jednocześnie dwaj nauczyciele. Jest to strategiczne podejście, które umożliwia realizację programu nauczania dostosowanego do zajęć grupowych oraz zapewnia najwyższe standardy Maple Bear. Proces nauki prowadzony jest w oparciu o zróżnicowane tematycznie centra aktywności, dzięki czemu dzieci mogą eksperymentować, odkrywać, nawiązywać społeczne interakcje i rozwijać różnorodne zainteresowania, a jednocześnie przebywać w środowisku bogatym językowo.


Maple Bear w Katowicach w samym centrum miasta

Dwujęzyczna szkoła podstawowa i przedszkole Maple Bear w Katowicach szkoła mieści się w jednym z najpiękniejszych historycznych budynków w samym centrum Katowic przy ul. Stawowej 6. Na terenie kampusu znajduje się odrestaurowany zabytkowy budynek szkolny, plac zabaw oraz dodatkowy budynek z dwiema salami gimnastycznymi. Rekrutacja do przedszkola, zerówki oraz klas 1 – 4 jest już otwarta. Więcej informacji na stronie www.maplebear.pl

O innowacyjnych metodach nauczania i podejściu kanadyjskiej edukacji do rozwijania kompetencji XXI wieku będzie można usłyszeć podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podczas panelu dyskusyjnego na temat nowoczesnej edukacji. Maple Bear zaprasza na spotkanie z dyrektorką szkoły, Izabelą Kotułą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!