Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton Biblijny 2019 w Bielsku-Białej. Biblię czytali chrześcijanie i Żydzi ZDJĘCIA, WIDEO

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Maraton Biblijny 2019 w Bielsku-Białej
Maraton Biblijny 2019 w Bielsku-Białej Łukasz Klimaniec
Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich – rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego - oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, a także władz miasta czytali w Książnicy Beskidzkiej fragmenty Trzeciej Księgi Machabejskiej w ramach Maratonu Biblijnego.

Ekumeniczny Maraton Czytania Biblii, inaczej Maraton Biblijny 2019 w Bielsku-Białej, został zorganizowany po raz 11. Ta inicjatywa Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów” oraz Książnicy Beskidzkiej obywa się w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Zobaczcie zdjęcia:

W poniedziałek 21 stycznia w Książnicy Beskidzkiej fragmenty Trzeciej Księgi Machabejskiej czytali przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich – bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej kościoła rzymskokatolickiego, ks. Waldemar Szajthauer z rady synodalnej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Mitrat Sergiusz Dziewiatowski z parafii prawosławnej pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu oraz Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Biblię czytali także prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka i aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Tomasz Lorek.

Bp Roman Pindel, który wybrał do czytania właśnie Trzecią Księgę Machabejską przyznał, że takiemu wyborowi przyświecały dwa powody. Pierwszym jest wydanie Biblii Ekumenicznej w stulecie odzyskania niepodległości, a która jest osiągnięciem ekumenizmu i pracy biblistów różnych wyznań. Jako drugi powód wymienił pojawienie się w Bielsku-Białej liturgii prawosławia.

- Duchowny tego Kościoła przybywa do kościoła Trójcy Przenajświętszej w naszym mieście, by modlić się i sprawować liturgię dla wiernych prawosławnych szukających w Polsce pracy, możliwości mieszkania, może niekiedy drugiej połowy na resztę życia – wyjaśnił.

Według biskupa, wspólne czytanie właśnie Trzeciej Księgi Machabejskiej to rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na wyznawców prawosławia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo