Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Koterbska ma swój mural. Wizerunek znanej bielszczanki zdobi wrocławską kamienicę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Mural we Wrocławiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural we Wrocławiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MPK Wrocław
Bohaterką wrocławskiego muralu została Maria Koterbska. Piosenkarkę, która śpiewała o wrocławskich tramwajach, uwieczniono na budynku przy ulicy Teatralnej 26. Dzieło wykonał duet artystów działających pod szyldem Czary-Mury.

Maria Koterbska spogląda ze ściany budynku we Wrocławiu

Maria Koterbska przez całe życie związana była szczególnie z Bielskiem-Białą, ale to Wrocław zawdzięcza jej piosenkę „Mkną po szynach niebieskie tramwaje”, która powstała w 1951 lub 1952 roku. Utwór, pierwotnie nagrany przez Wiktorię Zającównę, spopularyzowany został właśnie przez bielszczankę. Muzykę skomponował Jerzy Harald, a słowa napisała jego żona Krystyna Wnukowska.

Wkrótce potem utwór stał się nieformalnym hymnem wrocławskich tramwajarzy. Można nawet powiedzieć, że wszedł w tożsamość wrocławian, stając się ich „wrocławską piosenką”. Warto również nadmienić, że tramwaje we Wrocławiu to coś więcej niż po prostu środek komunikacji, to także pewien element tradycji, a kolor niebieski to ich znak rozpoznawczy. Nic więc dziwnego, że w 2005 roku Maria Koterbska odebrała nagrodę wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Uhonorowano ją właśnie za tę piosenkę. Natomiast w tym roku bielska piosenkarka została patronką pierwszego wrocławskiego tramwaju Moderus Gamma 2.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wrocławski mural upamiętnia piosenkarkę

Mural upamiętniający Marię Koterbską powstał z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Stworzył go duet artystów, działający pod szyldem Czary-Mury. Mural to portret Marii Koterbskiej i wizerunek tramwaju linii 17, którego trasa odpowiada słowom jej wrocławskiej piosenki „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki". Dzieło znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Teatralnej 26.

- Piękny będziemy mieli widok z rewitalizowanego Bastionu Sakwowego. Na nowy mural i odrestaurowany Pałac Leipzigera - napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Duet Czary-Mury tworzą Marek Grela, którego wiodącą techniką jest malarstwo, i Marta Piróg, specjalizująca się w mozaice ceramicznej, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ich dzieło we Wrocławiu ma 260 metrów kwadratowych. Prace nad muralem trwały blisko miesiąc.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera