Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek woj. śląskiego przyznał nagrody w dziedzinie kultury. Wśród nagrodzonych Tomek Kowalski

Ola Szatan
Tomek "Kowal" Kowalski, który porwał publiczność rolą Ryśka Riedla w spektaklu "Skazany na bluesa", kompozytor i pianista Eugeniusz Knapik czy pisarka Marta Fox to tylko część laureatów nagród marszałka województwa śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2014. Wręczenie nagród nastąpi 3 listopada w Kinoteatrze Rialto w Katowicach

Przyznane zostały wyróżnienia w trzech kategoriach: dla młodych twórców – do 35 roku życia, artystyczne – za całokształt osiągnięć oraz za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Nagrody (po trzy w każdej kategorii) wynoszą 5000 zł każda.

W pierwszej z kategorii nagrodzeni zostali:
Dariusz Chojnacki za osiągnięcia w dziedzinie teatru (od 2009 roku aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Jego najciekawszą dotąd kreacją była rola Narratora w „Piątej stronie świata” K. Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka (2013) na deskach Teatru Śląskiego. Za tę kreację był nominowany do Nagrody im. A. Zelwerowicza w sezonie 2012/13).

Tomasz "Kowal" Kowalski za osiągnięcia w dziedzinie teatru i muzyki (wokalista rockowy i lider zespołu FBB. Jest zwycięzcą czwartej edycji programu „Must Be The Music”. W grudniu 2013 wygrał casting na rolę Ryszarda Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa” Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego w reżyserii Arkadiusza Jakubika. Premiera spektaklu (w marcu tego roku) wzbudziła ogromne zainteresowanie widzów, mediów i fanów muzyki zespołu Dżem, a zagrana przez niego rola otrzymała liczne wyrazy uznania przez krytyków).

Zofia Oslislo-Piekarska za osiągnięcia w dziedzinie plastyki (zajmuje się grafiką projektową, głównie projektowaniem książek. Jest wykładowcą w Katedrze Projektowania Komunikacji Wizualnej ASP Katowice. Autorka projektu graficznego aplikacji Katowic do ESK 2016, a także książek: „Katowicka moderna 1927-1939” oraz „Ikony designu w województwie śląskim”, publikacji Lapikon i Fajrant).

Nagrody za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury otrzymali:
Andrzej Baturo – za upowszechnianie sztuki fotografowania i reportażu (Andrzej Baturo to fotografik, specjalista w dziedzinie fotografii dokumentalnej i reportażowej, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Utworzył i w latach 1982-1990 prowadził Bielską Galerię Fotografii, w 1987 utworzył w Bielsku-Białej Okręg Górski ZPAF. Jest fundatorem i prezesem Fundacji Centrum Fotografii; od 2005 r. jest współtwórcą, współorganizatorem i dyrektorem generalnym międzynarodowego Foto Art).

Józef Hulka – za upowszechnianie sztuki ludowej (Józef Hulka to twórca ludowy zajmujący się malarstwem na szkle, rzeźbą, twórczością pisarską. W jego dorobku rzeźbiarski dominuje tematyka sakralna: wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, świętych oraz sceny biblijne, np. „Zwiastowanie”, „Ucieczka do Egiptu”, „Pokłon Trzech Króli”. Tematem jego prac są także scenki z życia wsi, prezentacje dawnych obrzędów, postacie historyczne i literackie).

Renata Rak – za upowszechnianie kultury ludowej (Renata Rak to choreograf, muzyk, folklorysta. Od ponad 40 lat związana swoją aktywnością z popularyzacją rodzimego folkloru i kultury regionalnej w kraju i poza jego granicami. Jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF).

Nagrody artystyczne marszałka województwa śląskiego otrzymali:
Marta Fox – za osiągnięcia w dziedzinie literatury (autorka ponad 30 książek – powieści, opowiadań, wierszy i esejów. Zadebiutowała w 1989 r., opublikowanym w piśmie „Tak i Nie”, opowiadaniem „Gra”, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie. Jej wiersze tłumaczono na niemiecki, angielski i hiszpański).

Eugeniusz Knapik – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (kompozytor i pianista. Kierownik Katedry Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jego płyta, wydana 32 lata po nagraniu, z cyklem utworów Vingt regards sur l’Enfant-Jesus Oliviera Messiaena uhonorowana została Fryderykiem 2012 (w kategorii album roku – recital solowy) oraz paryską Diapason d’Or).

Bronisław Krzysztof – za osiągnięcia w zakresie sztuk plastycznych (rzeźbiarz i medalier. Brał udział w ok. 150 wystawach zbiorowych oraz ponad 40 indywidualnych, jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych oraz prywatnych, szczególnie w rezydencjach i pałacach. Swoje prace prezentował m. in. w Tokio, Kolonii, Paryżu, Londynie, Colorado Springs, Monte Carlo; realizował rzeźby w Nowym Jorku we współpracy z architektem Peterem Marino).

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 listopada w Kinoteatrze Rialto w Katowicach o godz. 17.00.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!