Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015: Internetowa parodia ustnego egzaminu

Katarzyna Domagała-Szymonek
Nowa forma matury ustnej z polskiego wymknęła się CKE spod kontroli. Po wyjściu z sal uczniowie zamieszczają pytania w sieci

Takiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał - przynajmniej nie pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Po pierwszym tygodniu przeprowadzonych matur ustnych z języka polskiego w nowej formule wiadomo, że uczniowie podchodzący do egzaminu po południu mogą znać pytania. Dzieje się tak za sprawą ich kolegów, którzy zdawali egzamin jako pierwsi. Po wyjściu z sal informacje o swoich tematach błyskawicznie zamieścili na portalach społecznościo- wych. CKE już poinformowała, że przygląda się sprawie.

Jak do tego doszło?
W tym roku po raz pierwszy licealiści zdają egzamin maturalny na nowych zasadach. Między innymi, zamiast przygotowywania prezentacji, losują jedno pytanie. Mają kwadrans na przygotowanie spontanicznej wypowiedzi. Następnie przez ok. 5 minut rozmawiają na ten temat z egzaminatorami. Cały egzamin ma się zamknąć w 30 minutach.

CKE przygotowała pulę ponad 250 zagadnień i podzieliła je na zestawy. Każdego dnia uczniowie losują jedno z 18 pytań znajdujących się w danym zestawie. Zagadnienia są ściśle tajne. Nawet egzaminatorzy poznają ich treść na chwilę przed rozpoczęciem matury. Wylosowane zagadnienia nie trafiają do puli pytań na kolejne dni. Więc można je wylosować ponownie wyłącznie podczas egzaminu rozpoczynającego się po południu.

Z prędkością światła
Tymczasem pula pytań z porannego egzaminu jest już znana ok. godz. 10. W komentarzach pod profilami na Facebooku "Matura 2015" czy "Nie zdam matury ustnej z polskiego - Matura 2015" maturzyści z całej Polski zamieszczają treść wylosowanych pytań. Wystarczy godzina, dwie, by znalazła się tam cała pula z danego dnia. Podobnie sprawa wygląda na Twitterze, gdzie pod hasztagiem "matura2015" lub "ustnazpolskiego" znajdziemy pełne treści pytań, a nieraz przebieg dyskusji.

Jeśli zdający, którzy podchodzą do egzaminów po południu, uważnie śledzą wpisy na portalach, poznają zagadnienia, jakie pojawią się na egzaminie.

Magdalena, która dopiero podejdzie do matury ustnej z polskiego (nazwiska ani nazwy szkoły nie chce podać, by egzaminatorzy nie dowiedzieli się, że korzysta z podpowiedzi), przyznaje, że codziennie przegląda nowe zagadnienia pojawiające się na portalach.

- Wiem, że tych pytań nie wylosuję, jednak mogę zobaczyć, w jakim kierunku one idą. Czy są szczegółowe. Jakich obrazów dotyczą. Jakie teksty w nich się pojawiały - mówi maturzystka. Dodaje, że słyszała o rówieśnikach z innych szkół, którzy wchodząc po południu na salę doskonale znali całą bazę pytań.

Nauczyciele mają pretensje
Każdego dnia obowiązuje nowa pula pytań, jednak nie ma rozgraniczenia na egzaminy rozpoczynające się rano i po południu - potwierdza Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Giełda pytań zawsze istniała, problem w tym, że dziś informacje na ten temat rozpowszechniane są w o wiele szybszym tempie - uzupełnia.

Dziedzic przyznaje, że już trwają rozmowy na temat ulepszenia systemu, np. przez zwiększenie bazy pytań, które mogą maturzyści wylosować danego dnia. OKE zapowiedziała też, że przyjrzy się, czy wyniki egzaminów z rana i popołudnia różnią się od siebie.

Nauczyciele, którzy egzaminują maturzystów, nie pozostawiają suchej nitki na CKE: "Nauczyciele podczas szkoleń zgłaszali ten problem wielokrotnie, tylko CKE pozostała głucha na sugestie. Sama matura - ciekawa i lepsza od poprzedniej - stała się kolejny już raz karykaturą matury. Bardzo mi przykro, że musiałam być świadkiem błazenady, którą odstawiali przede mną na egzaminie uczniowie znający pytania i udający, że prezentują własną wypowiedź. Poniedziałkowa grupa znała pyta-nia o 8.45 - wszystkie!" - komentuje nauczycielka na dziennikzachodni.pl.

Kalendarz matur

Do końca matur zostały dwa tygodnie. Jednak egzaminy z najpopularniejszych przedmiotów już za nimi. Egzaminy pisemne zakończą się 22 maja. W ostatnim tygodniu maja będą odbywały się egzaminy ustne. Ich harmonogram każda ze szkół ustala sama. Tak prezentuje się kalendarz matur:

  • 18 maja, poniedziałek, godz. 9 język francuski, poziom podstawowy, godz. 14 język francuski poziom rozszerzony, dla klas dwujęzycznych.
  • 19 maja, wtorek, godz. 9 informatyka, poziom podstawowy i rozszerzony, godz. 14 historia, poziom podstawowy i rozszerzony.
  • 20 maja, środa, godz. 9 język hiszpański, poziom podstawowy, godz. 14 język hiszpański poziom rozszerzony, dla klas dwujęzycznych.
  • 21 maja, czwartek, godz. 9 język włoski, poziom podstawowy, godz. 14 język włoski poziom rozszerzony, dla klas dwujęzycznych.
  • 22 maja, piątek, język mniejszości narodowych oraz przedmioty dodatkowe w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!