Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Wyniki matur zaskakujące. Termin powtórkowy w sierpniu. Co piąty maturzysta nie zdał

Katarzyna Domagała-Szymonek
Wyniki matur: Krzysztof Ulbrich, maturzysta z III LO w Katowicach, wczoraj odebrał świadectwo dojrzałości. Egzamin zdał, ale nie ukrywa, że wyniki go nieco rozczarowały. Liczył, że uzyska więcej punktów. Jego koledzy i koleżanki uzyskali wyniki znacznie odbiegające od oczekiwanych.
Wyniki matur: Krzysztof Ulbrich, maturzysta z III LO w Katowicach, wczoraj odebrał świadectwo dojrzałości. Egzamin zdał, ale nie ukrywa, że wyniki go nieco rozczarowały. Liczył, że uzyska więcej punktów. Jego koledzy i koleżanki uzyskali wyniki znacznie odbiegające od oczekiwanych. Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała wyniki matur. W woj. śląskim egzaminu nie zdało 22 proc. uczniów. To jest jeden ze słabszych wyników w kraju. Jednocześnie lepszy o 3 proc. od zeszłorocznego. Termin powtórkowy matur już wkrótce. Kiedy powtórka matury 2016?

Wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła wstępne wyniki majowych matur. Maturzyści z woj. śląskiego uzyskali czwarty wynik... od końca w skali kraju (ex aequo z woj. wielkopolskim).

U nas świadectwo dojrzałości uzyskało 78 proc. absolwentów, w kraju 79,5 proc. Mimo to i tak jest lepiej niż rok temu. Najtrudniejszy przedmiot? Zdecydowanie matematyka. Poziomu podstawowego, który jest obowiązkowy dla wszystkich, nie zdało 18 proc. osób. Najsłabiej w naszym województwie wypadła matematyka rozszerzona. Zdający uzyskali średnio zaledwie 27 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Wyniki matur: Czwarte miejsce od końca

W Śląskiem w maju do matury ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 28 553 tegorocznych absolwentów liceów i techników.Obowiązkowy egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy) zdało w regionie 98 proc. uczniów, tyle samo, ile w kraju. Z matematyką poradziło sobie u nas 82 proc. (pp) zdających, zaś wyniki ogólnopolskie mówią o 83 proc. Język angielski, czyli najchętniej wybierany spośród obcych, zdało u nas 95 proc. maturzystów, tyle samo, ile w kraju.
Kiedy weźmiemy pod uwagę wyniki ze wszystkich przedmiotów, okaże się, że gorzej od nas wypadli jedynie maturzyści z trzech województw - dolnośląskiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Matura: Spokojnie, jest dobrze

Mimo to Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, stwierdza, że w tym roku nasi maturzyści dobrze poradzili sobie na egzaminie. Zwraca też uwagę na jeszcze jeden fakt.

- Wstępne wyniki obejmują wyłącznie maturzystów, którzy przystąpili do wszystkich obowiązkowych egzaminów w maju - podkreśla. - Należy pamiętać, że po raz pierwszy do egzaminu w nowej formule przystępowali absolwenci technikum. Wszystkie wyniki, uwzględniające trzy sesje egzaminacyjne, poznamy 12 września. Wtedy dowiemy się, jak poradzili sobie zdający nie tylko w sesji majowej, ale też w sesji dodatkowej i poprawkowej.

Rok temu, po sesji majowej, na poprawkową musiało szykować się prawie 25 proc. zdających w regionie. Teraz 22 proc. (z czego 16 proc. nie zdało jednego przedmiotu, może więc pisać poprawkę w sierpniu, zaś 6 proc. nie zdało kilku przedmiotów i do egzaminu może podejść dopiero za rok).

Przypominamy, że maturzyści, którzy chcą podejść do egzaminu w terminie poprawkowym do 12 lipca (7 dni od ogłoszenia wyników) muszą złożyć do dyrektora szkoły specjalne oświadczenie (do pobrania ze strony oke.jaworzno.pl). Sesja poprawkowa odbędzie się między 23 a 26 sierpnia.

Matura 2016: Słaba strona - matematyka

Najwięcej trudności naszym maturzystom sprawiły zadania, jakie rozwiązywali na poziomie rozszerzonym. Średni wynik wyniósł tu 27 proc. (możliwych do zdobycia punktów) i był najniższym ze wszystkich przedmiotów. Zdaniem Ewy Chorąży, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, na tak słaby wynik wpłynęło wiele czynników. Jej zdaniem, część maturzystów uznała, że skoro i tak przygotowują się do obowiązkowego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, to i z rozszerzeniem sobie poradzą.

- Egzaminy na poziomie podstawowym były bardzo łatwe. Gorzej z rozszerzeniami. Były naprawdę ciężkie, szczególnie matematyka - potwierdza Paweł Krzyszczak, maturzysta z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu. Liczy, że wysokie wyniki z podstawy zagwarantują mu miejsce na studiach.

Także jego kolega ze szkoły, Radosław Stanikowski, ma nadzieję, że dostanie się na wymarzone studia - gospodarkę turystyczną. - Jestem zadowolony z wyniku, chociaż mogło być lepiej. Geografia i język angielski na poziomie rozszerzonym poszły mi słabiej, niż sądziłem - komentuje.

Nieco rozczarowany jest także Krzysztof Ulbrich, maturzysta z katowickiego „Mickiewicza”, który chce dostać się na Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Matura z biologii wydawała się prosta, ale klucz odpowiedzi okazał się bardziej restrykcyjny - mówi. Zakładał, że uzyska więcej punktów. - Myślę, że nie pokrzyżuje mi to planów, nie tylko ja napisałem ją słabiej, więc na pewno progi na studia będą musiały pójść w dół - komentuje.

Od lat kiepsko maturzyści wypadają również na egzaminie z wiedzy o społeczeństwie. Nie inaczej było w tym roku. Średni wynik wyniósł 28 proc. (możliwych do zdobycia punktów).

- Ten przedmiot nie cieszy się zbyt dużą popularnością na maturach - komentuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Dzieje się tak dlatego, że WOS nie jest wiodącym przedmiotem w szkołach, wymiar nauczania jest bardzo ograniczony. Drugim powodem może być fakt, że w Polsce istnieje pewien dystans do polityki i polityków. Są źle postrzegani przez młodych ludzi, co zniechęca ich do nauki tego przedmiotu - komentuje politolog.
Współpraca: Paula Traub

MATURA 2016. KIEDY TERMIN POPRAWKOWY

Co z absolwentami, którym powinęła się noga i nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu? Mają prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Odbędą się one w następujących terminach:

- Część pisemna - 23 sierpnia 2016 - wtorek, godz. 9.00.

- Część ustna - 24 - 26 sierpnia 2016 - harmonogram ustalają dyrektorzy szkół.

OKE przypomina, że warunkiem przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym jest złożenie do dyrektora szkoły ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników (do 12 lipca) oświadczenia o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Załączniki można pobrać ze strony jaworznickiego OKE.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
*[a]https://dziennikzachodni.pl/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza/ga/10174182/zd/19050726
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!