Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura język niemiecki 2016. ARKUSZ Zobacz, jakie były pytania. Kiedy będą odpowiedzi i rozwiązania?

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Matura 2016 z języka niemieckiego. Jak było? Piszcie w komentarzach
Matura 2016 z języka niemieckiego. Jak było? Piszcie w komentarzach Grzegorz Dembiński / Polska Press
Matura 2016 z języka niemieckiego. PYTANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI. Czwartkowy poranek nie dla każdego maturzysty oznacza to samo. Podczas, gdy jedni relaksują się przed egzaminami ustnymi, inni powtarzają gramatykę z języka niemieckiego, niemieckie słówka oraz konstrukcje zdaniowe, ponieważ dzisiaj przyszedł czas na egzamin maturalny z języka niemieckiego.

Matura 2016 język niemiecki - poziom podstawowy. Punktualnie o godzinie 9.00 tegoroczni maturzyści przystąpili do pisania egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Natomiast o godzinie 14.00 abiturienci, którzy mogą się pochwalić płynną znajomością języka naszych zachodnich sąsiadów, zasiądą do wypełniania arkuszy z niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Wtedy też egzamin napiszą uczniowie klas dwujęzycznych. Poziom podstawowy potrwa 120 minut, natomiast rozszerzenie – 180.

TU OPUBLIKUJEMY ARKUSZE I ODPOWIEDZI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM I ROZSZERZONYM

Matura 2016 język niemiecki podstawowy. Zobacz, jakie były pytania

Język niemiecki jest drugim po angielskim, najchętniej wybierany językiem nowożytnym na maturze. Uczniowie uczą się go najczęściej już od szkoły podstawowej. Nabytą wiedzę i umiejętności lingwistyczne rozszerzają w gimnazjum i szlifują w szkole średniej, a wielu z nich wybierze później studia na germanistyce.

Na poziomie podstawowym maturę z języka niemieckiego w Polsce zadeklarowało 21,5 tysiąca osób, natomiast rozszerzenie wybrało 8,3 tysiąca maturzystów. Egzamin napiszą także absolwenci z lat wcześniejszych. Grupa ta liczy 2,2 tysiąc osób.

Tymczasem w województwie śląskim zdawanie nowej matury na poziomie podstawowym zadeklarowało 1703 osoby, a na poziomie rozszerzonym – 873.

– W tym roku można także zdawać starą maturę z języka niemieckiego, jednakże osób, które zadeklarowały taką chęć jest niewiele. Deklarację w sprawie pisania poziomu podstawowego złożyły 63 osoby, natomiast rozszerzenie zaledwie 5 – wyjaśnia Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Abiturienci deklarowali czy chcą zdawać maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym już we wrześniu ubiegłego roku. Musieli ocenić swoje siły i praktyczną znajomość języka. Czy poziom podstawowy okaże się równie łatwy, jak w przypadku egzaminu z języka angielskiego? Co sprawiło najwięcej kłopotów tegorocznym maturzystom? Przekonamy się już niedługo.

Absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do matury mają już za sobą egzamin z języka polskiego, matematyki, a niektórzy także i z wybranego przedmiotu jak: język angielski, fizyka, biologia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, czy wiedza o tańcu.

Podczas dzisiejszego egzaminu z języka niemieckiego abiturienci muszą zmierzyć się z zadaniami z czytania i słuchania ze zrozumieniem. Na poziomie podstawowym będą musieli wykazać się umiejętnością formułowania krótkiego tekstu użytkowego np. e-maila do przyjaciela z wymiany młodzieżowej, natomiast na poziomie rozszerzonym czeka ich dłuższa wypowiedź.

Do tej pory największą przeszkodą podczas testów i próbnych matur z języka niemieckiego był sprzęt oraz jakość nagrania. Uczniowie skarżyli się na akcent lektora, utrudniający zrozumienie, bądź na słabą jakość nagrania, czy pojawiające się szumy. Miejmy nadzieję, że podczas matury nic podobnego nie będzie miało miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!