Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura: Od przyszłego roku maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu?

Katarzyna Domagała-Szymonek
MEN chce, by od 2017 r. maturzyści mogli odwoływać się od wyniku egzaminu. To ukłon szczególnie w kierunku zdających przedmioty ścisłe, np. biologię, gdzie do błędów w ocenianiu dochodziło najczęściej
MEN chce, by od 2017 r. maturzyści mogli odwoływać się od wyniku egzaminu. To ukłon szczególnie w kierunku zdających przedmioty ścisłe, np. biologię, gdzie do błędów w ocenianiu dochodziło najczęściej arkadiusz gola
Prawdopodobnie od przyszłego roku maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu

Pod koniec lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić szczegóły zmian dotyczących maturzystów. Uczniowie podchodzący do egzaminu dojrzałości będą mogli odwoływać się od wyników matur. Do tej pory musieli ufać w nieomylność egzaminatorów. Jednak, jak pokazuje rosnąca liczba wniosków o wgląd do matury, ich zaufanie w ostatnich latach stopniało. I są ku temu podstawy, bowiem liczba wykrytych błędów egzaminatorów sprawdzających maturalne prace mocno wzrosła.
Prawo do odwołania

Od 2017 roku maturzyści będą mogli odwoływać się od wyniku egzaminu dojrzałości - zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Justyna Sadlak z biura prasowego MEN potwierdza, że prace nad zmianami cały czas trwają. - Szczegóły powinniśmy poznać w najbliższych dniach - mówi Sadlak.

W Śląskiem zmiana będzie dotyczyła blisko 40 tys. uczniów podchodzących co roku do matury. Jeśli uznają, że brak punktu za odpowiedź jest niesłuszny, ich wątpliwości rozwieje dwuosobowy zespół. Ma składać się z doświadczonego egzaminatora oraz przedstawiciela środowiska akademickiego.

Weryfikacja wyników

Czy taka zmiana jest potrzebna? Raczej tak. Wskazuje na to coraz większe grono maturzystów, którzy mają wątpliwości, co do bezbłędności egzaminatorów. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminu na naszym terenie, wynika, że liczba wniosków o wgląd do prac maturalnych systematycznie rośnie. Wraz z nią idzie w górę również liczba zmian wyników. Głównie na korzyść zdającego.

W 2013 roku do OKE wpłynęło 750 wniosków o wgląd do pracy - zdający złożyli też 61 wniosków o weryfikację wyników. 22 z nich okazały się zasadne. Rok później wniosków było już 880. O weryfikację wyników wnioskowało 110 maturzystów, z czego w 41 przypadkach okazało się to zasadne. Po opublikowaniu wyników ubiegłorocznej matury jeszcze więcej zdających poprosiło o wgląd do pracy - było ich aż 950. W 270 przypadkach wnioskowano o weryfikacje wyniku - 102 z nich okazały się zasadne.

Różne odpowiedzi

Jak zaznacza Zalewska, najczęściej do błędów w ocenie maturzysty dochodzi przy sprawdzaniu prac z biologii i chemii. To przedmioty, które są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia medyczne, gdzie każdy punkt jest na wagę złota. A w sytuacji, gdy maturzysta odpowiada na pytania, przy których czterech nauczycieli wystawia różne oceny, rodzi się problem, bo według obecnie obowiązujących przepisów wystawionego wyniku zmienić nie można.

Doskonałym przykładem jest tu sprawa maturzystki z Zakopanego, która przed sądem walczyła o trzy - jej zdaniem niesłusznie - odebrane punkty. Przez to nie dostała się na wymarzone dzienne studia ze stomatologii. Zdecydowała się walczyć o swoje punkty przed sądem. Pozwała Skarb Państwa, bo Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pozwać nie mogła, bowiem ta nie ma osobowości prawnej. Proces przegrała.

OKE na razie nie chce komentować pomysłu MEN. - Informacje o proponowanych zmianach docierają do nas jedynie poprzez media. Czekamy aż zostaną opisane w noweli ustawy o systemie oświaty bądź rozporządzeniu ministra edukacji - informuje Jadwiga Brzdąk, wicedyrektor OKE w Jaworznie.

Błędy na maturze

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie dzieli błędy, które doprowadziły do zmiany wyniku egzaminu maturalnego, na kilka typów.

Oto one:

  • Błędy techniczne - na przykład nieprzepisanie przez zdającego odpowiedzi na kartę odpowiedzi, błędne zaznaczenie wyniku na karcie odpowiedzi przez egzaminatora czy omyłkowe sumowanie punktów.
  • Błędy merytoryczne egzaminatorów - najczęściej spowodowane są niejednoznacznymi lub nietypowymi odpowiedziami, udzielonymi przez zdających. Dopiero po wnikliwej analizie i konsultacji z CKE uznawane są za możliwe. Jak tłumaczy OKE, występują, ponieważ zdający używają nieprecyzyjnych i niepoprawnych językowo odpowiedzi. W takich sytuacjach egzaminator musi podając decyzję określić, czy taka odpowiedź mieści się w granicach poprawności.

Ważne terminy

W tym roku matura startuje 4 maja i potrwa do 27 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!