Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ME w szachach szybkich i błyskawicznych w Spodku [ZDJĘCIA] W Katowicach biją Rekord Guinnessa

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Marzena Bugała-Azarko
Dziś w Katowicach rozpoczęły się mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Rywalizuje w nich 1200 szachistów z 40 krajów. W Spodku rozpoczęto także próbę bicia rekordu w długości maratonu szachowego. Jacek Gajewski i Wojciech Waruga zamierzają grać w szachy bez przerwy przez 50 godzin.

O medale mistrzostw Europy w Spodku rywalizuje 1200 szachistów z 40 krajów.

– To największa impreza w historii Europejskiej Unii Szachowej i bardzo cieszymy się, że odbywa się ona w Katowicach, które mają bogate szachowe tradycje – powiedział Łukasz Turlej, dyrektor mistrziostw.

W piątek zawodnicy rywalizowali w ME w szachach błyskawicznych, w których limit czasu na jednego zawodnika wynosi 3 min. plus dodatkowe 2 sek. za każde wykonane posunięcie. Wykonanie nieprawidłowego ruchu kończy partię.

– To są najbardziej widowiskowe szachy. Przez 10 minut, bo tyle mniej więcej trwa partia, zawodnicy machają rekami i są bardzo zaaferowani. W turnieju toczymy 22 partie z 11 przeciwnikami, ale po ich zakończeniu wszyscy kwalifikujemy się do
szpitala, bo to bardzo wyczerpujący turniej – powiedział reprezentant Polski Mateusz Bartel.

W sobotę i niedzielę toczyć się będzie rywalizacja w szachach szybkich, w których limit czasu na jednego zawodnika wynosi 15 min plus dodatkowe 10 sek. za każde wykonane posunięcie.

Katowickie mistrzostwa cieszą się dużym zainteresowaniem szachowej publiczności. Wstęp do hali jest bezpłatny.

Zawodom towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym. Jacek Gajewski, nauczyciel w-f z SP nr 62 w Katowicach, i Wojciech Waruga, cywilny pracownik jednostki Wojska Polskiego w Gliwicach, zamierzają grać w specjalnym akwarium umieszczonym na antresoli Spodka bez przerwy przez 50 godzin. Zaczęli w piątek o 10, a zamierzają skończyć w niedzielę w południe.

– Ten maraton to duże wyzwanie. Zagramy około 800 partii, w trakcie których każdy z nas wykona ponad 40 tys. ruchów. To ogromne obciążenie dla umysłu i ciała. Dobrze, że po każdej godzinie gry mamy 5 minut przerwy – powiedział Waruga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!