Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metoda Blomdahl: Pierwsze kolczyki bez uczulenia

Izabela Mortas
Metoda Blomdahl: Poznaj metodę Blomdahl bez alergennego niklu. Jest szybka i co najważniejsze - bezpieczna dla dziecka.

Pierwsze przekłucie uszu to ważne wydarzenie dla dziewczynek i ich rodziców. Warto wybrać bezpieczną metodę, która nie wywoła uczulenia.

Tradycyjnie nie znaczy bezpiecznie

Era rozgrzanej igły i tradycyjnych metalowych kolczyków minęła już bezpowrotnie. Z punktu widzenia aseptyki, czyli postępowania mającego na celu dążenie do jałowości między innymi narzędzi, bezpieczne warunki i sterylność używanych kolczyków są niezmiernie ważne, co potwierdzają specjaliści.

- Przekłucie uszu to zabieg przerwania ciągłości tkanki. Stosowana do tej pory metoda przekłuwania przy użyciu pistoletu wymagała ręcznego założenia kolczyków, a w rezultacie powodowała kontakt ze sterylnym kolczykiem. Niosło to ryzyko zarażenia tkanki i późniejszego ropienia rany - wyjaśnia kosmetolog Katarzyna Pyzio.

Podczas wybierania metody przekłucia uszu rodzice powinni przyłożyć większą wagę do samych kolczyków, a dokładniej - materiału, z jakiego są wykonane. - Nikiel zawarty w większości biżuterii może wywoływać alergię kontaktową, która w ciągu kilku lat potrafi rozwinąć się na szeroką skalę - przestrzega ekspert.

Szybko, bezpiecznie, bez alergennego niklu

Wygodna, bezpieczna, chroniąca przed alergią jest metoda Blomdahl. - Proponowane kolczyki wykonane są z plastiku medycznego. Nie zawierają alergennego niklu, a warto wiedzieć, że nawet złoto o najwyższej próbie ma w sobie jego domieszki - mówi Katarzyna Pyzio. Kolczyki ukryte są w specjalnej sterylnej kasetce, co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo i brak wrażenia „wyrwanego” uszka podczas zabiegu.

- Kluczem do sukcesu metody Blomdahl jest specjalny sztyft kolczyka i zatyczka. Nieco grubszy sztyft pozwala na zachowanie marginesu dziurki przed nadmiernym jej skurczeniem się po wyjęciu kolczyka. Można z łatwością założyć zwykły kolczyk bez obawy o podrażnienie delikatnych ścianek dziurki i odczuć bólowych u dziecka. Dodatkowo, specjalna zatyczka pozwala na cyrkulację powietrza w obrębie ranki, a blokada nie pozwala na ściśnięcie uszka i podrażnienie płatka ucha - wyjaśnia kosmetolog.
Zaletą zabiegu jest także jego czas. Trwa krócej, ponieważ pozwala na jednoczesne przebicie obojga uszu, bez obawy, że nawet najbardziej doświadczonej kosmetyczce dziecko nie pozwoli na przebicie drugiego ucha.

Dobrze wstrzymać się z decyzją u najmłodszych

W Polsce nie ma regulacji obyczajowych ani prawnych dotyczących przekłuwania uszu, choć można zaobserwować pewne tendencje.

- Największe zainteresowanie jest u dziewczynek w wieku 6-8 lat, ale zdarza nam się przekłuwać uszy kilkunastomiesięcznym maluszkom. W przypadku młodszych dzieci raczej sugerujemy wstrzymać się, choćby do momentu aż dziecko będzie potrafiło trzymać samodzielnie główkę - radzi Katarzyna Pyzio.

Pielęgnacja po zabiegu

Nie dotykaj uszu brudnymi rękoma, nie przekręcaj kolczyków.

Dokładnie przemywaj uszy (z obu stron) dwa razy dziennie w miejscu przekłucia. Podczas kąpieli przemywaj uszy bieżącą wodą i mydłem w płynie. Następnie dokładnie spłucz dużą ilością czystej wody i osusz chusteczkami higienicznymi lub patyczkami do uszu. Nie wyjmuj kolczyków podczas mycia.

Pamiętaj, aby miejsce przekłucia i jego okolice były zawsze czyste, suche i miały dostęp powietrza.

Zasłaniaj uszy, kiedy używasz lakieru, farby do włosów, perfum.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas zakładania lub zdejmowania ubrań, tak aby nie zahaczyć o kolczyk.

Po około 6 tygodniach można usunąć z uszów kolczyki - najlepiej bezpośrednio po prysznicu lub umyciu włosów i założyć nowe. Należy pamiętać o czystych rękach.

Noś kolczyki nieprzerwanie przez pierwszy rok po przekłuciu uszu. W przeciwnym razie, dziurki się skurczą i zarosną.

Przez kilka pierwszych tygodni unikaj kąpieli w basenie, jeziorze, morzu.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!