Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia wydarzeń, czyli raport 2016

art. sponsorowany
Dziś w Dzienniku Zachodniej dodatek o metropolii w Twoim tygodniku powiatowym, a w nim m.in. podsumowanie mijającego roku w miastach metropolii i informacje o tym jak spędzić ostatni dzień w roku.

Do Zabrza zaprasza prezydent Małgorzata Mańka-Szulik:
Konsekwentnie zmieniamy oblicze Zabrza. Z ośrodka poprzemysłowego, gdzie problemy społeczne generowało strukturalne bezrobocie przekraczające 20 proc. staliśmy się miastem nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjnych technologiach. Systemowe wprowadzanie zachęt inwestycyjnych połączone z poszerzeniem i uzbrojeniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaowocowało wzrostem atrakcyjności Zabrza dla przedsiębiorców, lokowaniem w mieście zakładów produkcyjnych i usługowych, a w rezultacie spadkiem bezrobocia w 2016 roku do poziomu 7,6 proc.

Wysiłkiem proinwestycyjnego budżetu miasta oraz efektywnym pozyskiwaniem wielomilionowych funduszy zewnętrznych m.in. z Unii Europejskiej doprowadziliśmy do znaczącej rozbudowy infrastruktury. Kosztem ponad 800 mln zł zmodernizowaliśmy wodociągi i kanalizację zapewniając podwaliny pod sprawne funkcjonowanie miasta w kolejnych dziesięcioleciach. W Zabrzu powstała nowa sieć dróg z „Średnicówką” na czele, przeprowadziliśmy proces termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, wybudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, basen, korty tenisowe, sale gimnastyczne czy funkcjonalne przedszkole. Świadectwem przemian są również nowe osiedla mieszkaniowe, stadion mogący już teraz pomieścić 24 tys. wiernych kibiców „Górnika Zabrze” bądź 183 hektary terenów zrekultywowanych w ramach programów proekologicznych, które niegdyś zdegradowane – dziś cieszą zielenią mieszkańców i gości. W ostatniej dekadzie na te działania pozyskaliśmy 1,4 mld zł z UE i funduszy zewnętrznych.

Miasto stało się w Polsce symbolem turystyki postindustrialnej. Kopalnia Guido to sztandarowy obiekt odwiedzany miesięcznie przez nawet 25 tys. osób i kształtujący rozpoznawalność Zabrza w Europie oraz świecie. Wciąż powstają nowe atrakcje dla turystów jak Park C12 czy udrażniana obecnie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.

Poprawę sytuacji gospodarczej stymuluje również rozwój szkolnictwa zawodowego oraz doprowadzenie do uzyskania przez Zabrze statusu miasta akademickiego. Studentów kształcą takie uczelnie jak Śląski Uniwersytet Medyczny na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym, Politechnika Śląska na Wydziale Organizacji i Zarządzania oraz Wydziale Inżynierii Biomedycznej czy Wyższa Szkoła Techniczna. Badania prowadzą specjalistyczne placówki Polskie Akademii Nauk oraz takie podmioty jak pionierski w skali kraju Kardio-Med. Silesia czy Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Miasto obecnie postrzegane jest również poprzez medycynę. Funkcjonują tu wiodące szpitale jak Śląskie Centrum Chorób Serca, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka bądź kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Prestiżowe konferencje medyczne skupiają na naszym mieście uwagę autorytetów i medycznych sław.

Zabrze stało się centrum kultury, gdzie światowej renomy wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego z osobistym udziałem Mistrza zwieńczają bogatą ofertę Teatru Nowego, Filharmonii Zabrzańskiej, Domu Muzyki i Tańca, Miejskiego Ośrodka Kultury. Do Zabrza przybywali tacy artyści jak Wojciech Kilar, Pat Metheny, Chick Corea, Placido Domingo, Jose Carreras czy Kristian Zimerman. Tutaj odbywają się niepowtarzalne koncerty, spektakle, festiwale, konkursy, wernisaże. Duchowe i artystyczne przeżycia łączą coroczne Dni Papieskie i Metropolitalne Święto Rodziny.

Warto przypomnieć sobie osiągnięcia minionych lat. Ludzi kochających Zabrze napawają one dumą. Stanowią też dowód, że dążenie do zrealizowania śmiałych planów wzmocnione wzajemną integracją i poczuciem odpowiedzialności oraz zespołową pracą może przynosić wymierne rezultaty. Efekty, które wzbogacają miasto szczególne i niepowtarzalne, miasto w sercu Śląska, miasto będące naszym wspólnym domem.

METROPOLIA WYDARZEŃ, CZYLI RAPORT 2016
Ustawa metropolitalna. Od lat GZM zabiegał o określenie formalno-prawnych praw, pozwalających na utworzenie związku metropolitalnego. Rząd przyjął pod koniec września projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim. GZM aktywnie współpracował z administracją rządową i posłami nad jej zapisami, powołane zostały także zespoły konsultacyjne. Dzięki utworzeniu związku najważniejsze dla mieszkańców usługi, jak transport, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii.

Wspólny zakup energii. 30 samorządów i 31 samorządowych jednostek z naszego regionu kupi po raz kolejny wspólnie prąd. Rozstrzygnięty został właśnie przetarg. Spółka Tauron dostarczy śląskim miastom przez najbliższe dwa lata 903 GWh energii elektrycznej. To największy taki przetarg w kraju.

Metropolitalne Święto Rodziny. Hasłem tegorocznego święta było ,,Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”. W święcie uczestniczyło tysiące mieszkańców.

INDUSTRIADA 2016. GZM był organizatorem transportu i po raz szósty partnerem unikatowego w tej części Europy święta Szlaku Zabytków Techniki.

VII Metropolitalna Noc Teatrów. W tym roku autorskie wydarzenie zainicjowane przez GZM odbywało się jednocześnie w kilkunastu placówkach kulturalnych. MNT współtworzyli: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Gliwicki Teatr Muzyczny, Opera Śląska, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Korez, Teatr Mały, Teatr Nowy, Teatr Rozrywki, Teatr Śląski, Teatr Zagłębia, Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego oraz gościnnie m.in.: Teatr Czarnego Tła, Teatr Dzieci Zagłębia, Katowice Miasto Ogrodów, MCK im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Mała i średnia przedsiębiorczość to najważniejszy sektor polskiej gospodarki. To również główny temat kongresu, którego GZM był współgospodarzem. O możliwościach rozwoju i wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutowały osobistości ze świata nauki, polityki oraz gospodarki.
Debaty Oksfordzkie. Cykl spotkań z młodzieżą ze szkół średnich, których celem jest zaangażowanie młodzieży w działania mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

Promocja regionu. Dziesiątki aktualności czytanych przez tysiące internautów na portalu pelniakultury.pl. Informacje z miast i konkursy stale śledzone na fejsbukowym profilu metropolii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty