Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta na Śląsku likwidują kopciuchy. W czołówce Godów, Czerwionka-Leszczyny i Jejkowice. Najwięcej wniosków złożono w Rybniku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Od nowego roku w woj. śląskim będzie obowiązywać uchwała antysmogowa.
Od nowego roku w woj. śląskim będzie obowiązywać uchwała antysmogowa. arc.
52 gminy woj. śląskiego znalazły się w pierwszej "setce" rankingu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jako te, których mieszkańcy najchętniej wymieniają bezklasowe piece węglowe, tzw. kopciuchy. To ostatni dzwonek na taką decyzję. Sezon grzewczy już się rozpoczął. A od nowego roku za korzystanie z takich kotłów będą kary i mandaty.

Gminy woj. śląskiego likwidują kopciuchy

Kilkunastotysięczny Godów k. Wodzisławia Śląskiego został zwycięzcą trzeciej edycji opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy (PAS) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rankingu wszystkich 2477 gmin w Polsce dotyczącego wymiany starych pieców węglowych, tzw. kopciuchów.

Pierwsze miejsce we wspólnym rankingu PAS i NFOŚiGW dało Godowowi zaangażowanie mieszkańców. Jak zauważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, na 3721 budynków jednorodzinnych w Godowie złożono aż 262 wnioski do dopłat na wymianę pieca.

Nie przeocz

Oprócz Godowa w pierwszej trójce zestawienia znalazły się dwie inne śląskie gminy z powiatu rybnickiego. Drugie miejsce w rankingu zajęła Czerwionka-Leszczyny, a kolejne najmniejsza gmina w Polsce - Jejkowice.

Z kolei jeśli chodzi o największą liczbę złożonych wniosków bez porównywania ich do liczby budynków jednorodzinnych, pod tym kątem równych nie miał sobie Rybnik, którego mieszkańcy złożyli łącznie 726 wniosków o dofinansowanie do wymiany pieców.

Śląskie coraz śmielej walczy ze smogiem

W sumie pierwszych siedemnaście miejsc rankingu przypadło gminom woj. śląskiego. To stale utrzymujący się trend widoczny w zestawieniach PAS już od dłuższego czasu.

- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe - wyjaśnia Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Wtóruje mu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, która zauważa, że bez widoczny efekt przyniosą tylko wspólne działania rządu i samorządu, zachęcające mieszkańców do wymiany kotłów.

Musisz to wiedzieć

- Cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” - szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski - zaznacza Anna Moskwa.

Jak wskazuje z kolei Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, najaktywniejsze w wymianie pieców gminy mogą liczyć nie tylko na poprawę jakości powietrza.

- Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy - zwraca uwagę Mirowski.

Od 2022 roku zakaz palenia w kopciuchach, a od 2028 węglem w ogóle?

Przypomnijmy, że zgodnie z wprowadzonymi przepisami, od 1 stycznia 2022 roku w woj. śląskim będzie obowiązywał zakaz korzystania z kopciuchów, czyli pieców bezklasowych, bądź kotłów pierwszej klasy. Urząd Marszałkowski w Katowicach już zapowiedział kary dla osób, które nie wywiążą się z tego polecenia.

Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski w trakcie Śląskiego Konwentu Klimatycznego Climate-Con 2021, wyraził opinię według której na Śląsku całkowicie powinno się odejść od ogrzewania domów węglem. To zdaniem Chełstowskiego powinno się dokonać w ciągu najbliższej dekady.

- Sejmik i zarząd województwa śląskiego tej kadencji powinien wyznaczyć datę odejścia od węgla jeśli chodzi o sektor komunalny. Mam tu na myśli te wszystkie domki jednorodzinne, które w wielu obszarach spalają dziś paliwa kopalne. Moim zdaniem, powinno to nastąpić najpóźniej do 2028 lub 2029 roku - powiedział Chełstowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty