Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Rybnik w sprawie kopalni Paruszowiec wysłało uwagi do RDOŚ oraz apel do ministrów i parlamentarzystów

Aleksander Król
Aleksander Król
Miasto Rybnik wysłało uwagi do RDOŚ oraz apel do ministrów i parlamentarzystów w sprawie kopalni Paruszowiec
Miasto Rybnik wysłało uwagi do RDOŚ oraz apel do ministrów i parlamentarzystów w sprawie kopalni Paruszowiec A.Król
Miasto Rybnik przygotowało swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko inwestycji jaką ma być planowane uruchomienie wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec”. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wysłał również pisma do ministrów i parlamentarzystów, mające zwrócić uwagę na problem, przed jakim staje Rybnik.

Miasto Rybnik przygotowało swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko inwestycji jaką ma być planowane uruchomienie wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec”. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wysłał również pisma do ministrów i parlamentarzystów, mające zwrócić uwagę na problem, przed jakim staje Rybnik.

Wśród najważniejszych uwag do raportu miasto wskazuje znaczne zwiększenie stanu zapylenia oraz ilości odpadów, degradację terenów rekreacyjnych oraz lasów wchodzących w skład Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych, znaczne szkody górnicze zarówno na terenach mieszkalnych jak i zajmowanych przez duże firmy przemysłowe i usługowe.

Planowane szkody górnicze (osiadanie terenu nawet o 16 metrów) spowodują również poważne utrudnienia komunikacyjne na ul. Mikołowskiej (będącej drogą dojazdową do autostrady A1) oraz w transporcie kolejowym na liniach Katowice Ligota – Nędza i Rybnik-Pszczyna.

Nie przegapcie

Nowa kopalnia spowoduje również znaczną ingerencję w rzekach i potokach przebiegających przez miasto, powodując między innymi zmianę koryta rzeki Rudy, której przyrodnicze walory są ogromną wartością dla miasta.

- Po zapoznaniu się z tym raportem jestem absolutnie zdruzgotany zakresem degradacji środowiska związanym z planowanym otwarciem kolejnej kopalni na terenie Rybnika – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dlatego też prezydent Rybnika zdecydował się na wysłanie pism do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, parlamentarzystów z naszego regionu: senatora Wojciecha Piechy oraz posłów: Teresy Glenc, Izabeli Kloc, Grzegorza Janika, Grzegorza Matusiaka, Czesława Sobierajskiego, Gabrieli Lenartowicz, Marka Krząkały, Krzysztofa Gadowskiego i Krzysztofa Sitarskiego. Podobne pismo przesłane zostało również do Prezesa PKP PLK S.A.

Zobaczcie koniecznie

Warto dodać, że około 6 tys. mieszkańców kliku dzielnic Rybnika podpisało sprzeciw przeciwko budowie kopalni. 28 maja ich uwagi do raportu oddziaływania na środowisko przedstawiciele grupy "Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec" złożyli w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

"Kopalnia Paruszowiec" uważana jest za zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic

"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i ...

We wtorek w RDOŚ w Katowicach przedstawiciele protestujących mieszkańców złożyli około 6000 "uwag" do raportu oddziaływania na środowisko tzw. kopalni Paruszowiec, czyli inwestycji związanej z eksploatacją złoża Paruszowiec. Wcześniej Urząd Miasta Rybnika deklarował, że będzie zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego, by nie mógł powstać ów zakład. Uchwałę wyrażającą negatywny stosunek do inwestycji przyjęli jednogłośnie radni Rybnika. Negatywny stosunek wyraziło też już kilku posłów i europosłów. Czy w obliczu tak dużego sprzeciwu i niechęci wobec inwestycji, spółka Bapro nadal będzie kontynuować dzieło i zmierzać do uruchomienia inwestycji?

Czy Bapro mimo sprzeciwu i niechęci Rybnika dla kopalni Paruszowiec nadal będzie dążyć do jej budowy?

W RDOŚ w Katowicach przedstawiciele protestujących mieszkańców złożyli około 6000 "uwag" do raportu oddziaływania na środowisko tzw. kopalni Paruszowiec, czyli inwestycji związanej z eksploatacją złoża Paruszowiec. Wcześniej Urząd Miasta Rybnika deklarował, że będzie zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego, by nie mógł powstać ów zakład. Uchwałę wyrażającą negatywny stosunek do inwestycji przyjęli jednogłośnie radni Rybnika. Negatywny stosunek wyraziło też już kilku posłów i europosłów. Czy w obliczu tak dużego sprzeciwu i niechęci wobec inwestycji, spółka Bapro nadal będzie kontynuować dzieło i zmierzać do uruchomienia inwestycji?

Odpowiedzi udziela Marek Budziński, Prezes Zarządu BAPRO Sp. z o.o.

- Uważamy, że nasz pomysł wydobycia węgla ze złoża Paruszowiec może przynieść korzyści nie tylko całemu Rybnikowi, ale i całej polskiej gospodarce. Dlatego spółka Bapro chce przejść cała procedurę formalną, by mieć gotowy projekt, który w sprzyjających warunkach rynkowych jest szansą po pierwsze na sukces ekonomiczny, a po drugie na uniezależnienie części polskiej energetyki od dostaw surowca z zagranicy. Jesteśmy przekonani, że węgiel z Paruszowca umożliwi nam także realny wpływ na poprawę jakości życia w całym mieście poprzez ograniczenie niskiej emisji. Złoże Paruszowiec jest bowiem bogate w surowiec wysokiej jakości. Jego wydobycie to szansa na dalsze funkcjonowanie i rozwój Elektrowni Rybnik. Planujemy, że dzięki ścisłej współpracy z PGE będziemy mogli stworzyć sieć ciepła systemowego pokrywającej znaczącą część miasta. Podstawą systemu byłby właśnie względnie tani i wysokiej jakości surowiec, który bezpośrednio może przełożyć się na niższe ceny ciepła dla wszystkich mieszkańców Rybnika. Co najważniejsze, ciepło systemowe to szansa na realne ograniczenie największego problemu miasta, czyli niskiej emisji. Podłączenie domów i mieszkań do sieci pozwoli na znaczącą redukcję zanieczyszczeń emitowanych obecnie przez często przestarzałe piece opalane niższej jakości surowcem.

Wysokiej jakości węgiel to także istotny aspekt biznesowy naszego projektu. Jeśli rozpoczniemy wydobycie, to jego sprzedaż może być gwarantem wysokich wpłat do budżetu Rybnika przez dziesiątki lat. Jesteśmy przekonani, że wpływy z tytułu opłaty eksploatacyjnej czy różnego typu podatków stworzą Rybnikowi szansę na dalszy rozwój.

Chciałbym podkreślić, że rozumiemy emocje mieszkańców Rybnika, które towarzyszą naszemu projektowi od 2016 roku. W obecnym tekście jednolitym do RDOŚ dokonaliśmy zmian, które są efektem uwag jakie do poprzedniej wersji raportu miała część rybniczan. Główne różnice to przede wszystkim rezygnacja z budowy dodatkowego źródła energii oraz częściowe ograniczenie oddziaływania eksploatacji podziemnej na powierzchnię. Aktualnie czekamy na informację z RDOŚ dotyczącą złożonych przez mieszkańców uwag i opinii. Poddamy je dokładnej analizie i w miarę możliwości postaramy się uwzględnić możliwie najwięcej z nich.
Odpowiada Marek Budziński, Prezes Zarządu BAPRO Sp. z o.o.

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo