Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019: w Bibliotece Śląskiej czekają książkowe niespodzianki z literatury zagranicznej

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej
Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej Mat. Biblioteki Śląskiej
21 lutego 2019 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019. To coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji Biblioteka Śląska w Katowicach przygotowała książkowe niespodzianki w Strefie Otwartej.

W utworzonej niedawno Strefie Otwartej w Bibliotece Śląskiej pojawiły się dodatkowe regały z wydawnictwami obcojęzycznymi. Dostępnych jest kilkaset książek w języku angielskim, francuskim, rosyjskim czy włoskim. Wśród wybranych pozycji znajdziemy też literaturę pisaną po litewsku, ukraińsku, węgiersku oraz czasopisma. Wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2019.

- Miejsce powstało z myślą o czytelnikach z zagranicy, którzy chcieliby podtrzymać kontakt ze swoją literaturą, a także o wszystkich osobach zainteresowanych lekturą w języku obcym - mówi Monika Wieczorek, kierownik Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Jak dodaje, przygotowany zbiór obejmuje beletrystykę i poezję. Co znajdziemy wśród przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2019 książek?

  • klasykę literatury: V. Hugo, Stendhal, F. Dostojewski, A. Camus, L.M. Montgomery, J.R.R. Tolkien, A. Christie, C. Miłosz, R. Kapuściński, S. Lem
  • wydawnictwa popularne: J.K. Rowling, A. Sapkowski, G.R.R. Martin, A. Szklarski, Z. Nienacki
  • przewodniki po Polsce i regionie napisane w ich języku narodowym oraz czasopisma, m.in. „Billboard”, „Rolling Stone”, „Newsweek”, „Time” czy Der Spiegel”

- Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców regionu, wśród których jest coraz więcej przybyszów z innych krajów. Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do literatury pisanej w ich językach ojczystych nie jest łatwy, dlatego chcemy zachęcić kochających książki i potrzebujących kontaktu ze swoim ojczystym językiem do odwiedzania Biblioteki Śląskiej – twierdzą pracownicy Biblioteki Śląskiej. Myślimy też o poszerzeniu oferty kulturalnej dla tej grupy odbiorców o spotkania, warsztaty, kursy i konsultacje – dodają.

Co ważne, aby przejrzeć księgozbiór ze Strefy Otwartej i poczytać na miejscu, nie trzeba się zapisywać do Biblioteki Śląskiej. Wystarczy przyjść. Natomiast należy posiadać kartę biblioteczną, by móc wypożyczyć książki do domu. Aby ją otrzymać, wystarczy okazać paszport lub kartę stałego pobytu i wypełnić stosowny formularz, który dostępny jest też w wersji angielskojęzycznej.

Biblioteka Śląska dysponuje również kolekcją wydawnictw w języku esperanto (obejmującą dzieła literatury pięknej, w tym utwory takich autorów, jak U. Eco, L. Tołstoj czy R. Kapuściński), z której można korzystać na miejscu w Czytelni Głównej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Pies Mania trafił do służby w policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo