Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na Nikiszu. Dwa pokoje z kuchnią, ale bez łazienki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic przenosi nas w czasie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Wideo
od 12 lat
Mieszkanie na Nikiszu. Jak wyglądało przed II wojną światową i krótko po niej? W jakich warunkach mieszkali górnicy pobliskiej kopalni Gische (póżniej Wieczorek)? W oddziale Muzeum Historii Katowic mieszczącym się w Nikiszowcu oglądać można ciekawą stałą wystawę, która prezentuje wnętrze tradycyjnego mieszkania w śląskim familoku. Zgromadzono tu meble, sprzęty i akcesoria, które towarzyszyły w codziennym życiu naszym dziadkom i ich rodzicom. To prawdziwa podróż w czasie, do lat 30. i 50. XX wieku. To prawdziwa wyprawa w nie tak odległe, a prawie już nieobecne czasy.

Nikiszowiec - wyjatkowe osiedle robotnicze z początku XX wieku

Nikiszowiec to wyjątkowe robotnicze osiedle, powstałe w sąsiedztwie kopalni Gische (od 1946 roku kopalni Wieczorek). Zostało zaprojektowane i wybudowane dla górników i ich rodzin przez architektów Emila i Georga Zillmannowów z Charlottenburga, którzy byli również autorami projektu sąsiedniego Giszowca.

Nikiszowiec powstał w latach 1908-1919. I dziś jest prawdziwą turystyczną perłą na mapie Katowic. Każdego roku miejsce to odwiedzają tłumy turystów, którzy zachwycają się koncepcją architektoniczną osiedla. Wędrując po jego uliczkach i skwerach warto zajrzeć też do środka górniczego mieszkania. Najlepiej przy ul. Rymarskiej 4.

U nos doma na Nikiszu

- "U nos w doma na Nikiszu, we wnętrzu nikoszowieckiego mieszkania" to jedna z naszych trzech wystaw stałych. W tym budynku pierwotnie znajdowały się pralnia i magiel, więc mieszkanie, które tu zaaranżowaliśmy, powstało tylko na potrzeby ekspozycji muzealnej. Stąd też jest ono w nieco pomniejszonej skali w porównaniu do realnych mieszkań nikiszowieckich. Mamy tutaj kuchnię, do której tradycyjnie wchodziło się z sieni oraz dwa pokoje w układzie amfiladowym, gdzie można zobaczyć, w jakich warunkach przebiegało codzienne życie górników - mówi Magdalena Toboła-Feliks, kustosz w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic.

Dwa pokoje z kuchnią, ale bez łazienki

Łączna powierzchnia typowego mieszkania na Nikiszu wynosiła 63 m kw. Choć były tu także mniejsze mieszkania, mieszczące się najczęściej na parterze. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania na piętrze. Nie miały one jednak łazienek ani ubikacji. Toalety znajdowały się na półpiętrach. Jedna przypadała na dwa mieszkania. Dzielona była z sąsiadami.
Lokatorzy mogli korzystać też ze strychu i piwnicy, a także z usytuowanych na wewnętrznych dziedzińcach budynków gospodarczych: chlewików i „piekarnioków”, czyli pieców do wypieku chleba i ciasta. Hodowali świnie, króliki, kozy, kury i gołębie oraz uprawiali wydzierżawione pola, które znajdowały się poza osiedlem.

ZOBCZCIE WNĘTRZE DWUPOKOJOWEGO MIESZKANIA NA NIKISZOWCU

Zapomniane sprzęty i akcesoria

Wystawa w Oddziale Muzeum Historii Katowic jest próbą odtworzenia warunków, w jakich mieszkały rodziny górników zatrudnionych w kopalni „Giesche”, która od 1946 roku nosiła nazwę „Wieczorek”.

- Eksponaty na tej wystawie pochodzą od mieszkańców Nikiszowca, Giszowca, Janowa, jak i całego Śląska. Wyposażenie pochodzi mniej więcej z okresu międzywojennego. Mamy też elementy z lat 50. i 60. XX wieku. Jest to taka mieszanka różnych akcesoriów, które mogły znajdować się w mieszkaniach żyjących tu osób. Sądzę, że wiele osób odwiedzających naszą wystawę odnajduje tu przedmioty doskonale znane ze swoich domów rodzinnych. To także doskonała okazja, by powspominać, opowiedzieć dzieciom czy wnukom, jak to dawniej bywało - zachęca do odwiedzin Magdalena Toboła-Feliks.

Przydatne informacje

Lokalizacja
Rymarska 4, Katowice

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających

  • Wtorek, środa, czwartek, piątek 10:00 – 18:00
  • Sobota 10:00 – 16:00
  • Niedziela i święta 11:00 15:00

Ceny biletów wstępu

  • normalny: 15,00 zł
  • ulgowy: 10,00 zł
  • rodzinny: 25,00 zł

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera