MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie zamiast lokaty w banku?

Maciej Kubiczek
Mieszkanie zamiast lokaty w banku?Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że nabywcami 20-30 proc. nowych mieszkań są osoby lokujące w nieruchomościach kapitał
Mieszkanie zamiast lokaty w banku?Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że nabywcami 20-30 proc. nowych mieszkań są osoby lokujące w nieruchomościach kapitał arc.
Większość Polaków chce mieszkać we własnym lokalu, a nie wynajętym. Dlatego mimo kryzysu nie słabnie zainteresowanie nowymi mieszkaniami.

Z tego też powodu w największych aglomeracjach w kraju w ubiegłym roku sprzedało się więcej nowych mieszkań niż w rekordowym jak dotąd pod tym względem 2007 roku. Deweloperzy zachęceni świetnymi wynikami sprzedaży, rozpoczęli w ubiegłym roku wiele nowych inwestycji i dokonywali zakupów gruntów pod kolejne projekty. W rezultacie w ostatnim czasie zwiększył się wybór nowych mieszkań, co dodatkowo napędziło koniunkturę. Ponadprzeciętna była też liczba uzyskanych pozwoleń na nowe budowy. Największy rozkwit przeżywa warszawski rynek mieszkaniowy, ale i w naszym regionie ofert nie brakuje.  

Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że nabywcami 20-30 proc. nowych mieszkań w Warszawie są osoby lokujące w nieruchomościach kapitał. Wybierają centralnie położone osiedla, w miejscach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, najlepiej w pobliżu stacji metra. Poza lokalizacją dla inwestorów liczy się mała powierzchnia i funkcjonalność mieszkania. Chodzi o jak największe możliwości wykorzystania lokalu, przy jak najmniejszym metrażu, a co za tym idzie najniższą cenę zakupu. Bez udziału tej części kupujących nie byłyby możliwe tak dobre notowania sprzedaży nowych mieszkań w 2014 roku. 

Warto zastanowić się nad kupnem właśnie teraz, bo stawki ofertowe zaczynają się podnosić.

Do wzrostu sprzedaży przyczynił się również program dopłat do kredytów mieszkaniowych - Mieszkanie dla Młodych - w którym jesienią zeszłego roku wzrosły limity cen kwalifikujące mieszkania do subwencji. Dzięki temu w ostatnich miesiącach 2014 roku wzrosła dostępność mieszkań objętych MdM-em. Teraz znaczenie programu ma szansę jeszcze wzrosnąć. Przygotowywana jest nowelizacja, która pozwoli, szczególnie rodzinom wielodzietnym, otrzymać większe dopłaty i poszerzyć liczbę osób korzystających z programu. "Mieszkanie dla Młodych" to program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (do 35 lat), realizowany od 2014 roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) oraz instytucjami kredytującymi. Polega on na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu.

W stolicy naszego regionu najwięcej buduje się w południowych dzielnicach. Tymczasem wielu chciałoby kupić mieszkanie blisko centrum.

Wielu posiłkuje się w przy zakupie kredytem. Jeśli jednak planujemy kupić mieszkanie na kredyt musimy mieć zgromadzone własne środki na pokrycie 10 proc. wartości nieruchomości, bo bank da nam teraz maksymalnie 90 proc. Chyba, że możemy skorzystać ze wspomnianego programu Mieszkanie dla Młodych.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty