MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz w bloku? W 2013 roku zapłacisz za śmieci więcej

M. Chruścińska, D. Niećko
Pani Kazimiera z Siemianowic korzysta z blokowego zsypu
Pani Kazimiera z Siemianowic korzysta z blokowego zsypu Lucyna Nenow
Od lipca 2013 roku gminy przejmują "odpowiedzialność" za produkowane przez mieszkańców śmieci. Obecnie wywozem śmieci zajmują się firmy, które podpisują umowy bezpośrednio z mieszkańcami, wspólnotami czy spółdzielniami. Każda z nich sama określa wysokość opłat. Na mocy nowej ustawy ten obowiązek przejmą gminy.

A to znaczy, że właściciele domów nie będą płacić już za wywóz pojedynczych kubłów - zostaną obciążeni stałą opłatą, jak dzisiaj lokatorzy mieszkań. Miasto z kolei do końca roku musi uchwałą ustalić wysokość opłat dla wszystkich.

W wielu miastach w regionie takie uchwały - i nowe stawki - dyskutowano już na sesjach. Generalnie - będzie drożej, dużo drożej. Ceny za osobę ustalono mniej więcej na poziomie 20 zł, jeśli śmieci nie segregujemy i 14 zł, jeśli odpady segregujemy. Generalnie - nowe przepisy mają nas zachęcić do segregacji śmieci. Problem w tym, że w aglomeracji wiele osób mieszka w wysokich blokach, ze zsypami i możliwości segregacji po prostu nie ma. Czy chcą, czy nie, będą płacić wyższą stawkę. Krajowa Rada Spółdzielców protestuje przeciw niektórym zapisom ustawy. Czy uda jej się coś wywalczyć?
Czas pokaże.

Nie da się segregować śmieci w blokach, gdzie są zsypy

Rozmowa z Adamem Kaliszczakiem, prezesem Mysłowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Jak mieszkańcy w blokach będą segregować śmieci? Kto dopilnuje, czy ci, którzy zadeklarowali segregację, robią to?
Nie da się segregować śmieci, kiedy są zsypy, a w naszych zasobach w większości bloków zsypy zostały, bo mieszkańcy nie zgodzili się na ich likwidację. Teraz trzeba będzie je zamknąć, wybudować zewnętrzne wiaty śmietnikowe i dzierżawić od firmy, która wygra przetarg na odbiór śmieci, kubły na odpady. Kubłów musi być więcej - dla segregujących i niesegregujących. Jak pilnować, kto segreguje, a kto nie? Pozamykać jedne wiaty przed drugimi, by ludzie nie mieszali odpadów.

Podwyżka opłat za wywóz śmieci jest jedyną...
Nie. Nie dość, że nowy podatek obciąży mieszkańców, to jeszcze my musimy obciążyć ich dodatkowo kosztami dostosowania bloków do nowych przepisów - kosztami związanymi z gospodarką pojemnikami, likwidacją zsypów w budynkach wysokich i organizacją nowych wiat. Będziemy musieli też odprowadzić podatek do urzędu za dłużników, czyli tych, którzy już teraz nie płacą za śmieci. Mieszkańcy zapłacą zatem więcej nie tylko za odbiór śmieci, ale też kosztem remontów lub wzrostem opłaty eksploatacyjnej.

Jak będzie wyglądać odbiór odpadów w blokach?
Nowe przepisy nakładają na spółdzielnie nowe obowiązki, nie dając nic w zamian. Chodzi nam zwłaszcza o konieczność składania do urzędu miasta deklaracji co do liczby mieszkańców w zasobach, którymi spółdzielnia administruje, a więc także wspólnot mieszkaniowych. Not. MCH


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!