MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. 21 czerwca Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

Ł
Pixabay
Migrena to nie jest zwykły ból głowy, to poważna choroba. Kiedy przychodzi migrenowy atak, praktycznie eliminuje chorego z życia - nie jest w stanie pracować, ani wykonywać choćby najprostszych codziennych czynności. To, z czym musi zmierzyć się osoba chorująca na migrenę to nie tylko fizyczny ból, ale także nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, konieczność pozostawania bez ruchu, bez żadnej aktywności fizycznej, bo ta nasila ból głowy, aura migrenowa zaburzająca pole widzenia i ogólną percepcję osoby chorej. Na migrenę chorują częściej kobiety.

Migrena to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się nawracającymi atakami, na które składają się

  • bóle głowy
  • objawy ze strony układu pokarmowego
  • objawy neurologiczne
  • a u niektórych osób również – aura.

Czasem objawy aury migrenowej mogą przypominać objawy udaru mózgu lub przejściowego napadu niedokrwienia mózgu, jak np. niedowład kończyn lub zaburzenia mowy, zwłaszcza, że w populacji ludzi młodych, głównie kobiet, migrena z aurą i częstymi napadami rzeczywiście stanowi istotny czynnik ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu, szczególnie gdy cierpiąca na nią osoba pali papierosy i przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne oparte na hormonach estrogenowych

zauważa profesor nadzw. Jacek Rożniecki, Kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Co powinniśmy wiedzieć o migrenie?

Typowy atak migreny składa się z czterech faz:

  • wstępna faza prodromalna
  • aura migrenowa
  • ból głowy
  • faza ponapadowa

Każda z tych faz ma swoje typowe objawy. I tak podczas fazy prodromalnej pojawia się

  • lęk
  • nadwrażliwość sensoryczna,
  • drażliwość
  • obniżony nastrój
  • ziewanie
  • astenia (stan słabości fizycznej i psychicznej)

Faza ta może trwać kilka godzin lub kilka dni.

Po fazie prodromalnej pojawia się aura migrenowa, czyli zespół objawów neurologicznych - zaburzenia percepcyjne zwłaszcza percepcji wzrokowej, zaburzenia motoryczne i poznawcze.

Migrenowy ból głowy trwa od 4 do 72 godzin, ma charakter pulsujący, wzmaga go
jakakolwiek aktywność fizyczna, nawet ruchy głową. Bólowi migrenowemu towarzyszą również
wymioty.

Faza ponapadowa to

  • trudności w koncentracji
  • uczucie zmęczenia
  • drażliwość
  • brak energii
  • senność
  • bóle mięśniowe
  • brak apetytu lub odwrotnie - napadowe uczucie głodu
  • obniżony nastrój

Ta faza może trwać do 25 godzin.

Osoby chore na migrenę są bardziej narażone na udar mózgu oraz na epilepsję

Pokonajmy migrenę zawodowo

W Światowym Dniu Solidarności z Chorymi na Migrenę rusza kampania społeczno-edukacyjna, „Razem pokonajmy migrenę… zawodowo”, mająca na celu podniesienie wiedzy na temat społecznych, zawodowych i gospodarczych konsekwencji migreny. Jej inicjatorem są Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.

Tym, co skłoniło nas do rozpoczęcia kampanii jest bardzo niska wiedza na temat migreny. Z powodu tej niewiedzy oraz nagromadzonych mitów i stereotypów osoby z migreną spotykają się z negatywnym podejściem ogółu społeczeństwa. Migrena jest traktowana jako wymówka, dolegliwość, a nie jak poważna i uciążliwa choroba, która generuje wysokie koszty społeczne i gospodarcze. Osoby cierpiące na migreną są często wykluczone z życia społecznego, rodzinnego i zawodowego

mówi Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawcy RP.

Liczby:

  1. W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji (160 mln osób w wieku 15-69 lat)
  2. W Polsce na migrenę choruje ponad 3,5 mln ludzi z czego ok. 10-15 proc.(ok. 400 tys. osób na migrenę przewlekłą).
  3. Migrena znajduje się na drugim miejscu pod względem chorób powodujących znaczną niesprawność – zarówno w pracy jak i poza nią.
  4. Nieobecność w pracy osoby chorującej na migrenę przewlekłą może stanowić aż 40 dni rocznie.
  5. Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia – PZH wynika, że w 2018 roku zarejestrowano łącznie ponad 95 tys. dni absencji chorobowej z tytułu zwolnień lekarskich wystawionych osobom z rozpoznaniem migreny.

Grypa, ospa wietrzna czy borelioza.... na jakie choroby zaka...

Zdaniem Profesora Adama Stępnia kierownika Kliniki Neurologii z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie obecnie migreny nie da się wyleczyć. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu można nad nią zapanować, aby było mniej napadów i aby trwały one krócej.

Osoba doświadczająca częstych napadów migreny musi borykać się z ograniczoną wydajnością w pracy, przekładającą się na mniejsze szanse rozwoju zawodowego. Wstyd związany z przeżywaniem bólu, nieobecnością w pracy i niekiedy koniecznością nadrabiania zaległości zawodowych wpływa negatywnie nie tylko na kondycję psychiczna osoby chorej, ale także na międzyludzkie relacji. Poczucie stygmatyzacji miesza się z silną potrzebą wsparcia. Rolą pracodawcy byłoby stworzenia takich warunków pracy, aby minimalizować obopólny dyskomfort związany z chorobą pracownika.

Migrena wyzwaniem dla zdrowia publicznego

Przed inicjatorami kampanii społeczno-edukacyjnej „Razem pokonajmy migrenę… zawodowo”, stoi zadanie zerwania ze stereotypowym myśleniem o migrenie nie tylko pracodawców, ale także ogółu społeczeństwa. To także konieczność uświadomienia, jak ogromne w perspektywie ekonomicznej są koszty związane z bagatelizowaniem migreny jako uciążliwej choroby, jej niewłaściwą profilaktyką, leczeniem oraz brakiem systemowych rozwiązań dla zapewnienia osobom chorym na migrenę równego dostępu do pracy i rozwoju zawodowego.

Zobaczcie koniecznie

Jak produkowany jest prąd w Elektrowni w Rybniku?

Debata DZ: Jak walczyć ze smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo