18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Min. Bieńkowska: Budżet unijny na transport, nie na obiekty sportowe

Elżbieta Bieńkowska
Min. Elżbieta Bieńkowska będzie gościem konferencji "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", która odbędzie się w poniedziałek w siedzibie DZ.
Min. Elżbieta Bieńkowska będzie gościem konferencji "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", która odbędzie się w poniedziałek w siedzibie DZ. MIKOłAJ SUCHAN
Nowy budżet unijny 2014-2020 będzie dla przedsiębiorców, łączących interesy biznesu z nauką. W drugiej kolejności - infrastrukturalny, co oznacza, że znajdzie się w nim sporo pieniędzy na ten cel - mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Rozmawia Monika Chruścińska.

Nowe rozdanie środków unijnych na lata 2014-2020 za pasem. W jakich obszarach śląskie miasta mają szanse na dofinansowanie?
To będzie budżet dla przedsiębiorców, łączący interesy biznesu z nauką. W drugiej kolejności - infrastrukturalny, co oznacza, że znajdzie się w nim sporo pieniędzy na ten cel. Będzie to też budżet dla miast, ale rozumianych szerzej, jako miasta i obszary je otaczające. Na Śląsku powiedzielibyśmy, że dla aglomeracji, ale też np. dla Bielska-Białej, Częstochowy i otaczających je okolic czy subregionu zachodniego z Rybnikiem. Na wsparcie mogą też liczyć inwestycje związane z ochroną środowiska oraz nowoczesnym transportem miejskim.

Jakie będą priorytety?
Jeśli chodzi o transport, to znacznie więcej pieniędzy przeznaczymy na koleje niż na drogi. W kwestii dróg samorządy będą musiały radzić sobie inaczej, być może angażując partnerów prywatnych. We Wrocławiu np. samorząd województwa przygotowuje wielki projekt rewitalizacji i utrzymania pakietu dróg wojewódzkich w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Generalnie budżet unijny ukierunkowany jest na przedsiębiorczość i przełożenie tego, co będzie rodzić się w dotąd dotowanych uczelnianych murach i laboratoriach, na rynek. Jeśli mowa o miastach, zwłaszcza śląskich, to warto zaznaczyć, że szansę na dofinansowanie będą mieć projekty rewitalizacji. Ważne, aby planować i przeprowadzać je wielowątkowo, nie tylko infrastrukturalnie, ale z całym uwarunkowaniem społecznym, wsparciem dla przedsiębiorczości. Rewitalizacje będą dofinansowane w ramach programów regionalnych, co znaczy, że samorządy województw będą mieć na nie pieniądze w swojej dyspozycji.

Jakie więc szanse na dofinansowanie mają takie inwestycje jak np. hala Podium w Gliwicach czy II etap budowy drogi N-S, łączącej autostradę A4 z DTŚ w Rudzie Śląskiej?
Projekty na budowę obiektów sportowych, jak hale, raczej nie będą mogły liczyć na wsparcie w nowym rozdaniu. W przypadku dróg to pomimo tego, że w puli na infrastrukturę będzie na nie mniej pieniędzy, na dofinansowanie będą mogły liczyć właśnie drogi kluczowe - krajowe, wojewódzkie, powiatowe. Jeśli chodzi o mniejsze projekty, to samorządy muszą tworzyć je tak, aby łączyły się z innymi w "układankę".


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!