18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mioklonie - czy dopadają też zdrowych? Co to są mioklonie?

Magdalena Łabądź
arc.
Mioklonie to objaw wielu chorób. Wystepują jako nagłe, nierównomierne skurcze mięśniowe. Najczęściej występują w chorobach neurologicznych, ale nie tylko. Co to są mioklonie? CZYTAJ WIĘCEJ

Mioklonie to nic innego jak zaburzenia ruchowe, polegające na nagłych i nierównomiernych skurczach mięśni. Może to być pojedynczy incydent, ale mioklonie mogą także wystąpić jako seria szarpnięć mięśniowych.

W większości wypadków mioklonie występują w chorobach neurologicznych, ale nie tylko. Mogą też wystąpić w momencie zasypiania, czy podczas snu.

- Mioklonie to nie choroba, a objaw występujący w różnych chorobach bądź zespołach chorobowych. Są to mimowolne ruchy mięśniowe. - wyjaśnia neurolog Zbigniew Kopczyński.

Powstają one w różnych miejscach ludzkiego organizmu. Aby rozpoznać, czy mamy do czynienia z miokloniami należy przeprowadzić wywiad z pacjentem. Ważne jest, aby wiedzieć, jak często i od jakiego czasu one występują.

Mioklonie mogą występować począwszy od okresu niemowlęcego. Występują w w czasie snu i polegają na krótkotrwałym skurczu mięśnia lub grup mięśniowych występujących w seriach. Mioklonie mogą być regularne lub nieregularne i trwają zazwyczaj kilka minut.

Mioklonie mogą wystąpić w różnych chorobach, dlatego istotną sprawą jest prawidłowe rozpoznanie. Od tego bowiem zależy, w jaki sposób leczyć.

- Najważniejsze jest dokładne rozpoznanie i wywiad z pacjentem. Jeśli mioklonie nie mają związku z padaczką, kluczowym jest wypytywanie o ogólny stan zdrowia pacjenta. Trzeba bliżej przyjrzeć się choremu, gdyż mioklonie nie występują najczęściej samoistnie. Mogą powstawać również na tle nerwowym czy emocjonalnym. - uzupełnia Iwona Golach-Noworyta, lekarz neurolog.

Inaczej postępujemy z chorym na padaczkę czy inną chorobę ośrodkowego układu nerwowego, a inaczej z pacjentem, u którego mioklonie są tylko epizodyczne. Często zdarza się, że dziecko leczone jest na padaczkę, tylko dlatego, że występują u niego mioklonie. A przecież złe rozpoznanie może skutkować nieprawidłowym doborem leków przeciwpadaczkowych i nasileniem napadów.

Ważne jest także, by przeprowadzić dokładne badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które pozwalają na ogół wyeliminować inne choroby. Jeśli już musimy stosować leki, najczęściej podaje się środki przeciwpadaczkowe lub uspokajające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!