Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Missala, czytelnik z Chorzowa: Dobre argumenty, bo moje!

Zbigniew Missala
RAŚ dzieli czy łączy? Zdania są podzielone
RAŚ dzieli czy łączy? Zdania są podzielone Mikołaj Suchan
Szanowny Panie Mariuszu. Pragnę serdecznie podziękować Panu za mądry i odważny artykuł "RAŚ do słoika". Jest najodpowiedniejszą propozycją umieszczenia naszych tzw. autonomistów w przestrzeni politycznej Śląska i reszty Polski.

Tymczasowym celem RAŚ jest skłócenie Górnoślązaków z resztą Polaków

Przekazuję też kilka uwag dotyczących listu pani Moniki Kassner, w którym polemizowała z red. Mariuszem Urbanke. Pani Monika Kassner wykazała brak wiedzy i złośliwą tendencyjność w tym liście.

URBANKE: RAŚ DO SŁOIKA. ZAMKNĄĆ I KONIEC
KASSNER: RAS NIE DZIELI, RAŚ ŁĄCZY

1. Akademię Górniczo-Hutniczą, wówczas jako Akademię Górniczą, powołano do życia uchwałą Rady Ministrów dnia 8 maja 1919 r., a wtedy Śląsk należał do Niemiec. Trudno więc wymagać, aby była ona w Katowicach. Tutaj natomiast, w czasach wojewody M. Grażyńskiego, utworzono, stojące na bardzo wysokim poziomie Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, jedne z pięciu tego rodzaju w Polsce. A z krakowskiej AGH setki Górnoślązaków wyniosło w latach 1923-1939 wyższe wykształcenie. Czyżby Rada Naczelna RAŚ tego nie wiedziała?

2. Maria Skłodowska-Curie opuściła Warszawę w wieku 24 lat, po wielu latach ciężkiej pracy w Królestwie Polskim, a nie jak Maria Goeppert-Mayer, jako 3-letnie dziecko. Na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim kobiety nie mogły studiować, więc wyjechała do Francji, gdzie to było możliwe. Odkryty, wspólnie z mężem, pierwiastek promieniotwórczy nazwali na cześć Polski - Polon. Czy jest pierwiastek Silesian? W większości encyklopedii M. S. C. figuruje jako uczona francusko-polska lub polsko-francuska. Niech pani M. Kassner znajdzie encyklopedie informujące o śląskości M. Goeppert-Mayer. O żydowskim pochodzeniu 3 z 4 górnośląskich noblistów informuje OSLM w Ratingen.

3. Polskich nauczycieli nie "przywożono", jak złośliwie pisze pani Kassner, lecz przyjeżdżali na Górny Śląsk z własnej woli, ponieważ w Niemczech Bismarcka nie kształcono Górnoślązaków na nauczycieli władających językiem polskim, więc takich brakowało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!