Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa świata na żużlu: Milion za Grand Prix

Leszek Jaźwiecki
arc
Klamka jeszcze nie zapadła i Częstochowa wciąż ma szansę na zorganizowanie w przyszłym roku jednej z rund indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. Przyszłoroczne turnieje Grand Prix w naszym kraju na pewno odbędą się w Toruniu i Gorzowie. Po wygaśnięciu trzyletniej umowy Leszna o organizację turnieju GP starają się Częstochowa i Bydgoszcz. Decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych dni.

- Nie zamierzamy się licytować z Bydgoszczą, choć cena jest zbliżona, jednak uważam, że nasza propozycja na pewno jest atrakcyjniejsza dla kibiców - uważa Ireneusz Winiarski, przewodniczący rady nadzorczej w spółce CKM Włókniarz. - Przede wszystkim, dlatego że mamy bardziej nowoczesny stadion, a także zaplecze. Nie tak dawno w w pobliżu naszego stadionu otwarto nową halę sportową. Do tego dochodzi bliskość lotnisk, hotele.

Nieoficjalnie mówi się, że Bydgoszcz na zorganizowanie Grand Prix może wydać milion złotych. To kropla w morzu, jeśli chodzi o sumę jaką wydał Gorzów. W Wielkopolsce za oglądanie rywalizacji o mistrzostwa świata na żużlu wydano aż 17 milionów złotych. Toruń podpisał umowę do 2014 roku i też wydał na ten cel spore pieniądze.

Stadion Polonii w Bydgoszczy gościł najlepszych żużlowców świata aż 13 razy. Po raz ostatni nad Brdą turniej GP odbył się w 2010 roku. Zawody wygrał Tomasz Gollob, a bydgoski klub zarobił wówczas 2,4 miliona zł.

- Gdyby nie można było zarobić na Grand Prix to nie byłoby takiego wyścigu - uważa Winiarski. - Nie chcemy mieć monopolu, po dwóch latach możemy oddać turniej do Rzeszowa czy Tarnowa czy też Lublina. Niech inni również zarobią.

Pojawił się też pomysł, forsowany przez kierownictwo Polskiego Związku Motorowego, rozegrania jednej z polskich rund na Stadionie Narodowym w Warszawie. Upadł, podobnie jak organizowanie w stolicy skoków w ramach Pucharu Świata.

Działacze z Częstochowy nie czekając na ostateczną decyzję BSI (właściciel praw do cyklu Grand Prix) już rozpoczęli modernizacje swojego obiektu. Wkrótce ruszy remont parku maszyn. - Będą nie tylko nowe stanowiska, ale także zadaszenie - tłumaczy Paweł Mizgalski, prezes Włókniarza.

Atutem Częstochowy na pewno jest położenie. Z dotarciem pod Jasną Górę nie będą mieli większego problemu kibice z południowej części naszego kraju. Do tej pory monopol na GP miały miasta z północy kraju. Tak jak Bydgoszczy, która leży w sąsiedztwie Torunia, gdzie najlepsi żużlowcy w przyszłym roku pojadą na pewno.

Chorzów też był

Do tej pory w Polsce ro-zegrano żużlowe Grand Prix w sześciu miastach. Gospodarzem dwóch rund eliminacyjnych indywidualnych mistrzostw świata na żużlu był także Stadion Śląski w Chorzowie. Poza nim żużlowcy ścigali się także na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, stadionie Polonii w Bydgoszczy, a także obiektach im. Alfreda Smoczyka w Lesznie, Edwarda Janca-rza w Gorzowie Wielkopolskim i Mariana Rosego w To-runiu czyli Moto Arenie. JAŹ


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!