Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwach Świata w kostce Rubika w Paryżu TRANSMISJA LIVE Polacy faworytami

Magdalena Hoła
Wideo
od 16 lat
The 2017 World Rubik’s Cube Championship TRANSMISJA LIVE to 4 dni zawodów, 18 kategorii i około 1100 uczestników z niemal 70 krajów świata. W mistrzostwach weźmie udział 32 Polaków z 12 województw, z tym 2 z województwa śląskiego: Artur Kristof z Rybnika i Jonatan Kłosko z Czerwonki-Leszczyn. Mistrzostwa rozpoczęły się 13 lipca i potrwają do 16 lipca.

Mistrzostwa Świata w układaniu kostki Rubika w Paryżu TRANSMISJA LIVE

The 2017 World Rubik’s Cube Championship to 4 dni zawodów, 18 kategorii i około 1100 uczestników z niemal 70 krajów świata. Nasz kraj reprezentować będzie m.in. Michał Pleskowicz – rekordzista kraju, Maciej Czapiewski – rekordzista w konkurencji 2x2x2, Jakub Kipa – mistrz w układaniu kostki stopami oraz Wojciech Knott, laureat Mistrzostw Europy w konkurencji Rubik’s Clock.

W mistrzostwach weźmie udział 32 Polaków z 12 województw, z tym 2 z województwa śląskiego:

  • Artur Kristof, Rybnik
  • Jonatan Kłosko, Czerwonka-Leszczyny

Dziewiąta edycja mistrzostw rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9:00 czasu fracncuskiegoj i trwać będzie do 16 lipca w paryskim Docks de Paris. Najlepsi “speedcuberzy” rozwiązują tę łamigłówkę w 5 sekund, a rekord świata to 4.73 sekundy - dokonał go Australijczyk Feliks Zemdegs.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników takie konkurencje jak układanie kostki za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów, z zamkniętymi oczami, jedną ręką a także stopami. Najważniejszym punktem programu będzie jednak układanie klasycznej kostki Rubika na czas. Pula nagród wynosi 20 700 euro, a najwyższa możliwa wygrana to 3000 euro. Trzeba przyznać, że nagrody są dość imponujące, zwłaszcza dla tych uczestników, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat.

Mistrzostwa Świata w układaniu kostki Rubika w Paryżu TRANSMISJA LIVE

Obejrzyj transmisję na żywo z kanału RubiksWorldParis2017 na stronie www.twitch.tv

Jakie szanse mają Polacy?
Nasi reprezentanci od lat znajdują się w czołówce, dlatego szanse na wygraną są spore. W poprzednim roku w Pradze zdobyli aż jedenaście medali (w tym pięć złotych), a w 2016 roku z São Paulo przywieźli trzy srebra i jeden brąz.

Jak twierdzi Ewa Turowska - koordynator ds. marketingu z firmy TM Toys sp. z o.o., polskiego dystrybutora kostki Rubika - zawody cieszą się dużą popularnością na całym świecie, a rekordzista świata z pierwszych mistrzostw z wynikiem 22.95 sekund (Budapeszt, 1982 rok) zająłby dziś 31182 miejsce.

Podczas zawodów odbędzie się również Pierwszy Puchar Narodów kostki Rubika, gdzie zawodnicy z poszczególnych krajów będą rywalizować w trzyosobowych drużynach. Na widzów i uczestników czekają też inne atrakcje: animacje, stoiska, wystawy, gry planszowe, puzzle i inne ciekawostki związane z najsłynniejszą łamigłówką świata.

Historia kostki Rubika w pigułce

Kostka powstała w 1974 roku, a wymyślił ją węgierski architekt Ernö Rubik. Miała ona rozwijać wyobraźnię przestrzenną studentów. Sam twórca po raz pierwszy układał ją ponad miesiąc. Kostka szybko okazała się światowym hitem. Łączna sprzedaż wyniosła 450 milionów egzemplarzy, a łamigłówkę posiada 5,8% światowej populacji. Można więc określić kostkę jako jedną z najlepiej sprzedających się zabawek wszech czasów. Wśród jej posiadaczy znajduje się m.in. piosenkarz Justin Bieber, aktorzy Will Smith i Chris Pratt czy piłkarz David Silva.

Aby ułożyć kostkę Rubika, trzeba zastosować odpowiednie algorytmy. Rekordziści potrafią to zrobić w czasie poniżej pięciu sekund, ale istnieją ponad 43 tryliony możliwych kombinacji (które można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach). Numer ten nazwano numerem Boga, a skojarzoną kombinację algorytmem Boga.

Organizatorami mistrzostw są World Cube Association oraz Design Your Cube.

20 lat po powodzi tysiąclecia na Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!