Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mjr Adolf Pilch - cichociemny z Wisły. Uroczystości upamiętniające bohatera już w weekend

JAK
Major Adolf Pilch (1914-2000)
Major Adolf Pilch (1914-2000) Wikipedia
W roku 2021 władze Wisły wraz z rodziną mjr Adolfa Pilcha postanowiły zorganizować uroczystości upamiętniające cichociemnego z Wisły. Zaplanowano kilka wydarzeń, które przybliżą sylwetkę mjr Adolfa Pilcha, opowiedzą o jego życiu i działalności na rzecz obrony kraju, ale przede wszystkim docenią jego działalność. Początek obchodów już w najbliższy weekend.

O cichociemnych, znakomicie wyszkolonych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, desantowanych na teren okupowanej Polski pisaliśmy na naszych łamach wiele razy, m.in. przy okazji ich lądowania na terenach okupowanych, Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle czy pikniku spadochroniarskiego. Teraz pojawiła się kolejna okazja do poruszenia kwestii cichociemnych - obchodów związanych z upamiętnieniem mjr. Adolfa Pilcha.

Adolf Pilch urodził się w beskidzkiej rodzinie w 1914 r. jako ósme dziecko. W 19139 r. jako niezmobilizowany przedostał się na Węgry, skąd dalej dotarł poprzez Jugosławię do Francji. Po przedostaniu się do Francji brał udział w walkach w ramach 8. pułku piechoty przeciwko Niemcom. Po francuskiej przegranej został wraz z resztą polskich żołnierzy ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł szkolenie jako cichociemny. Do Polski został przerzucony w lutym 1943 r. Będąc oficerem Zgrupowania Stołpce Okręgu Nowogródek AK walczył w Puszczy Nalibockiej przeciw niemieckimi i białoruskim policjantom. Na terenie puszczy brał udział w około 200 potyczkach. W trakcie niemieckiej okupacji Pilch pseud. "Góra" walczył jeszcze na terenach okalających Warszawę, a pod koniec okupacji na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Wraz z nadciągającą sowiecką ofensywą w 1945 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie ożenił się z dziewczyną poznaną przed wojną.

W ten weekend w ramach zaplanowanych wydarzeń upamiętniających mjr Adolfa Pilcha odbędą się:

  • nabożeństwo wspomnieniowe w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła w Wiśle
  • otwarcie wystawy plenerowej - Pl. B. Hoffa
  • odsłonięcie kamienia pamięci - ul. Koźińce 18
  • prelekcja historyczna.

- W dniu 23 maja zapraszamy na inaugurację zaplanowanych uroczystości, czyli nabożeństwo wspomnieniowe oraz otwarcie wystawy plenerowej poświęconej mjr. Adolfowi Pilchowi. Wystawa stanie na placu Bogumiła Hoffa w pobliżu Domu Zdrojowego. Podczas otwarcia głos zabiorą przedstawiciel rodziny Paweł Pilch, Danuta Szczypka, która jest autorem opracowania historycznego oraz burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. Otwarcie będzie miało charakter symboliczny - informują organizatorzy obchodów.

Ze względu na sytuację pandemiczną przesunięto w czasie odsłonięcie kamienia pamięci oraz prelekcję historyczną na 15 sierpnia. Organizatorzy mają nadzieję, że data ta pozwoli na uczestnictwo w uroczystościach rodzinie zamieszkałej poza granicami kraju.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera