MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młode siatkarki i siatkarze z Ukrainy przyjechali na Śląsk. Mieszkają w Jastrzębiu. Trenują z MUKS Sari Żory i Akademią Talentów JW

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy trenuje z MUKS Sari Żory i AT Jastrzębskiego Węgla.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy trenuje z MUKS Sari Żory i AT Jastrzębskiego Węgla.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
MUKS Sari Żory i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla przyjęły pod swoje skrzydła blisko trzydziestoosobową grupę młodych siatkarzy z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Młodzież znalazła na Śląsku nie tylko miejsce do bezpiecznego pobytu. Podobnie jak na Ukrainie może rozwijać swoją siatkarską pasję, trenując ze swoimi rówieśnikami. Zobaczcie zdjęcia.

Młode siatkarki i siatkarze z Ukrainy przyjechali na Śląsk. Tutaj mieszkają i trenują

Na Ukrainie każda i każdy z nich trenował siatkówkę. Gdy wybuchła wojna ukraińska federacja siatkarska w porozumieniu ze swoją polską odpowiedniczką i Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowała im możliwość wyjazdu.

I tak od kilku tygodni, w Jastrzębiu w budynku udostępnionym przez jednego z rodziców podopiecznej MUKS Sari Żory oraz w bursie Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla przebywa i trenuje blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy.

We wtorek, 29 marca młodych ukraińskich adeptów odwiedziły władze polskiego sportu i polskiej siatkówki. Wizytę siatkarzom złożyli: Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki oraz Sebastian Świderski, prezes PZPS. Nie zabrakło także przedstawicieli szefostwa klubów z Żor i Jastrzębia; Krzysztofa Biodrowicza, prezesa MUKS Sari Żory oraz Adama Gorola, prezesa Jastrzębskiego Węgla.

- Naszą ambicją jest to, żeby nie tylko zapewnić wam bezpieczeństwo, ale też żebyście w sposób normalny mogli kontynuować swoje sportowe pasje, żebyście jak najmniej odczuwali to, co się dzieje na Ukrainie - zapewnił przyjezdnych z Ukrainy minister Kamil Bortniczuk, życząc im jak najlepszego pobytu, ale też jak najszybszego powrotu do domu, co wiązałoby się oczywiście z końcem wojny.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA SIATKARZY Z UKRAINY NA śLĄSKU

Sebastian Świderski, szef polskiej siatkówki podkreślał z kolei, że pomoc to dowód na to, iż siatkówka w Polsce jest sportem, który łączy ludzi. - Cieszę się, że siatkarska rodzina wam pomogła. Mam nadzieję, że będzie to trwało, aczkolwiek chcielibyśmy, żebyście mogli w spokoju wrócić do rodziny i sportem cieszyli się z najbliższymi - zaznaczył prezes PZPS.

Wdzięczności za przyjęcie i możliwość kontynuowania siatkarskiej pasji nie kryli przyjezdni. - Dziękujemy bardzo za możliwość komfortowego pobytu - powiedziała krótko Wiktoria, najstarsza z grupy dziewczyn, która przyjechała do Jastrzębia, dodając, że w momencie, gdy wybuchła wojna były bardzo przestraszone.

Z MUKS Sari Żory trenuje obecnie dwadzieścia jeden dziewcząt z Ukrainy. To zawodniczki w różnym wieku z Zaporoża, okolic Charkowa i Kijowa.

- Postaraliśmy się zorganizować im takie życie, jakie miały na Ukrainie. Dziewczyny codziennie trenują z grupami kadetek i seniorek - wyjaśnia Krzysztof Biodrowicz, prezes MUKS Sari Żory, który dodaje, że oprócz sportu, siatkarkom zorganizowano także zajęcia języka polskiego.

Niemal identycznie przebiega pobyt w Jastrzębiu, sześciu chłopców w wieku 14-15 lat z grupy stacjonującej w bursie AT JW. - Uczą się, żyją i mieszkają z nami. Trenują razem z grupą młodzików - tłumaczy Jakub Dejewski, trener i szef internatu Akademii Talentów.

Przybyłym do Polski młodym siatkarkom i siatkarzom wręczono drobne upominki. W prezentowych torbach znalazły się m.in. podręczniki do nauki języka polskiego oraz piłki do siatkówki.

Jak zapewniano, siatkarska młodzież będzie mogła pozostać i uczestniczyć w treningach tak długo, jak tylko będzie to konieczne. Kluby siatkarskie z Żor i Jastrzębia nie są jedynymi w kraju, które udzieliły młodym zawodnikom takiej pomocy. Młodzież z Ukrainy schronienie znalazła także chociażby w Kielnarowej na Podkarpaciu, w której organizowane są kampy dla adeptów siatkówki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera