Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i zdolni przedsiębiorcy z Beskidów

Agnieszka Pastor
Jeśli ktoś uważa, że dzisiejsza młodzież jest leniwa i do niczego się nie nadaje – jest w olbrzymim błędzie. Jedenastoosobowa grupa z Żywca wzięła sprawy w swoje ręce i podjęła się trudnego zadania. Podjęła walkę o naprawę świata – tego lokalnego, ale ich plany nie kończą się tylko na Beskidach. Poznajcie śląską ekipę YouthBanku – najbardziej kreatywnego banku na świecie.

Ania Gryś uczy się i mieszka w Żywcu. Ktoś powiedziałby, że to zwyczajna uczennica i tutaj byłby w błędzie. Okazuje się bowiem, że Ania to dziewczyna petarda: biega w mundurze wojskowym, strzela z KBKS i kocha żeglować. Po godzinach spotkacie ją na strzelnicy. Jest w klasie wojskowej i marzy o tym, by wypłynąć w rejs dookoła świata.

Chcemy zmienić coś w naszej lokalności. Już czuję, że to jest właściwa droga, bo jak wiemy w życiu nic nie dostaniemy za darmo i musimy sobie sami poradzić. Bierzemy sprawy w swoje ręce! - dodaje Ania.

Jej koleżanka – Magda Jędrzejas o YouthBanku’u po raz pierwszy usłyszała podczas warsztatów z wystąpień publicznych na festiwalu ,,Watch docs”. Od ponad trzech lat angażuje się w różnego rodzaju wolontariaty – lubi pomagać innym. Sama na pytanie, na czym polega ta inicjatywa mówi:
To jest tak, jakby dać młodzieży wędkę, a nie rybkę. To oni kreują rzeczywistość, a my liderzy pomagamy im w tym.

Podobnie Karolina Gorgoń. Wolontariatem interesowała się już od najmłodszych lat. Niestety, ze względu na wiek nie była w stanie w pełni w nim uczestniczyć. Teraz – jest przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta w Żywcu i chce pokazać rówieśnikom, a w szczególności dorosłym, że młodzież ma olbrzymi wpływ na otaczający ich świat. W jaki sposób? Przepis na sukces jest prosty. Wystarczy trochę chęci, ciężka praca i młodzieńczy zapał!

Jej koleżanka Julia Dobrzańska jest najmłodsza w grupie – ma 15 lat. Młody wiek nie przeszkadza jej w działaniu. Wręcz przeciwnie! Lubi wyznaczać sobie cele i obserwować efekty. Teraz cel jest trudny – naprawa świata, lecz środkiem do celu jest YouthBank, a z takimi ludźmi musi się udać.

To zaledwie cztery członkinie z jedenastoosobowej drużyny. Wszyscy mają jedną misję – zmienić świat, zaczynając od tego najmniejszego – lokalnego.

_Chcemy zmienić te rzeczy, które na pierwszy rzut oka denerwują ludzi, ale także spełnić drobne marzenia naszej lokalnej społeczności. _– podkreśla Ania.
Czym tak właściwie jest YouthBank?

Nazywany jest również bankiem pomysłów młodzieżowych. To międzynarodowy projekt działający w 29 krajach na całym świecie. YB łączy młodych i ambitnych, którzy z własnej inicjatywy chcą zmienić świat na lepszy. Wiadomo – zaczynają od bliższych, lokalnych okolic, jednak ambicje sięgają poza horyzont Beskidów. Projekt uczy ich etapów realizowania działań i akcji społecznych: począwszy od pozyskiwania sposobów finansowania, poprzez badanie i analizowanie rynku, aż po samą realizację. Idea YB polega na tym, aby jak największą liczbę działań młodzież wykonywała sama. Podczas trwania projektu poznają ludzi z całej Polski, aby później móc z nimi współpracować.

Jak to działa?

Pieczę nad realizowaniem projektu w kraju objęła Fundacja dla Polski. To ona koordynuje pracę pięciu lokalnych YB. Śląsk reprezentuje jedenastoosobowa grupa z Żywca działająca przy Żywieckiej Fundacji Rozwoju.
Z zebranych pieniędzy młodzież przeprowadza konkurs dla swoich rówieśników. Ich zadaniem jest przedstawienie jak najciekawszego projektu. W tym roku tematem przewodnim jest sport i rekreacja i to w tej tematyce utrzymane muszą być akcje. Wszystko to nastolatki robią własnymi rękami. Umawiają się z potencjalnymi sponsorami nie wiedząc, na co jeszcze dokładnie będą przecież przeznaczone pieniądze – a to szczególnie trudne i ryzykowane.

Za sobą mamy już szereg działań, min. badania lokalnej społeczności i fundraising. – dodaje jeden z członków grupy.

Inicjatywa jest dużą odpowiedzialnością, bo oprócz kreatywnych pomysłów przed uczestnikami czeka szereg formalności, bez których żadna akcja nie mogłaby się odbyć: załatwianie miejsc na wydarzenia i spotkania, rozmowy z darczyńcami i w późniejszym czasie czuwanie nad realizacją projektów młodzieży. Wszystko wykonują samodzielnie. Owszem, grupa ma wsparcie osób dorosłych. Podkreślają jednak, że dotyczy ono tylko formalności.

Dzięki projektowi YouthBank w pierwszej edycji zrealizowano ponad 300 projektów społecznych, o wartości ok. 170 tys. euro. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę, że wszystkim koordynują ludzie młodzi, którzy dopiero nabierają doświadczenia. To dobra możliwość, aby widząc problem wokół siebie podjąć kroki i wspólnie go zniwelować.

Teraz przed nami ważny czas. – podkreślają. Już 16 maja rusza konkurs i każdy będzie mógł zgłosić swój projekt, a my wybierzemy najlepsze i pomożemy je zrealizować. Musi on przede wszystkim dotyczyć sportu. Jeżeli więc w Twojej okolicy brakuje boiska do kosza, a dzieciaki nie mają gdzie się bawić – daj znać. Jeśli nie ma imprezy sportowej odpowiedniej dla Ciebie – również daj znać. Nie bójmy się zmian, bo razem możemy przenosić góry – nawet Beskidy!

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!