Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Słowaka w Chorzowie rusza na pomoc rówieśnikom w Nepalu

mat. pras.
Na jednej z egzotycznych wypraw młodzieży ze "Słowaka"
Na jednej z egzotycznych wypraw młodzieży ze "Słowaka" Rafał Arndt
13 lipca 2015 r. o godzinie 6.30 wyruszy z Chorzowa XVI Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie - Nepal 2015”. W czasie ponad 7-tygodniowego pobytu na subkontynencie 20-osobowa uczniów i absolwentów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno kulturowe największej demokracji świata i położonego u podnóży Himalajów, dotkniętego niedawną tragedią, Nepalu.

Młodzi podróżnicy postawili przed sobą następujące cele:

  • poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego subkontynentu indyjskiego,
  • zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
  • prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
  • rozwijanie poczucia tolerancji,
  • kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
  • kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
  • naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
  • zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych,
  • zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
  • praca w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie oraz na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę z Orientem w Delhi. Stamtąd skierują się na południe do pustynnego Radżasthanu, gdzie część zaplanowanej trasy przez Pustynię Thar pokonają na grzbietach wielbłądów. Z Radżasthanu ruszą na wschód, do Kalkuty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.

Kilkanaście dni spędzą w zawieszonym pod dachem świata, jednym z najbiedniejszych krajów – Nepalu. W Katmandu pracować będą jako wolontariusze, pomagając młodym Nepalczykom w otrząśnięciu się z pourazowej traumy. Wiozą dla nich trochę sprzętu sportowego, w tym popularne w Azji koszulki z nazwiskami słynnych piłkarzy, przybory szkolne oraz środki finansowe zebrane podczas spontanicznie organizowanych akcji charytatywnych. Młodzi podróżnicy udowodnią, że polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi.

Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętym mieście hindusów – Waranasi, zaś dalsza tras będzie wiodła przez sikhijski Amritsar, muzułmański Kaszmir i buddyjski, bajeczny i mistyczny Ladakh. Wyprawowe „ostatki” poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaśa ostatnie chwile w indyjskiej metropolii – Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 4 września, a oficjalne powitanie w poniedziałek 7 września o godzinie 9.30 w holu Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.

W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich niemal dwudziestopięcioletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż. W 2011 i 2013 roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kalkucie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (bł. Matki Teresy).
Szczególne walory poznawcze, ale przede wszystkim wychowawcze wypraw, przejawiające się miedzy innymi przygotowywaniem polskiej młodzieży do dialogu międzykulturowego zaowocowały objęciem ostatniej ekspedycji patronatem Parlamentu Europejskiego.
Patronat nad tegorocznym przedsięwzięciem objęli: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Ambasador Republiki Indii w RP Monika Kapil Mohta, Prezydent Miasta Chorzów Andrzej Kotala, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Wiesław Banyś, Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek oraz kpt. Krzysztof baranowski – słynny possie żeglarz oraz Krzysztof Wielicki – nasz wybitny himalaista.

Organizatorzy zapraszają na stronę www.peneplena.pl. Tam również znajdziecie Państwo szerszą informację na temat Koła Geografów „Peneplena” w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!