Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala im. NMP w Częstochowie

Aga
Kompleksowa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie z myślą o stworzeniu drugiego w województwie śląskim Centrum Urazowego. Będzie bardziej komfortowo, sprawnie i efektywnie. A to przecież priorytety jeśli chodzi o opiekę nad pacjentem po skomplikowanym urazie np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Mamy wizualizację. Dla pacjentów i lekarzy będzie sprawnie, kompleksowo i efektywnie za ok. 10 mln złotych.

- Do tego właśnie dążymy – podkreśla dr Jolanta Majer kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej. Starając się o uzyskanie statusu Centrum Urazowego placówka musi spełnić szereg wymogów. Jednym z najważniejszych jest doskonale funkcjonujący Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przystosowanie tego miejsca do nowych wyzwań, które stoją przed placówką, stało się koniecznością. Trzeba pamiętać, że liczba wypadków drogowych rośnie. Już obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przyjmuje w ciągu roku ponad 20 tys. pacjentów kwalifikowanych jako tzw. przypadki urazowe w stanie zagrożenia zdrowia lub życia – tłumaczy dr Majer.

Modernizacja rozpoczęła się w drugiej połowie 2017 roku, a jej zakończenie planowane jest wraz z końcem roku 2018. Inwestycja została podzielona na trzy etapy tak, aby oddział mógł zachować pełną funkcjonalność. Docelowo chcemy zdecydowanie powiększyć poczekalnię, stworzyć lepsze warunki lokalowe z myślą zarówno o Pacjentach jak i personelu medycznym. Kolejną zmianą organizacyjną będzie - w części dla dorosłych - konsolidacja obszarów konsultacyjnego ortopedycznego i chirurgicznego co uprości proces diagnostyczny i zagwarantuje sprawniejsze przyjęcie Pacjenta. Chcemy ponadto zwiększyć obsadę dyżurową w zakresie opieki pediatrycznej i internistycznej po jednym lekarzu.

- Zapraszamy do współpracy różnych specjalistów by stworzyć prężny, dobrze rozumiejący się zespół. Chodzi o to, aby skupić w jednym miejscu ludzi, dla których medycyna ratunkowa to przede wszystkim wielka pasja i zobowiązanie – mówi dr Jolanta Majer.

Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie dysponował najnowocześniejszą salą operacyjną w całej placówce. Sala wyposażona będzie m.in. w supernowoczesny stół operacyjny z możliwością przeprowadzania skomplikowanych zabiegów ortopedycznych czy wewnątrznaczyniowych. Zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, nowe możliwości i stworzenie nowej funkcji szpitala jako Centrum Urazowego to główne założenia tego projektu. Szacujemy, że całość przedsięwzięcia pochłonie ok. 10 mln złotych – mówi Dariusz Kaczmarek, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Kolejnym powodem do dumy jest stworzenie nowego, całodobowego lądowiska dla śmigłowców przed wejściem do SOR-u – bez konieczności przewożenia poszkodowanego korytarzami. Lądowisko będzie oświetlone i będzie istniała możliwość lądowania nawet w nocy. To przełom dlatego, że dotąd nie było szans by np. pacjenta z bardzo skomplikowanym urazem przekazywać transportem lotniczym do specjalistycznych ośrodków replantacyjnych w Krakowie czy we Wrocławiu w środku nocy. Wkrótce stanie się to jak najbardziej realne. Lądowisko ma być gotowe już w połowie 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!