18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monografia Bielska-Białej trafia do księgarń

Wanda Then
Prof. Idzi Panic z jednym z tomów monografii Bielska-Białej
Prof. Idzi Panic z jednym z tomów monografii Bielska-Białej Wanda Then
Dziś w bielskim Ratuszu po raz pierwszy zaprezentowano czterotomową monografię Bielska-Białej. Prace nad nią trwały sześć lat, 24-osobowy zespół redagujący pracował pod przewodnictwem prof. Idziego Panica z Cieszyna.

Wydawnictwo już wkrótce pojawi się w kilkunastu bielskich księgarniach. Przez pół roku kupić go można będzie w promocyjnej cenie 480 zł. Potem cena będzie wyższa, ale na razie nie została ustalona. Koszt wydania i druku pierwszych 500 egzemplarzy wyniósł 499 tys. 918 zł

To pierwsza tak szeroka i wnikliwa monografia miasta nad Białą. Na początku lat 70. minionego wieku Bielsko-Biała doczekało się jednotomowej monografii, ale trudno ją nawet porównywać z zakresem jaki objęło obecne wydawnictwo.

- Początkowo monografia miała się składać z trzech tomów, ale okazało się historią Białej jest znacznie bogatsza niż się wydawało. Dr Jerzy Polak znalazł taką masę materiałów, że powstał osobny tom od początku historii Białej do roku 1918 - wyjaśniał dziś prof. Idzi Panic.

W wielu miejscach monografia ma charakter badawczy. Materiały zbierano w Krakowie, Lwowie i wielu innych ośrodkach. Przy okazji ujawniono wiele nieznanych dotychczas faktów. Na przykład ten, że mimo kontrreformacji kościół ewangelicki działał w Bielsku dłużej niż w innych regionach. Bardzo trudny do odtworzenia był okres II wojny światowej, bo pod koniec wojny zniszczone zostały niemal całe istniejące w Bielsku niemieckie archiwa. Nie udało się też zgłębić wszystkich ważnych wydarzeń powojennych, bo żyjący ich uczestnicy mają różną , często sprzeczną, wiedzę na ich temat.

Pierwszy tom monografii obejmuje dzieje Bielska od zarania do wybuchu wojen śląskich w 1740 roku, tom drugi to historia Białej od zarania do zakończenia I wojny światowej, tom trzeci wypełnia historia Bielska od wojen śląskich do zakończenia I wojny światowej, tom czwarty to wspólna historia Bielska i Białej od 1918 do 2009 roku. Monografia wydana została w serii Biblioteka Bielska-Białej i sfinansowana z budżetu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!