7. Rajd Zamkowy w Będzinie. Załogi rywalizują na trasie...

  7. Rajd Zamkowy w Będzinie. Załogi rywalizują na trasie rajdu ZDJĘCIA

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  7. Rajd Zamkowy w Będzinie. Załogi rywalizują na trasie rajdu ZDJĘCIA
  1/57
  przejdź do galerii

  ©fot. Arkadiusz Gola

  21 maja w Będzinie ruszy kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. 55 załóg zgłosiło się do 1. rundy cyklu pod honorowym patronatem Marszałka województwa śląskiego. W 7. edycji Rajdu Zamkowego zawodnicy zmierzą się na dwóch odcinkach specjalnych wytyczonych na terenach Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz gminy Bobrowniki.
  [AKTUALIZACJA: TUTAJ ZOBACZ OSTATECZNIE WYNIKI RAJDU ZAMKOWEGO 2017]

  Zawody rozpoczęły się o godzinie 8 rano, od ceremonii startu zlokalizowanej w okolicy zamku. Następnie kierowcy ruszyli na pierwszą z trzech pętli zaplanowanych przez organizatora, którym jest Automobilklub Zamkowy.


  UTRUDNIENIA W RUCHU
  21 maja w godzinach 7:00 - 15.30 zamknięty został ruch drogowy w obrębie ulic: Dąbskiego, Wolskiej, Cichej, Łąkowej, Podmiejskiej, Krakowskiej, Orlej, Podsiadły, Robotniczej, Wapiennej, Zagórskiej, Sieleckiej.

  W celu rozładowania lokalnego ruchu samochodowego organizator przewiduje przerwy w przejazdach samochodów rajdowych, które będę opublikowane na stronie internetowej rajdu: www.rajdzamkowy.pl

  Przejazdy kierowców rajdowych należy oglądać z miejsc wyznaczonych przez organizatora, (za taśmą ostrzegawczą). Pod żadnym pozorem nie wolno przechodzić przez taśmę ostrzegawczą po przejeździe samochodu organizatora oznaczonego jako „C”.

  Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać jakimkolwiek pojazdem na trasę rajdu. Należy zwracać uwagę na dzieci i zwierzęta domowe. Prosimy słuchać poleceń policjantów oraz sędziów zabezpieczenia – oni czuwają nad bezpieczeństwem.

  Każda z pętli będzie się składać z dwóch odcinków specjalnych.
  Pierwszym jest przebiegająca przez tereny Będzina i Dąbrowy Górniczej próba New-Tec o długości 6,64 km. Organizatorzy zadbali o to, by trasa tego odcinka była bardzo zróżnicowana - nie brakuje partii wąskich i krętych, a także szerszych i szybszych. Kierowcy będą musieli zmierzyć się z fragmentami, na których asfalt jest nierówny i podbijający, jak również partiami wytyczonymi po równych i przyczepnych drogach. Na dystansie oesu znajduje się także łącznik o nawierzchni szutrowej. Próba z pewnością będzie nowością dla zawodników, bowiem jej trasa została zmieniona w porównaniu do konfiguracji z sezonów 2015 i 2016.

  Drugi z oesów – Mazda Mirai Motors – jest dłuższy i liczy 7,4 km, a rozgrywany będzie na terenie gminy Bobrowniki. Jest to zupełnie nowy odcinek, prowadzący trasami niewykorzystywanymi wcześniej w żadnej edycji Rajdu Zamkowego. Charakterystyka tej próby fragmentami przypomina znane, lubiane i bardzo wymagające oesy z Rajdu Barbórka Cieszyńska. Widowiskową ciekawostką będzie 700-metrowy fragment odcinka wiodący po twardym szutrze.
  Oprócz ciekawej trasy zaplanowano także inne atrakcje dla zawodników.

  Tradycją Rajdu Zamkowego jest licytacja 13. numeru startowego. Aukcja „trzynastki” odbywa się także w tym roku, a zebrane środki jak zawsze zostaną przekazane na cele charytatywne – trafią na konto Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie.

  Walkę o punkty w pierwszej rundzie RSMŚl. 2017 stoczy 55 załóg. Najliczniej obsadzona jest klasa RO1 – dla samochodów z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3. W tej klasyfikacji powalczy łącznie 12 załóg. Z kolei w klasie RO2 (silniki o poj. od 1400 do 1600 cm3) wystartuje 10 duetów kierowca/pilot. Cztery załogi będą rywalizować Pucharze Centro Rally, czyli kategorii dla zawodników dysponujących Fiatami Cinquecento i Seicento. W Pucharze Peugeota i Citroena, w którym walczą zawodnicy w samochodach rajdowych tych dwóch francuskich marek, organizatorzy przyjęli 9 zgłoszeń. Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku na starcie 7. Rajdu Zamkowego stanie liczna grupa kierowców uprawnionych do startu w rundach Mistrzostw Polski, dla których zawody w Będzinie są dobrym treningiem przed kolejnymi wyzwaniami w krajowym czempionacie. Dla tych zawodników przeznaczone są klasy gość 2WD i gość 4WD. W tej pierwszej zmierzy się dwanaście załóg. Na trasach inauguracyjnej rundy RSMŚl. nie zabraknie także samochodów z napędem na cztery koła. W takich konstrukcjach wystartuje sześć załóg – trzy w klasie gość 4WD i trzy w klasie RO Open N.

  9 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  7. Rajd Zamkowy w Będzinie

  7. Rajd Zamkowy w Będzinie: aktualizacja wyników klasy gość 2WD

  Link do głównego zdjęcia

  7. Rajd Zamkowy w Będzinie ©materiały organizatora  Na odcinkach Rajdu Zamkowego kibice będą mogli zobaczyć zawodników, którzy w ubiegłym sezonie stanowili czołówkę rund Mistrzostw Śląska. Z pierwszym numerem startowym pojedzie Piotr Baran (Honda Civic) – Wicemistrz Śląska z sezonu 2014. Dwójkę organizatorzy przyznali Damianowi Kostce (również Honda Civic), a trzeci numer startowy na swoje Renault Clio naklei efektownie i agresywnie jeżdżący Tomasz Zbroja. Drugi zawodnik sezonu 2016, czyli Kamil Bolek, który w tym roku przesiada się do Peugeota 208 R2, w Zamkowym powalczy w klasie gość 2WD. Na udział w Rajdzie Zamkowym nie zdecydował się Tomasz Sztwiertnia. Urzędujący Mistrz Śląska w tym roku planuje starty w Mistrzostwach Czech w Rallysprintach. Będzińskiej rundy RSMŚl. nie ma także w kalendarzu jej ubiegłorocznego triumfatora – Mikołaja Marczyka, który w tym sezonie reprezentuje barwy Subaru Poland Rally Team na trasach RSMP. Na odcinkach rajdu pojawi się jednak Kamil Suma, który dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska – w 2010 jako pilot, a rok później już jako kierowca. W 7. edycji Zamkowego Kamil pojedzie tzw. zerówką, czyli samochodem, który otwiera trasę i sprawdza ją przed przejazdem zawodników.
  Zobacz galerię
  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama