Będą korki w Katowicach. W maju remont skrzyżowania...

  Będą korki w Katowicach. W maju remont skrzyżowania Kościuszki i Kolejowej na DK81 MAPY

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Etapy przebudowy skrzyżowania Kościuszki i Kolejowej na DK81 w Katowicach
  1/7
  przejdź do galerii

  Etapy przebudowy skrzyżowania Kościuszki i Kolejowej na DK81 w Katowicach ©UM Katowice

  W związku z budową Galerii Libero szykuje się wielka przebudowa układu drogowego w rejonie ulicy Kościuszki i Kolejowej w Katowicach. Przebudowane zostaną skrzyżowania Kościuszki – Kolejowa – Jankego i Kolejowa – Rzepakowa. W planach jest także tunel pod ulicą Kościuszki oraz rondo. Do września prace mają się odbywać pod ruchem. Utrudnienia? Oczywiście będą.
  Galeria Libero ma być gotowa wiosną 2018 roku. Budowa centrum handlowego trwa, tymczasem za kilkanaście dni mają ruszyć prace związane z przebudową dróg w tej okolicy. Zakres przebudowy ustalili katowiccy urzędnicy wspólnie z inwestorem Galerii Libero, który zapłaci za tę inwestycję.

  Zobacz galerię

  - Prace, które rozpoczną się za kilkanaście dni dotyczą przebudowy dróg w rejonie ulic Kościuszki, Kolejowej, Jankego i Rzepakowej w Katowicach.
  Aby były one jak najmniej uciążliwe dla kierowców - do września wszystkie prace prowadzone będą pod ruchem, jedynie przy zawężeniu pasów ruchu – zapowiada Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

  W ramach inwestycji przebudowana zostanie ulica Kolejowa na odcinku od ul. Rzeszótki do ul. Rzepakowej, a także ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kolejową. Planowana jest też rozbudowa skrzyżowania ulic Kościuszki – Kolejowa – Jankego i skrzyżowania ulic Kolejowa – Rzepakowa.

  - Aby zapewnić bezkolizyjną relację lewoskrętną z ul. Kościuszki (jadąc od południa w kierunku zachodnim) zaprojektowano łącznicę i tunel pod ul. Kościuszki – zapowiadają urzędnicy. Natomiast tuż ze zjazdem z terenu Galerii Libero na ulicę Kolejową zaplanowano rondo.

  Będą utrudnienia w ruchu


  Reorganizacja ruchu na czas prac będzie znaczna. - W celu maksymalnego ograniczenia uciążliwości, w każdym etapie robót utrzymane zostaną pod dwa pasy ruchu w każdym kierunku na ulicy Kościuszki, prowadzone różnymi jezdniami w zależności od stopnia zaawansowania realizacji inwestycji. Objazdy dotyczyć będą jedynie okresowych zamknięć fragmentu ulicy Jankego po północnej stronie ulicy Kolejowej oraz fragmentu ulicy Kolejowej pomiędzy ulicami Rzeszótki i Kościuszki. Pierwszy objazd obowiązywał będzie od września do października – wyjaśniają w Biurze Prasowym Katowic. Natomiast od listopada do lutego 2018 wyłączona z ruchu zostanie ulica Kolejowa od ul. Kościuszki do nowo budowanego ronda.

  Przebudowę zaplanowano w pięciu etapach. Pierwszy ruszy w maju i potrwa do października. W tym czasie budowana będzie kanalizacja deszczowa i sanitarna w rejonie ul. Kłodnickiej do wylotu ze stacji paliw, a także będą prowadzone prace związane z poszerzeniem południowo-wschodniego wlotu skrzyżowania ulic Kolejowej i Jankego oraz zatoki autobusowej wzdłuż ul. Jankego. Te prace prowadzone będą pod ruchem, ale przy częściowych zwężeniach pasów ruchu.

  Przebudowa w kilku etapach


  Drugi etap inwestycji to budowa pasa przeznaczonego do skrętu w prawo z ul. Kościuszki (DK nr 81) w ul. Kolejową oraz drugiej jezdni ul. Jankego w kierunku na południe od ul. Kolejowej.

  - Na tym etapie wykonywany będzie dodatkowy pas ruchu wzdłuż ul. Kolejowej od ul. Rzepakowej do ul. Jankego. Ten etap zakłada także przebudowę ciągów pieszych oraz rowerowych. Prace będą prowadzone z utrzymanym ruchem od czerwca do sierpnia – zapowiadają urzędnicy.

  Równolegle do drugiego etapu prowadzony będzie etap trzeci, czyli prace w rejonie stacji paliw m.in. podłączenia kanalizacyjne, gazowe oraz sieci teleinformatycznych.

  Etap czwarty ruszy w lipcu i potrwa do końca roku. W tym czasie sporo będzie w rejonie Galerii Libero objazdów. - Na tym etapie rozpocznie się budowa tunelu oraz wyspy dzielącej nowo powstałą jezdnię od istniejącej jezdni na ul. Jankego na południe od ul. Kolejowej – dodają w UM Katowic. Z kolei piąty etap będzie przebiegał w dwóch częściach, w tym czasie prace obejmą budowę tunelu oraz ronda. Sporo z utrudnień potrwa do lutego 2018 roku.

  - W związku z budową tunelu wyłączona z ruchu zostanie ul. Kolejowa od ul. Kościuszki do nowo budowanego ronda. Poprowadzony będzie objazd ul. Rzepakową, a następnie ul. Kłodnicką. Objazd ten będzie obowiązywał w listopadzie. Druga część prac obejmie budowę tunelu, a także minironda. Na tym etapie zmieni się trasa wzdłuż ulicy Kościuszki, a także dalej - do lutego 2018 roku - będzie obowiązywał objazd ul. Rzepakową, a następnie ul. Kłodnicką - wyliczają utrudnienia katowiccy urzędnicy.

  10 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Galeria Libero w Katowicach

  Galeria Libero Katowice: Kolejny najemca zajmie lokal na parterze WIZUALIZACJE

  Link do głównego zdjęcia

  Galeria Libero w Katowicach ©Mat. Prasowe  Nowa galeria handlowa Libero powstanie w Katowicach - zobacz wideo:

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przebudowa

   ,, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dobrze , że dzisiaj tj 17 .08.2017 czytam co ma być i kiedy - jak w PRL W dniu dzisiejszym zaczeli robić dodatkowy pas od ul.Rzepakowej do Jankego - kiedy to miało być ? Ludzie zaczyna się nowy rok...rozwiń całość

   dobrze , że dzisiaj tj 17 .08.2017 czytam co ma być i kiedy - jak w PRL W dniu dzisiejszym zaczeli robić dodatkowy pas od ul.Rzepakowej do Jankego - kiedy to miało być ? Ludzie zaczyna się nowy rok szkolny powrót do pracy..........a Wy teraz robicie remont.....to kpina z mieszkańców. Najpierw wydaliście tysiące pozwoleń na budowę domów w piotrowicach, Kostuchnie, Podlesiu.ale infrastruktury drogowej zero. Ale jak budujecie galerię - nie wiem komu potrzebną - to pieniądze na remont jest..........ciekawe, zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszukali nas

   kez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie tak miał ten tunel wyglądać.Niestety ale korki będą jeszcze większe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   Tetryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Miało być bezkolizyjne skrzyżowanie tranzytowe dla drogi 81,a wyszedł zakalec.Powinni ludzie blokować drogę w imię protestu.Albo budują tak aby nam ulżyć,albo niech się bujają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Galeria

   jarecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dziękujemy prezydentu krupu - Katowice światowa stolica galerii. Powinna być przy każdej ulicy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tir

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Kilka dni temu na Kościuszki w Piotrowicach stał jeden tir i wiadomo co się działo. Ta galeria potrzebna jak psu na budę.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY