Chorzów pierwszy w Polsce uruchamia nawigację z Google Maps...

  Chorzów pierwszy w Polsce uruchamia nawigację z Google Maps i Waze JAK DOJECHAĆ?

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chorzów przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych
  1/6
  przejdź do galerii

  Chorzów przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych ©UM Chorzów, Olga Krzyżyk

  Chorzów jako pierwszy w Polsce będzie nowocześnie nawigował kierowców w mieście w oparciu o Google Maps i Waze. Kierowcy od razu dowiedzą się, gdzie był wypadek, gdzie tworzą się korki i które ulice są zamknięte. Program ten ma polepszyć płynną jazdę w mieście, a dla Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie będzie bazą wielu informacji.
  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie jako pierwszy w Polsce przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych Connected Citizens Program. Co to oznacza? Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji Waze lub Google Maps będą otrzymywać aktualne informacje co się dzieje na drodze. Zamknięcie ulic lub zmiana kierunków jazdy, albo wypadek na drodze. O tym kierowcy w Chorzowie będą od razu poinformowani.

  Pracownicy MZUiM-u za pomocą aplikacji ostrzegać będą także przed ograniczeniami na drogach związanymi z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, np. przejazdu peletonu Tour de Pologne.

  Jak działa aplikacja nawigacji w Chorzowie?


  Wystarczy ściągnąć na swojego smartfona aplikację Waze lub Google Maps. W tym Waze jest typową aplikacją nawigacyjną i kierowcy dzięki niej uzyskają więcej informacji.

  - W aplikacji wpisujemy miejsce gdzie chcemy dojechać. Zostaniemy za pomocą GPS pokierowani, którą drogą najlepiej jechać. Waze poinformuje także kierowców o wszelkich utrudnieniach na drodze, korkach, objazdach, a także prowadzonych remontach czy krótkotrwałych zmianach na drodze spowodowanych np. jakimiś wydarzeniami, choćby przejazdem kolarzy podczas Tour de Pologne. Dzięki tej aplikacji MZUiM będzie mógł uzyskać wiele szczegółowych danych m.in. o skradzionym czy przekrzywionym znaku drogowym - wyjaśnia Karolina Skórka, rzecznik chorzowskiego urzędu.

  Chorzowski Miejski Zarząd Ulic i Mostów jest 13 instytucją na świecie, która wdrożyła program wymiany danych Connected Citizens Program. Najbliższe miasto, które przystąpiło do tego programu to Budapeszt.

  - Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest to, że będziemy mogli nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną. Użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłosić nam np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub zniszczono znak drogowy - wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.
  Zobacz galerię
  - Dzięki stałemu przepływowi informacji, drogowcy będą mogli szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia – dodaje prezydent.

  Nawigacja w Chorzowie i korki  Ponadto aplikacja nawigacyjna Waze będzie ostrzegać kierowców przed korkami. To pozwoli na szybkę zmianę drogi. Informacja o korku trafi również do chorzowskiego MZUiM-u. Taki bieżący monitoring dróg ma zniwelować zatory na drodze. Chorzowscy drogowcy szukają także kolejnych zastosowań dla danych zbieranych przez aplikację.

  - Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch pojazdów – zapowiada Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM w Chorzowie.

  Przypomnijmy, że liniowy system zarządzania ruchem zakłada m.in. modernizację wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w mieście. Pojawią się także elektroniczne tablice informujące kierowców o utrudnieniach na drogach. Kierowcy komunikacji miejskiej będą mieli także ułatwiony przejazd przez chorzowskie ulice.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA  Czesław Lang zaprasza na Tour de Pologne 2017


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre bo polskie

   dududu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   google maps jak najbardziej, do informacji co gdzie jak to już pozostawiam polskim aplikacjom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to sru

   heniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zamiast wspierac to co polskie biora jakies zagraniczne apki do współpracy. Mamy Yanosika, ktory omija korki, informuje o fotoradarach wiec nie rozumiem po co komu niePOLSKIE aplikacje, o których...rozwiń całość

   zamiast wspierac to co polskie biora jakies zagraniczne apki do współpracy. Mamy Yanosika, ktory omija korki, informuje o fotoradarach wiec nie rozumiem po co komu niePOLSKIE aplikacje, o których mało kto wiezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mało znam

   burneika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   waze w Polsce mało znane, wiec nie wiem czy to wypali

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinno to być lepiej przemyślane

   Mateusz_Zab (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Uważam że pomysł dobry, brawa dla google za taki pomysł, jednak... w PL to najwyżej średni pomysł. Waze jest aplikacją światową jednak w PL ludzie wybierają głównie Yanosika. Ma on taką bazę...rozwiń całość

   Uważam że pomysł dobry, brawa dla google za taki pomysł, jednak... w PL to najwyżej średni pomysł. Waze jest aplikacją światową jednak w PL ludzie wybierają głównie Yanosika. Ma on taką bazę użytkowników, że wątpię żeby ta współpraca odniosła oczekiwane skutki... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wjeżdżamszeroko

   wjeżdżamszeroko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a czy to wnosi coś nowego? kupa takich rozwiąząń już jest na rynki także nihil novi ;p

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EEE?

   Rudzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po co komu jakiś zagraniczny Waze, jak mamy swój polski produkt taki jak Yanosik? ;P


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yanosik

   glack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   yanosik 10/10 nawi trochę nawalała ale widać, że nad tym pracują

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama