Ważne
  Cofnięty licznik. Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta?

  Cofnięty licznik. Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta?

  Wojciech Frelichowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cofnięty licznik. Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta?

  ©fot. Volkswagen

  Przebieg używanego auta, to najczęściej trzecia, po cenie i roczniku, informacja, jaką chce znać potencjalny kupiec. Jak sprawdzić, jaki jest faktyczny stan licznika?
  Cofnięty licznik. Jak rozpoznać rzeczywisty przebieg auta?

  ©fot. Volkswagen

  Tak zwane cofanie licznika, to proceder znany od początku lat 90. XX wieku, czyli od czasu masowego napływu do Polski używanych samochodów z Zachodu. W tamtych czasach cofnięcie analogowego licznika dla oszustów było, poza nielicznymi wyjątkami, czynnością prostą. Z kolei dla potencjalnych nabywców wykrycie tego faktu było prawie niemożliwe.

  Dlatego specjaliści radzili, aby przebieg auta oceniać po stopniu zużycia takich elementów, jak kierownica, pedały, fotele, tapicerka, pokrętła otwierania szyb.
  Jeśli licznik wskazywał, że auto ma stosunkowo niski przebieg, zaś wspomniane elementy były mocno wyeksploatowane, to zachodziło duże prawdopodobieństwo, że auto ma cofnięty licznik. Obecnie reguła zwracania uwagi na stan kierownicy, foteli czy tapicerki nadal obowiązuje. Jednak są także inne metody na sprawdzenie faktycznego przebiegu samochodu.

  ZARZUTY ZA ODMŁADZANIE SAMOCHODÓW DLA SZEŚCIU MIESZKAŃCÓW ŚWIĘTOKRZYSKIEGO


  Najprostszym jest skorzystanie z którejś z internetowych stron, na których po podaniu numeru VIN wyświetlona zostanie historia pojazdu. Taką stronę prowadzi m.in. Centralna Ewidencja Pojazdów (https://historiapojazdu.gov.pl), z której można pobrać historię auta. Dane do tego raportu pochodzą ze stacji badania pojazdów i są wprowadzane podczas obowiązkowego przeglądu technicznego auta. Zawierają także przebieg pojazdu, ale tylko na podstawie tego, co zobaczy diagnosta na liczniku.

  Zatem nie jest to żelazny dowód na faktyczny przebieg auta. Poza tym w raporcie ujęte są auta, które są zarejestrowane tylko w Polsce. Jeśli pojazd co dopiero przyjechał zza granicy, to na tej stronie nie znajdziemy o nim niczego. Jednak ten daje pewne przesłanki dla potencjalnych nabywców używanych samochodów zarejestrowanych w kraju. Jeśli dane na liczniku nie zgadzają się z tym, co podaje strona CEP wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że licznik został cofnięty.

  Elektroniczne dokumenty
  Od kiedy w samochodach zaczęto montować coraz większą ilość podzespołów, które sterowane są przez elektronikę, wzrosła możliwość udokumentowania faktycznego przebiegu samochodu. Potrzeba do tego jednak specjalistycznych urządzeń. Także cofnięcie licznika wymaga elektroniki, ale sam proces w większości modeli jest stosunkowo prosty. Wystarczy laptop z odpowiednim oprogramowaniem i można w kilka minut licznik przestawić.

  DAROWIZNA SAMOCHODU - JAK UNIKNĄĆ PODATKU?


  Jednak duża ilość elektroniki w aucie pozwala na odczyt danych z innych podzespołów, dzięki czemu można w dużym prawdopodobieństwem ustalić historię pojazdu. Np. można sczytać dane ze sterownika silnika. Zawierają one informacje m.in. o wymianie oleju, czy o podłączaniu urządzeń diagnostycznych, a w niektórych modelach sterowniki zawierają kopię przebiegu auta. Podobne dane mogą zawierać sterowniki skrzyni biegów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdzony sprzedawca

   Marcin78 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ze swojej strony mogę tylko i wyłącznie odradzić zakup od handlarzy - szkoda pieniędzy na te szroty! Jeśli szanujesz swój czas i pieniądze to kupuj tylko u sprawdzonego sprzedawcy. Ja akurat...rozwiń całość

   Ze swojej strony mogę tylko i wyłącznie odradzić zakup od handlarzy - szkoda pieniędzy na te szroty! Jeśli szanujesz swój czas i pieniądze to kupuj tylko u sprawdzonego sprzedawcy. Ja akurat kupiłem golfa w Das Welt Auto i mam pewny przebieg oraz gwarancję. Nie mam żadnych problemów z samochodem!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawdzony sprzedawca!

   Marcin78 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ze swojej strony mogę tylko i wyłącznie odradzić zakup od handlarzy - szkoda pieniędzy na te szroty! Jeśli szanujesz swój czas i pieniądze to kupuj tylko u sprawdzonego sprzedawcy. Ja akurat...rozwiń całość

   Ze swojej strony mogę tylko i wyłącznie odradzić zakup od handlarzy - szkoda pieniędzy na te szroty! Jeśli szanujesz swój czas i pieniądze to kupuj tylko u sprawdzonego sprzedawcy. Ja akurat kupiłem golfa w Das Welt Auto i mam pewny przebieg oraz gwarancję. Nie mam żadnych problemów z samochodem!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Daswelt Auto

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Można się naciąć... Wiemy to bardzo dobrze, dlatego kupiliśmy samochód w Daswelt auto, aby nie mieć podobnych problemów. Z pewnością kolejny samochód kupimy albo w salonie, albo właśnie w Daswelt...rozwiń całość

   Można się naciąć... Wiemy to bardzo dobrze, dlatego kupiliśmy samochód w Daswelt auto, aby nie mieć podobnych problemów. Z pewnością kolejny samochód kupimy albo w salonie, albo właśnie w Daswelt auto jeśli będzie to miał być samochód używany. zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama