Czy drogówka może zbadać trzeźwość pasażera?

  Czy drogówka może zbadać trzeźwość pasażera?

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy policjant przeprowadzający kontrolę drogową może zbadać trzeźwość pasażera? Oczywiste jak takie badanie odnośnie kierowcy. Ale co z osobami, które nie kierowały samochodem?

  ©Maciej Stanik

  Policjant ma pełne prawo zbadać trzeźwość nie tylko kierowcy, ale wszystkich osób podróżujących samochodem jeśli zachodzi podejrzenie, że pojazd prowadziła osoba będąca pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (także leków). Taką sytuacją może być np. kolizja lub wypadek. Może zdarzyć się tak, że świadkowie będą mieli trudność ze wskazaniem, kto prowadził samochód. Wtedy policjant bada trzeźwość wszystkich uczestników zdarzenia. Drugą taką sytuacją jest zatrzymanie auta po pościgu.

  Podstawa prawna:

  Art. 129 ust. 2 pkt 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 11.37 z późn. zm.)


  JAZDA PO ALKOHOLU. ODSZKODOWANIE ZAPŁACIMY Z WŁASNEJ KIESZENI


  Warto przypomnieć, że odmówić badania trzeźwości można tylko w sytuacji, gdyby mogłoby to zaszkodzić naszemu zdrowiu (takim przypadkiem jest np. astma). Jeśli kierowca lub pasażer odmawia poddania się badaniu lub utrudnia jego wykonanie, może zostać zabrany przez funkcjonariuszy do szpitala na badanie krwi lub moczu.

  W alkomaty dmuchnęło ponad 145 tys. kierujących. Gdzie?

  gazetalubuska.pl/x-news


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bałagan jest w Polsce i tyle

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak ktoś przekroczy szybkość i ma zapłacić mandat to od razu zaczyna dyskusję typu „dlaczego mam płacić przecież wszyscy przekraczają a ja miałem właśnie tają ważną sprawę”. Bałagan jest w Polsce i...rozwiń całość

   Jak ktoś przekroczy szybkość i ma zapłacić mandat to od razu zaczyna dyskusję typu „dlaczego mam płacić przecież wszyscy przekraczają a ja miałem właśnie tają ważną sprawę”. Bałagan jest w Polsce i tyle. Gdzie jest prawo i sprawiedliwość w tym kraju ja się pytam.

   Spróbuj sobie podyskutować w Londynie czy Berlinie z policjantem to odpowiedź dostaniesz prostą: płacisz od razu sto euro czy pojedziemy na posterunek, porozmawiamy i zapłacisz dwieście – twój wybór. I każdy grzecznie płaci a u nas władza nawet głupiego abonamentu RTV ściągnąć nie potrafi.
   A że abonament głupi to insza inszość ale jak jest to albo wszyscy płacą albo zlikwidować głupotę a tak to jest bałagan, bo płaci tylko kto chce.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miroslaw

   Mirosław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ludzie co wy szalejecie z tym uzasadnionym podejrzeniem... uzasadnione podejrzenie to jest do przejrzenia ładunku... tutaj tylko status oskarżonego lub osoby podejrzanej może być procesowym...rozwiń całość

   Ludzie co wy szalejecie z tym uzasadnionym podejrzeniem... uzasadnione podejrzenie to jest do przejrzenia ładunku... tutaj tylko status oskarżonego lub osoby podejrzanej może być procesowym usprawiedliwieniem wywiezienia na krew a do dmuchania nikt nikogo nie zmusi i nie ma żadnej sankcji za odmowę dania się traktowac jak prosiak w chlewie....

   Uzasadnienie

   https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=183556458748609&id=100012827672336zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama