Ważne
  Darmowa pizza za bezpieczną jazdę

  Darmowa pizza za bezpieczną jazdę

  (ip)

  Aktualizacja:

  Darmowa pizza za bezpieczną jazdę
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Renault

  Podnosić kary dla młodych kierowców czy raczej nagradzać za bezpieczną jazdę? Rekomendacje zawarte w najnowszym raporcie projektu YEARS idą między innymi w kierunku skuteczniejszego egzekwowania przepisów oraz wprowadzenia rozwiązań, które zachęcą młodych kierowców do zdobycia większego doświadczenia zanim zdecydują się na zachowania wysokiego ryzyka, czyli np. przewożenie pasażerów czy jazdę w nocy.
  Ponad 3800 młodych ludzi ginie rocznie na drogach Unii Europejskiej. Jest to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób w wieku 18-24 lata. W Polsce w tym przedziale wiekowym występuje najwyższy wskaźnik ofiar na 1 mln populacji. W 2015 r. śmierć poniosły 444 osoby.

  - Na szczególną uwagę zasługuje kwestia zdobywania doświadczenia przez młodych kierowców. Dodatkowe kursy doszkalające pozwolą im zdobyć niezbędne doświadczenie praktyczne.
  Jazda pod okiem np. rodziców może okazać się tutaj niewystarczająca. Myślę, że najważniejsza rola rodziców zaczyna się znacznie wcześniej poprzez dawanie odpowiedniego przykładu na co dzień – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Wzrost nieuchronności kary z jednej strony i nagradzanie młodych kierowców za prawidłową jazdę – z drugiej – nie wykluczają się, raczej uzupełniają – dodaje.

  W raporcie YEARS znalazła się także propozycja obniżenia dopuszczalnych limitów alkoholu we krwi młodych kierowców, postawienie większego nacisku na inicjatywy edukacyjne kierowane do tej grupy oraz umożliwianie i zachęcanie do korzystania z bezpieczniejszych samochodów.

  Aplikacja Shotgun działająca na terenie Wielkiej Brytanii natomiast umożliwia monitoring zachowania młodych kierowców, m.in. prędkości i hamowania w czasie każdej podróży. Prawidłowe zachowania na drodze nagradzane są punktami, które pozwalają na odebranie darmowej pizzy, kawy czy biletów do kina.

  Rraport YEARS (Young Europeans Acting for Road Safety) przygotowany jest przez European Transport Safety Council (ETSC) oraz Parliamentary Advisory Council for Transport Safety (PACTS)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama