Darmowe urządzenia ViaAuto: Gliwicka recepta na korki na...

  Darmowe urządzenia ViaAuto: Gliwicka recepta na korki na bramkach autostrady A4. A inne miasta?

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gliwice podsumowały akcję wydawania 10 tys. darmowych urządzeń ViaAuto. Efekty już są. Kierowcy stoją w korku krócej: 12 minut. Rok temu stali pół godziny
  Darmowe urządzenia ViaAuto: Gliwicka recepta na korki na bramkach autostrady A4. A inne miasta?

  ©Marzena Bugała/Dziennik Zachodni

  Ułatwiliśmy nieco życie mieszkańcom, wypromowaliśmy elektroniczny system poboru opłat w kraju i po raz kolejny Gliwice dały dobry przykład całej Polsce. Mam nadzieję, że powodzenie naszej akcji da państwu do myślenia. System poboru opłat na autostradzie jest anachroniczny i trzeba go ulepszyć - mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Miasto wczoraj podsumowało trwającą od ponad miesiąca akcję wydawania mieszkańcom darmowych urządzeń ViaAuto. Rozdano ich 10 tys. Ostatnie wczoraj o godz. 11.50. Pierwsze efekty już mają być widoczne.

  - To oczywiście jeszcze zbyt krótki okres, aby zaobserwować długofalowe zmiany, ale już widać pozytywną różnicę, gdy porównamy tegoroczny czerwiec z ubiegłorocznym.
  O 44 proc. wzrosła liczba transakcji elektronicznych, o 14 proc. zmalała liczba wydanych biletów zerowych. Co zaś najważniejsze, zmalał średni czas oczekiwania w razie pojawienia się zatoru. Korki wciąż się tworzą, średnio dwa razy dziennie, ale w ubiegłym roku czas stania w nich wynosił średnio 34 minuty, a dziś 12. To prawie trzykrotnie mniej - mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający firmy Kapsch, operatora systemu ViaToll.

  Dzięki rozdanym za darmo urządzeniom kierowcy nie muszą już stać w kolejkach do tradycyjnej opłaty. Przejeżdżają specjalnymi pasami, na których szlabany otwierane są automatycznie, gdy wykryją nadajnik w aucie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   spoogie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Efekt nowej DTŚ bardziej niż tej akcji ;)

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY