Dziś zamykają kilka dróg w Rybniku przy trasie Racibórz -...

  Dziś zamykają kilka dróg w Rybniku przy trasie Racibórz - Pszczyna ZDJĘCIA

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Większość domów na trasie Racibórz - Pszczyna już wyburzono
  1/10
  przejdź do galerii

  Większość domów na trasie Racibórz - Pszczyna już wyburzono ©ARC

  W związku z budową drogi Racibórz - Pszczyna likwidują dziś kilka ulic w mieście. Nie wszędzie dojadą też autobusy niektórych linii.
  Budowa Drogi Racibórz - Pszczyna nabiera tempa. W związku z prowadzonymi pracami, dziś w Rybniku zamkniętych zostanie kilka ulic na przebiegu nowej trasy. Nie wszędzie dojadą też autobusy linii: 5 i 22. Czy odtąd będziemy stać w dłuższych korkach?

  Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika, przekonuje, że nie należy spodziewać się większych utrudnień na drogach nie tylko dziś, ale i później.

  - Zamykane w poniedziałek drogi to są głównie fragmenty ulic, które idą do likwidacji. Na Jagodowej tak na dobrą sprawę już nikt nie mieszka, bo wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni. Tam rozpoczynają się teraz prace. Ale zakaz poruszania się samochodami był już od dawna, choć wielu wjeżdżało nielegalnie. Był dojazd dla mieszkańców Jagodowej, ale mieszkańców już nie ma, więc nie ma po co jeździć - mówi obrazowo Janusz Koper.

  Oprócz wspomnianej ulicy Jagodowej (w okolicach węzła wodzisławskiego) zamknięte, a raczej trwale zlikwidowane zostaną też inne odcinki dróg w śladzie budowanej RDRP, dla których nie przewidziano nawet objazdów. Oznakowanie: ,,droga bez przejazdu” pojawi się przed fragmentem: Jankowickiej (za budynkiem nr 110 w kierunku mostu na rzece Nacyna - teren węzła Śródmiejskiego), ulicy Dolnej (przed mostem na rzece Nacyna - węzeł Śródmiejski), czy ulicy Kopalnianej za skrzyżowaniem z ul. Tkoczów w kierunku ul. Kowalczyka.
  Zobacz galerię
  Do likwidacji idzie też ulica Kowalczyka pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kopalnianą i budynkiem nr 56, ulica Tkoczów na przedłużeniu ulicy Brzeziny Miejskie aż do Kopalnianej, gdzie budowany będzie wiadukt (ulica Tkoczów - przedłużenie Świerklańskiej aż do Boguszowic będzie przejezdna) i wreszcie Hugona Kołłątaja za budynkiem nr 23 aż do Tkoczów (tu też budowany będzie wiaduktu).

  Wszystkie wspomniane ulice znikają zatem z mapy Rybnika. Inna sytuacja dotyczy zamykanej też ulicy Ziemskiej, przy wjeździe do lasu od strony dzielnicy Boguszowice Stare, która będzie zamknięta na czas budowy wiaduktu do września 2018 r.

  - Generalnie rzecz biorąc, cała inwestycja będzie prowadzona pod ruchem, przynajmniej jeśli chodzi o główne ciągi komunikacyjne. Czasami wykonawca drogi Racibórz-Pszczyna będzie wnioskował o jakieś przymknięcie, ale generalnie dużych uciążliwości nie będzie - mówi Koper, dodając, że miejscami pojawi się trochę więcej samochodów od wykonawcy, ruch może wzrosnąć , ale nawet przy przebudowie ulicy Wodzisławskiej prace będą prowadzone przy zachowaniu ruchu.

  Operacja będzie wymagała nie lada sprawności organizacyjnej, bo na ulicy Wodzisławskiej na wzniesieniu między skrzyżowaniem z Hetmańską a wjazdem do miasta zbudowany zostanie nowy obiekt, pod którym będzie przebiegała droga Racibórz-Pszczyna. Natomiast w okolicy skrzyżowania z Hetmańską pojawi się nowe rondo, z którego będzie zjeżdżało się na RDRP.

  Od kierowców zmiany odczują dziś bardziej pasażerowie linii 5 i 22, bo autobusy pojadą inną trasą, a z obsługi zostaną wyłączone przystanki: Rybnik Zamysłów Jankowicka, Rybnik Zamysłów Dolna Mostek, Rybnik Zamysłów Dolna Las oraz Rybnik Zamysłów Dolna.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama