Gliwice: Zobacz jak wygląda Centrum Sterowania Ruchem...

  Gliwice: Zobacz jak wygląda Centrum Sterowania Ruchem ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzień otwarty Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach
  1/37
  przejdź do galerii

  Dzień otwarty Centrum Sterowania Ruchem w Gliwicach ©Tomasz Klyta

  Na co dzień zamknięte dla zwiedzających. To właśnie tam, grupa specjalistów czuwa nad bezpieczeństwem oraz natężeniem ruchu na ulicach Gliwic i w tunelu DTŚ. W niedzielę Centrum Sterowanie Ruchem zostało jednak otwarte. Można było zajrzeć do środka.
  Centrum Sterowania Ruchem zostało otwarte w 2013 r. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu w Polsce. System obejmuje 60 skrzyżowań w Gliwicach oraz podziemia tunelu na Drogowej Trasy Średnicowej. W system włączonych jest 80 bardzo czułych kamer rozlokowanych po całym mieście.

  W niedzielę 21 maja Centrum Sterowania Ruchem zostało otwarte dla zwiedzających w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.


  Największe wrażenie robi jedna z sal wypełniona monitorami. To tam jest "serce" systemu. Oprogramowanie generalnie działa automatycznie. Potrafi samo dostosować długość zielonego światła do natężenia ruchu. W razie potrzeby operatorzy mogą zarządzać sygnalizacją również ręcznie. I tak np. mogą zmienić czas zielonego światła na danym skrzyżowaniu z optymalnych 15 sekund do nawet 90, aby odkorkować konkretną drogę.
  Zobacz galerię
  Otwarta dla zwiedzających była także sala, w której pracownicy CSR mają podgląd na wszystko, co dzieje w tunelu na DTŚ a także przed jednym i drugim wjazdem. To tam zapadają decyzje co robić np. w razie kolizji lub innego zdarzenia drogowego.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM PATRYKA DRABKA Z CYKLU NOGA Z GAZU  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To chyba jest raczej centrum dezorganizacji ruchu...

   Tomasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przez 3 lata sporo jeździłem po mieście i mam nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością, że to całe centrum raczej wpływa na dezorganizację ruchu w mieście. Ustawienia sygnalizatorów na...rozwiń całość

   Przez 3 lata sporo jeździłem po mieście i mam nieodparte wrażenie, graniczące z pewnością, że to całe centrum raczej wpływa na dezorganizację ruchu w mieście. Ustawienia sygnalizatorów na skrzyżowaniach są takie, żeby generować "czerwoną falę". Jedzie się od świateł do świateł niezależnie od prędkości. W paru miastach udało się jakoś to skoordynować, żeby takie zestawy sygnalizatorów na kolejnych skrzyżowaniach zsynchronizować. A w Gliwicach czerwona fala... zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama