Ile jest samochodów na świecie?

  Ile jest samochodów na świecie?

  Motofakty.pl

  Aktualizacja:

  Ile jest samochodów na świecie?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Szacuje się, że na Ziemi mieszka około 7,3 miliarda ludzi. W 2015 roku liczba samochodów przekroczyła 1,1 miliarda. Z tych danych wynika, że na 6,5 mieszkańca Ziemi - przypada jeden samochód. Jednak z roku na rok liczba samochodów dynamicznie się zwiększa. Według szacunków w roku 2025 będzie ich 1,5 miliarda, a w 2040 - 2 miliardy.
  Liczba samochodów nie rozkłada się równomiernie po całym globie. Ich liczba związana jest z siłą ekonomiczną państwa. 320 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych, które są kolebką przemysłu motoryzacyjnego, jest posiadaczami ponad 265 milionów samochodów. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku, największa liczba pojazdów w przeliczeniu na mieszkańców znajduje się w San Marino. Na każdego mieszkańca przypadają tam prawie dwa samochody.
  W Polsce ten współczynnik, który najczęściej wyrażany jest ilością pojazdów na 1000 mieszkańców wynosi 599. Ten wynik jest wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 564. Polacy mają więcej samochodów niż Francuzi, Szwajcarzy czy Hiszpanie.

  W przyszłości największy wzrost liczby samochodów spodziewany jest w krajach rozwijających się, takich jak kraje azjatyckie, np. Chiny czy Indie. Według Światowej Organizacji Energii w Chinach w 2000 roku na 1000 osób przypadały 4 pojazdy, w 2010 już 40, a według szacunków w 2035 będzie ich 310. W 2013 roku zarejestrowanych było w Chinach 250 milinów pojazdów.

  „Pisząc o liczbie pojazdów, trzeba również wziąć pod uwagę inne elementy, chociażby wiek pojazdów czy paliwo, jakim są napędzane. Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), średni wiek używanych w Europie pojazdów rośnie. W 2006 roku przeciętny samochód miał 8,4 lat, w tej chwili średnia to podniosła się do 9,75. W Polsce około 16 milionów samochodów ma 10 lat i więcej, a średni wiek określa się na 15 lat. Wzrost wieku pojazdów dotyczy nie tylko Europy, również w Stanach Zjednoczonych średni wiek pojazdu zwiększył się z 10 lat w 2008 roku do 11,6 w 2016” - tłumaczy instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

  Według ACEA 54,1% europejskich pojazdów napędzane jest benzyną, 40,97% olejem napędowym, paliwa alternatywne stanowią 4,94%. W Polsce udział paliw alternatywnych wynosi ponad 13%, mniej samochodów napędzanych jest olejem napędowym.

  Wzrost liczby samochodów, szczególnie w czasie, gdy tak dużo mówi się o potrzebie ochrony środowiska, wymusza konieczność poszukiwania nowych, ekologicznych napędów. Być może odpowiedzią będzie ciągle udoskonalany napęd elektryczny. Według Międzynarodowej Agencji Energii po drogach jeździ z nim już ponad milion samochodów, a w 2030 roku ma być ich już ponad 100 milionów.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamy młodsze samochody

   Żbik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Tak tylko te nasze statystyki odnoścnie wieku pojazdów są wyssane z palca. Opierają się o danych z Urzędów Komunikacji, a w ich ewidencjach widnieją tysiące samochódów, których nikt nie...rozwiń całość

   Tak tylko te nasze statystyki odnoścnie wieku pojazdów są wyssane z palca. Opierają się o danych z Urzędów Komunikacji, a w ich ewidencjach widnieją tysiące samochódów, których nikt nie wyrejestrował, bo ludziom się nie chciało (sam mam ze 3, może 4 nie wyrejestrowane samochody, w tym jeden zabytkowy w wieku 36 lat). No i potem to automatycznie podnosi średnią wieku samochodów w Polsce. Póki nie będzie systemu, który automatycznie usuwa samochód z ewidencji urzędu X po zarejestrowaniu go w urzędzie Y tak będzie syf i te statystyki będą nic nie warte.
   Przy okazji polecam fajnego bloga o samochodach zabytkowych:
   http://szrociaki.blogspot.com/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chodzen

   iza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Dużo, ale taka toyota jak w chodzeniu to jedyna, czeka na mnie moja hybrydka do odbioru. Już się doczekać nie mogę


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   rrrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   tak właściwie to o co ci chodzi ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzi też jest za dużo

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   dramatycznie za dużo a będzie jeszcze więcej bo debilne rządy nie rozumieją że należy zahamować rozmnażanie aby się kiedyś nie zaczęli zagryzać jak psy o szklankę wody

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama