Kary dla kierowców. Będzie zaostrzenie?

  Kary dla kierowców. Będzie zaostrzenie?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Kary dla kierowców. Będzie zaostrzenie?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Kierowcy popełniający wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym mogą spodziewać się zaostrzenia kar. Jakie zmiany są planowane?
  W planowanych zmianach, które nie jest potwierdzone kiedy wejdą w życie, miałby znaleźć się zapis mówiący o tym, że pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego z ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia na minimum dwa lata. Kara ta nie będzie mogła zostać zawieszona. Przypomnijmy, że obecnie dolna granica to 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku może być zawieszony.


  Kolejną propozycją jest przedłużenie okresu przedawnienia. Dzisiaj przedawnienie następuje po dwóch latach, a po zmianach miałoby następować dopiero po trzech.

  Ze zmianami muszą się także liczyć kierowcy, którym decyzją administracyjną odebrano prawo jazdy, a nadal prowadzą pojazd. W takim przypadki kiedy przepisy wejdą w życie, grozić będzie nie tylko kara do dwóch lat więzienia, ale obowiązkowo orzeczony zostanie sądowny zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat. Za złamanie sądowego zakazu kara więzienia wyniesie do 5 lat, a nie do 3 tak jak jest obecnie.

  Pojawić ma się nowa kategoria przestępstwa - ucieczka przed policyjnym pościgiem. Obecnie zmuszenia policji do pościgu, traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi grzywna lub areszt do 30 dni. Po zmianach kierowca popełni przestępstwo zagrożone pięcioma latami więzienia. Na tym jednak nie koniec, gdyż w tym przypadku sąd obligatoryjnie zakaże prowadzenia pojazdów na czas od 1 do 15 lat.

  Warto zaznaczyć, że obecnie sądy często nie wiedzą jaką przeszłość miał dany kierowca. Wśród proponowanych zmian miałoby znaleźć się rozwiązanie polegające na tym, że sądy przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy.

  - To oczywiście nie wyeliminuje patologii, bo prawo wyłącznie pomaga ograniczać zjawiska patologiczne i zachowania ludzi nieodpowiedzialnych, ale jestem przekonany, że tego rodzaju zdarzeń będzie mniej, a reakcja państwa na nie będzie skuteczniejsza i będzie zniechęcać do takich zjawisk, jak zachowania nieokrzesanych kierowców - zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama